Ján Jánošík
Okrem iného sa zaujímam o históriu, politiku a spoločenské trendy. Študujem históriu na UK v Bratislave.
Okrem iného sa zaujímam o históriu, politiku a spoločenské trendy. Študujem históriu na UK v Bratislave.
Niektorí ľudia hovoria, že ak nezačneme niečo robiť, ľudstvo zahynie. A majú pravdu. To ale neznamená, že by sme mali podľahnúť panickému strachu zo smrti a začať robiť hlúposti, len aby sme sa zachránili.
V prvom rade nie je dôvod, aby nás priťahovalo iba opačné pohlavie, pretože muži a ženy sú si veľmi podobní. Vo fyzickej aj psychickej oblasti. Pre podobnosť medzi mužmi a ženami a obrovským podielom spoločenských vplyvov na vznik romantických vzťahov nie je možné, aby niekoho priťahovalo výhradne jedno pohlavie.
Ak sa pozrieme na zahraničnú politiku slovenského národa za posledných 200 rokov, môžeme si všimnúť prekvapujúcu konzistentnosť. Už od svojho vzniku si hľadáme “Veľkého ochrancu”.
Dnešnú filozofiu môžeme právom nazvať chorým mužom univerzity. Rozdelená na nespočetne veľa škôl, paralyzovaná skepticizmom a neschopná vyjadriť ani čo vlastne je a čím sa zaoberá. Plná vnútorných kontradikcií a neschopná osloviť širšiu verejnosť. Filozofi na univerzitách uprednostňujú udržiavanie tradície a vytváranie nezmyselných akademických sporov, namiesto toho, aby sa pozerali na svet a skúmali jeho charakter.
Pri veľkom počte imigrantov čelia západné krajiny otázkam, ako týchto prišelcov integrovať. Vo viacerých krajinách je problém, že noví občania sa necítia byť väčšinovou spoločnosťou prijatí. Čo vytvára zaujímavý paradox, na jednej strane prakticky otvorené hranice, plno rečí o multikulturalizme a tolerancii, ale v konečnom dôsledku máme dva paralelné svety.
Vojna na Ukrajine vyvoláva diskusiu o zahraničnej politike nášho štátu. Nie je to však prvýkrát, čo SR podporuje jednu zo strán vo vojenskom konflikte. V koalícii vedenej USA sme boli aj v roku 2003 počas invázie Iraku. V diskusii o tom, či máme byť spojencami USA, môže poslúžiť ako dôkaz dôveryhodnosti americkej politiky.
Odchádzajú nám talentovaní ľudia, čo priamo ohrozuje našu budúcnosť. Ale kto sme my, aby sme ich tu držali? Niektorí ľudia prichádzajú akože s riešeniami ako ich udržať, napríklad vo forme finančných odmien. Aj keď to vyzerá vznešene, v skutočnosti politici nemajú žiadne právo sa snažiť, aby tu na Slovensku niekto ostal. Tú nemá nikto.
Dezinformácie a hybridná vojna zo strany Ruska... keď človek číta niektoré články o tom, ako Rusi pomocou trollov ohrozujú náš mediálny priestor, veľmi ľahko získa pocit ohrozenia. Veď ak ovládnu informačné kanály, ovládnu aj celú našu spoločnosť.
Chceme demokraciu. Ale na to, aby sme ju vedeli udržať, podrebujeme vedieť, čo vlastne demokracia znamená a poznať jej princíp. Najlepšie sa to dá ukázať nájdením toho, čo má demokracia a nemá diktatúra.
Objavujú sa technológie, ktoré dokážu významne predĺžiť ľudský život. Sú aj vedci, ktorí doslova hovoria o dosiahnutí nesmrteľnosti, ako o tom prednedávnom písal jeden článok na Postoji*. Zdôvodnenie je jednoznačné, život je dobrý, dlhší život nám umožní robiť viac úžasných vecí, takže človek musí byť blázon, aby nechcel žiť večne. Nuž, zdá sa, že jedným z takých bláznov bol aj J. R. R. Tolkien a svet v jeho knihách je až preplnený kritikou nesmrteľnosti.
Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.