Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. september 2015

Nie je dôvod mlčať

Nemám rád pochody. Nikdy som sa žiadneho nezúčastnil, sú mi nesympatické zo svojej samotnej podstaty. Pochod vnímam ako vojenský akt. Predstavím si skôr ľudové milície než občianskych aktivistov. Hoci samozrejme vidím veľký rozdiel medzi vojenským pochodovaním a občianskym pochodom, stále mi príde p...

Nemám rád pochody. Nikdy som sa žiadneho nezúčastnil, sú mi nesympatické zo svojej samotnej podstaty. Pochod vnímam ako vojenský akt. Predstavím si skôr ľudové milície než občianskych aktivistov. Hoci samozrejme vidím veľký rozdiel medzi vojenským pochodovaním a občianskym pochodom, stále mi príde pochod omnoho davovejší, emotívnejší a živočíšnejší než bežné zhromaždenie. Prečo som sa teda rozhodol urobiť výnimku?

Dlho som váhal, či ísť na Národný pochod za život, alebo nie. Ja radšej idem na prednášku či na diskusiu, prečítam si k téme nejaké články, vypočujem si argumenty a možno aj niečo napíšem. Pokojné zhromaždenia mám tiež rád. Sú prejavom vôle nielen sedieť za klávesnicou, ale niečo málo pre vec aj urobiť, hoci len prísť v určenom čase na určené miesto.

Posun v mojom rozhodovaní podporilo rozhodnutie stránky Citylife, zhromažďujúcej informácie o podujatiach v Bratislave a okolí. Na túto stránku sme sa pokúsili vložiť jedno viacdňové podujatie – súčasť sprievodného programu Pochodu, ale inak podujatie celkom nezávislé, s prípravou ktorého pomáham a som veľmi rád, že sa nám ho podarilo naplniť kvalitným programom. Z Citylife nám však došla zamietavá odpoveď s tým, že ich redakcia „neuverejňuje informácie o podujatiach, ktoré súvisia s národným pochodom za život“.

Majú na to plné právo a ja im ho neupieram. Ale prečo takéto rozhodnutie? Je snáď Pochod prejavom zla? Zasluhuje si Pochod odpor či umlčanie? Je nelegitímny?

Myslím si, že odpoveď na tieto otázky je „nie“. Rozhodnutie Citylife, ktoré plne rešpektujem, považujem za zbabelé a hlúpe. Snaha umlčať, potlačiť, marginalizovať významnú časť spoločnosti a jej hodnoty, sa nesie sa spoločnosťou a je často považovaná za oprávnenú, prirodzenú či správnu, napriek deklarovanej pluralite. Citylife je možno iba nevinnou obeťou tejto nálady, avšak v tomto prípade je jej ukážkovým zhmotnením.

Brániť sa pred umlčaním je možné iba nemlčaním. Aj preto som sa rozhodol sa Národného pochodu za život zúčastniť. Áno, sú to ťažké otázky a ja nepoznám na všetky z nich odpovede. Aj keď sú mi názory a požiadavky pochodujúcich blízke, nemusím s úplne všetkými súhlasiť. Ale som neoblomne presvedčený o legitimite ich postojov a ich občianskeho protestu a aj preto ich podporím.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Je pochod za život demonštráciou sily?

Je pochod za život demonštráciou sily?

Je to zvláštne. Keď sa pochoduje proti islamizácii, alebo za čokoľvek na svete... tak je to vyjadrenie názoru, či v rámci rešpektovania ľudských práv. No keď je "pochod za život", tak to niektorí pripodobňujú k vojenským prehliadkam v Rusku, KĽDR, či v Číne hovoriac, že ide o "demonštráciu sily". Bu...

Blog
Stretnutie predsedov CEC a COMECE

Stretnutie predsedov CEC a COMECE

Predsedovia Konferencia európskych cirkví (CEC) a Komisie biskupských konferencií Európskeho spoločenstva (COMECE) sa stretli v Mníchove 18. septembra, aby prerokovali otázky a hlboké znepokojenie nad cirkvami Európy a pokračujúcej krízy s cieľom upútať pozornosť politikov a občanov.Predsedovia prer...

Blog
Povzbudenie, pre všetkých, kto chce vyjadriť názor

Povzbudenie, pre všetkých, kto chce vyjadriť názor

Veľmi si cením zaujímavé vyjadrenie generálneho sekretára Thorbjørn Jaglanda Rady Európy pre organizátorov a účastníkov Pride pochodu 2015 v Belehrade:Posolstvo tohto Pride pochodu je jednoduché a univerzálne - každý má právo vyjadriť svoju identitu mierumilovne, bez násilia a diskriminácie. Platí t...