Blog

Prihlásenie Registrácia Môj účet Pravidlá blogovania

  Strana 1

  Blog
  Nárazníkové štáty medzi veľmocami, impériami
  Nárazníkové štáty medzi veľmocami, impériami

  Nárazníkový štát je štát medzi dvoma veľkými mocnosťami, ktoré môžu byť nepriateľské. Tento štát bol zriadený s cieľom zabrániť vypuknutiu konfliktu medzi dvoma susedmi. Vznik nárazníkového štátu vznikol na základe princípu rovnováhy moci, rovnováhy politických síl alebo medzi krajinami. Cieľom, znížiť nepriateľstvo medzi veľkými znepriatelenými mocnosťami. Pre národy žijúce v blízkosti veľmocí je výhodné byť neutrálnymi, aby nedráždili veľmoci, impériá - imperialistov, vykorisťovateľov slabších krajín. Menšie národy sa snažia sa dobre vychádzať s veľmocami na jednej strane hranice aj s druhými veľmocami na opačnej hranici. Dnes ide o Ukrajinu, Gruzínsko a Moldavsko. Veľmoci sú Rusi a USA, keďže celá západná Európa je ovládaná Spojenymi štátmi, ktoré majú vojakov a svoje základne s jadrovými zbraňami v Nemecku, Taliansku, Holandsku, Belgicku, Turecku. Jediná krajina bez závislosti od USA je Francúzsko, ktoré má svoje vlastné jadrové zbrane.

  Blog
  O kríze západnej civilizácie a konzervatizme: Brit David Frost poradca Johnsona.
  O kríze západnej civilizácie a konzervatizme: Brit David Frost poradca Johnsona.

  Už sme mali bankovú krízu na začiatku 70. rokov. V rokoch 1973 a 1979 sme mali aj energetické krízy. A je ukrajinská invázia naozaj taká bezprecedentná? Mali sme tu vojnu v Iraku, nepochybne inváziu; balkánske vojny zo začiatku 90. rokov, ktoré zabili 100 000 ľudí, dva milióny vysídlili a priviedli späť koncentračné tábory, masové popravy a genocídu; alebo kosovská vojna v rokoch 1998/99, ktorá takmer priviedla NATO a Rusko do priamej konfrontácie. Zabudli sme už všetci na odmietnutie generála Mikea Jacksona „začať tretiu svetovú vojnu“ na letisku v Prištine? Moderná verzia konzervativizmu je založená na presvedčení, že západné spoločnosti smerujú k trvalo nižšiemu rastu zo štrukturálnych dôvodov. Na presvedčení že riešenie nerovnosti by malo byť prioritou. Na presvedčení že starnutie obyvateľstva potrebuje rastúce verejné výdavky. Inú tému rieši Anglikánska cirkev. Zástancovia woke ( „prebudenej“) agendy sa môžu považovať za sekulárnych, ale ich presvedčenia sú založené hodnotách, ktoré sa odvodzujú z princípov kresťanstva. Zástancovia woke veria, že je potrebná špeciálna skupina vyvolených, aby viedla spoločnosť k spravodlivosti. Je teda woke svetonázor len posledným veľkým kresťanstvom? Je to skôr heréza.

  Blog
  Môže úprimný katolík voliť Progresívne Slovensko? Pokojne áno.
  Môže úprimný katolík voliť Progresívne Slovensko? Pokojne áno.

  Má ešte zmysel rozdelenie politickej scény na liberálnu a konzervatívnu stranu? Je dôležité voliť podľa toho, či je niekto kresťan? Sú liberálne strany ohrozením našej spirituality? Pozrime sa na to, ako to vyzerá, keď je niekto zvolený na základe popularity v kresťanských kruhoch a nie na základe programu či odbornosti.

  Blog
  Aj ty, Brutus?
  Aj ty, Brutus?

  Dostal som newsletter od Kresťanskej únie. Nie je na tom nič čudné. Nie som síce voličom tejto strany, ale zaujímajú ma jej aktivity. Preto som si objednal jej newsletter a pravidelne ho dostávam. Čudný, ba pre mňa priam šokujúci, bol jeho obsah.

  Strana 1
  Denník Svet kresťanstva

  Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

  Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.