Jakub Lipták (blog)

Jakub Lipták (blog)

Vyštudoval sociológiu a kognitívnu vedu. Zaujíma sa o celospoločenské a o mestské témy. Žije v Bratislave.

  Strana 1

  Blog
  Tragédia starej katolíckej kaviarne
  Tragédia starej katolíckej kaviarne

  Udalosti ostatných dní priniesli veľa poznania. Kotlebovci predložili návrh zákona na sprísnenie umelých potratov a bol to z ich strany geniálny ťah. Podarilo sa im určiť tému verejnej diskusie a dostali sa do centra pozornosti médií, ktoré ich do veľkej miery ignorujú. Okrem toho dokázali rozhádať verejnosť a nepochybne prikloniť časť konzervatívnych voličov na svoju stranu. Stará katolícka kaviareň im sadla na lep a vyhlásila tým zápas o budúcnosť kresťanstva vo verejnom živote.

  Blog
  Kiska, utekajúci prezident
  Kiska, utekajúci prezident

  Prezident Andrej Kiska dlhodobo odmieta čeliť otázkam zo strany novinárov a uteká pred nimi. Včera však ukázal, že dokonca aj v prípade fašistov namiesto postavenia sa nim je preňho riešením únik.

  Blog
  Pochodujme s rozumom
  Pochodujme s rozumom

  Už niekoľko týždňov o sebe dáva vedieť plánovaný tzv. Veľký protikorupčný pochod, ktorý sa má konať v uliciach Bratislavy. Podľa popisu je organizovaný študentmi, má vyjadriť nespokojnosť s korupciou a podporu hodnotám pravdy, dôstojnosti a spravodlivosti. Mohol by vôbec niekto mať niečo proti takémuto pochodu? Ja mám: dve starosti.

  Blog
  Čudná diskusia o povinnom čítaní
  Čudná diskusia o povinnom čítaní (výber z blogov)

  Petícia za vyradenie knihy Sekerou a nožom z povinného čítania pre stredoškolákov vzbudila diskusiu, ktorá mi v niečom pripomenula tú spred referenda Aliancie za rodinu. A to v tom, že hystéria prehlušila vecnú argumentáciu, a zdá sa, že u mnohých ľudí – a to aj niektorých rozumných – došlo akoby k vypnutiu kognitívnych oblastí mozgu. Vnímam v tejto diskusii však aj jeden významný rozdiel oproti tej predreferendovej: v podstate si tu konzervatívci vymenili s liberálmi roly.

  Blog
  Demokratmi, len keď sa nám to hodí
  Demokratmi, len keď sa nám to hodí

  Jednou z prvých občianskych reakcií na vstup ĽS NS do parlamentu bolo podujatie s názvom „Antifašistická mobilizácia – Nikdy neprejdete!“ Asi si nevšimli, že oni už prešli, a to v demokratických voľbách. Podľa pochodujúcich správnou odpoveďou sú pochod a zdvihnuté päste.

  Blog
  Ako sme v sobotu zbierali podpisy
  Ako sme v sobotu zbierali podpisy

  Počas sobotňajších volieb som bol svedkom podľa mňa najužitočnejšieho dobrovoľníckeho podujatia za ostatné roky. V Bratislave a niektorých ďalších mestách stovky dobrovoľníkov zbierali pri volebných miestach podpisy proti herniam a kasínam. Je to až neuveriteľné, ale zrejme sa vyzbieralo dosť podpisov.

  Strana 1
  Denník Svet kresťanstva

  Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

  Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.