Marián Kvasnička

Marián Kvasnička

Bývalý poslanec NR SR za KDH, súdny znalec pre výtvarné umenie, pedagóg slovenského jazyka a literatúry. Dôchodca, ktorý sa zaujíma o hudbu, umenie, literatúru, filozofiu, religionistiku a teológiu.

  Strana 1

  Blog
  ÓDA NA RADOSŤ (Dôchodcu)
  ÓDA NA RADOSŤ (Dôchodcu)

  Epigram je motivovaný latentnou, osobnou a vzťahovou ontologickou krízou stareckého veku v čase pandémie, pri čom však plne rešpektuje platné pravidlá antického kánonu poézie. Text obsahuje explicitnú reklamu, chceme ale ubezpečiť čitateľa, že za to nepoberáme nijaké farmafiremné benefity či provízie. Aj keď nám je to, pochopiteľne, ľúto.

  Blog
  Hľadieť vírusom do očí - oprava fontu
  Hľadieť vírusom do očí - oprava fontu

  Na žiadosť viacerých mojich čitateľov sa pokúšam opraviť font písma k recenzii výnimočného knižného rozhovoru Aleša Palána s profesorom biochemikom Janom Konvalinkom "Spánek rozumu plodí příšery". V čase hoaxov, dezinformácií, bludov a samozvaných "epidemiológov" tu čitateľ nájde komplexne spracovanú problematiku pandémie koronavíru, ale aj vedeckých stratégií a zákulisia odborného výskumu (aj s presahmi do verejného diskurzu a národných politík v boji s pandémiou).

  Blog
  Prvýkrát v slobodnom svete
  Prvýkrát v slobodnom svete

  Autor spomína na svoju prvú cestu na Západ - tri mesiace pred novembrom 1989. Je to zároveň smutno-veselá komparácia toho, ako sme žili pred a po tomto predele, ktorý si dnes pripomíname.

  Blog
  Ešte k celibátu
  Ešte k celibátu

  Autor v texte krátko reaguje na diskusiu, ktorá odvčera prebieha na stránkach Postoja pod textom Geralda E. Murraya : Čo znamená kňazský celibát. Táto diskusia má trochu simplexný ráz, takže pár tipov na reflexiu.

  Blog
  S „downikmi“ nikdy nie si down
  S „downikmi“ nikdy nie si down

  Tento text vznikol mimo akýkoľvek kontext aktuálnych predvolebných diskusií a je najskôr spontánnou spomienkou na cenných ľudí v núdzi a trápení. Absolvoval som mimoriadne zložité vianočné sviatky s hospitalizovanou manželkou, s dcérou a mojimi švédskymi vnúčatkami, s druhou dcérou a jej synom – vybíjaným metalistom. Matka je v srdci vianočného diania, a keď chýba, bolí to všetkých. Na druhej strane služba trpiacim má charakter liturgickej obety. Aspoň to tak cítim.

  Strana 1
  Denník Svet kresťanstva

  Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

  Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.