Július Kravjar
pozorovateľ - čitateľ - pisateľ
pozorovateľ - čitateľ - pisateľ
Umelá inteligencia stáva súčasťou každodenného života. Už je v školských laviciach a učitelia možno o tom ešte nevedia.
Očakáva sa, že absolventi vysokých škôl budú odborne zdatní, všeobecne zruční, schopní kriticky myslieť (budú digitálne zruční, jazykovo zdatní, schopní komunikovať na úrovní, samostatní, tvoriví, schopní prinášať nové myšlienky, pracovať v tíme, …). Ale naozaj sa dostanú k týmto schopnostiam a zručnostiam?
Začať oboznamovať študentov s akademickou integritou až na univerzite je už trochu neskoro.
Vleklá choroba Slovenska: absencia dlhodobých programov
Podľa ministerstva zodpovednosť za porušovanie akademickej integrity pri záverečných prácach (plagiátorstvo, písanie prác na objednávku, …) okrem študentov majú niesť aj školitelia.
Detekcia všetkých druhov podvodov v školstve predstavuje záťaž pre školstvo. Je to obtiažne, časovo náročné, nie vždy sa to darí a nie vždy ideme s tempom doby.
Máme dva celoštátne systémy napomáhajúce odhaľovaniu plagiátov už od roku 2010, ale informáciu, koľko plagiátov školy za ich pomoci odhalili z týchto systémov „nevytrasieme“.
Masové represie pred druhou svetovou vojnou v Sovietskom zväze narástli do obludných rozmerov.
Nie je jednoduché odhaliť a preukazne dokázať že vysokoškolská práca bola napísaná na objednávku. Určité indície na ich odhaľovanie sú uvedené v tomto článku.
Akademická integrita by mala mať výsostné postavenie v inštitucionálnej stratégii kvality, mala by byť jej základnou súčasťou. Zároveň by mala poskytovať usmernenie, ako to dosiahnuť. Mala by poskytovať usmernenie, ako si počínať pri odhaľovaní prác napísaných na objednávku a tiež prác vygenerovaných generátormi textov za podpory umelej inteligencie.
Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.