Ján Jánošík

Ján Jánošík

Okrem iného sa zaujímam o históriu, politiku a spoločenské trendy. Študujem históriu na UK v Bratislave.

Strana 1

Blog
ChatGPT a spoločenské vedy
ChatGPT a spoločenské vedy

V súvislosti s januárovým úspechom umelej inteligencie sa objavil názor, že to znamená koniec písania, pretože umelá inteligencia už vie písať lepšie a rýchlejšie ako my. Pekne to formuluje autor článku na https://thespectator.com/book-and-art/artificial-intelligence-ai-destroy-writing-chatgpt/, v ktorom predpovedá zánik povolaní ako je spisovateľ, novinár, copywriter alebo scenárista. Vo všeobecnosti sa môžu cítiť ohrozené aj všetky vedy, ktorých zdroje aj výsledky poznania sú vo forme textov, čiže filozofia, história, sociológia, teoretická pedagogika, jazykoveda, skrátka všetko, čo môžete študovať na filozofickej fakulte.

Blog
Otec moderných Vianoc
Otec moderných Vianoc

Vzťah ľudí a ich kultúry v niečom pripomína známu filozofickú otázku, či bola skôr sliepka alebo vajce. Na jednej strane je umenie nepochybne ľudským produktom, vyjadrením nášho vnímania sveta, ale na strane druhej sú naše predstavy a ideály našou kultúrou ovplyvňované. Ťažko by sa hľadalo dielo, ktoré by tento druhý prípad zosobňovalo lepšie, ako Dickensova Vianočná koleda.

Blog
Pravda v našej dobe
Pravda v našej dobe

Keď skúmame ľudské dejiny, veľmi skoro sa objaví otázka pravdy. Má to viacero príčin, hlavná je asi tá, že sa pracuje s údajmi spísanými ľuďmi, ktorí mohli mať nepresné informácie, alebo mohli z nejakého dôvodu klamať a zahmlievať. Každý historik navyše vie, že rovnaká udalosť môže vyznieť úplne inak, keď sa dá dôraz na niektoré udalosti a uberie sa priestor iným, bez toho, aby to spĺňalo definíciu klamstva.

Blog
Dilema predčasných volieb
Dilema predčasných volieb

Stalo sa už akýmsi zvykom, že problémy našej vlády zvaľujeme na vlastnosti lídra OĽANO. Argumentácia “lebo Matovič nie je normálny” však debatu príliš zjednodušuje. Pretože aj keby bol charizmatický a talentovaný politik, stále by stál pred otázkou, pred ktorou stojí každý politik, otázkou predčasných volieb a toho, kam až nechá svojich koaličných partnerov zájsť bez toho, aby vypovedal koaličnú zmluvu.

Blog
O slovenskom nacionalizme
O slovenskom nacionalizme

Prečo by mal byť štát niečo viac ako len nástroj na udržanie bezpečnosti a zdroj rôznych druhov podpory? Je to otázka, na ktorú odpovedá nacionalizmus, myšlienka, že by sme sa ako národ mali niekam dostať. Ak je nacionalizmus dostatočne silný a zdravý, národ pripomína húževnatú a cieľavedomú svorku. Ak nie, podobá sa na stádo, ktoré spája akurát tak spoločná ohrada.

Blog
Myslenie starovekého Rimana
Myslenie starovekého Rimana

Veľké impériá boli zvyčajne založené veľkými národmi. Rímska ríša je jedinečná v tom, že sa na najrozhľahlejší štát svojej doby (3. stor. po Kr.) vyvinula z malého mestečka na periférii civilizovaného sveta. Keď sa ale bližšie pozrieme na starú rímsku spoločnosť v období ranej republiky, je jasné, prečo to tak bolo. Vládla v nej prísnosť a praktickosť, najväčšie hodnoty boli rodina a štát, nepriateľmi citlivosť, luxus a umenie. „Národné príbehy“, na spôsob našich Svätoplukových prútov, boli plné mužov, ktorí pre štát neváhali zabiť seba alebo dokonca svoje deti.

Blog
Myslenie starovekého Gréka
Myslenie starovekého Gréka

Máloktorá civilizácia vyvoláva väčší obdiv ako tá grécka. A to oprávnene; boli to práve Gréci, ktorí pozdvihli umenie, vedu a filozofiu na úroveň, ktorá umožnila prekonať bariéry staroveku a voviesť ľudstvo do úplne novej epochy. Prirodzene sa vynára otázka: Prečo práve Gréci? Prečo nie Egypťania, Peržania alebo Rimania? V čom sa vlastne Gréci líšili od ostatných národov? A čo vlastne predurčuje civilizáciu na určitý vývoj?

Blog
Prečo je minulosť krásna?
Prečo je minulosť krásna?

Je zvykom pozerať sa na dávne historické obdobia ako na romantický čas hrdinov a dobrých mravov. Nie je to vecou prítomnosti, už starí Gréci rozdelili dejiny človeka tak, že zlatý vek bol zároveň ten najstarší. Ako keby sme mali pocit, že kedysi boli ľudia lepší a odvážnejší, vytvorili toho viac a boli šťastnejší. Či už to je pár rokov alebo tisícročí, vždy je prítomný istý smútok. Takéto premýšľanie môže mať viacero príčin.

Strana 1
Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.