Nie je dôvod mlčať

Nemám rád pochody. Nikdy som sa žiadneho nezúčastnil, sú mi nesympatické zo svojej samotnej podstaty. Pochod vnímam ako vojenský akt. Predstavím si skôr ľudové milície než občianskych aktivistov. Hoci samozrejme vidím veľký rozdiel medzi vojenským pochodovaním a občianskym pochodom, stále mi príde pochod omnoho davovejší, emotívnejší a živočíšnejší než bežné zhromaždenie. Prečo som sa teda rozhodol urobiť výnimku?

Dlho som váhal, či ísť na Národný pochod za život, alebo nie. Ja radšej idem na prednášku či na diskusiu, prečítam si k téme nejaké články, vypočujem si argumenty a možno aj niečo napíšem. Pokojné zhromaždenia mám tiež rád. Sú prejavom vôle nielen sedieť za klávesnicou, ale niečo málo pre vec aj urobiť, hoci len prísť v určenom čase na určené miesto.

Posun v mojom rozhodovaní podporilo rozhodnutie stránky Citylife, zhromažďujúcej informácie o podujatiach v Bratislave a okolí. Na túto stránku sme sa pokúsili vložiť jedno viacdňové podujatie – súčasť sprievodného programu Pochodu, ale inak podujatie celkom nezávislé, s prípravou ktorého pomáham a som veľmi rád, že sa nám ho podarilo naplniť kvalitným programom. Z Citylife nám však došla zamietavá odpoveď s tým, že ich redakcia „neuverejňuje informácie o podujatiach, ktoré súvisia s národným pochodom za život“.

Majú na to plné právo a ja im ho neupieram. Ale prečo takéto rozhodnutie? Je snáď Pochod prejavom zla? Zasluhuje si Pochod odpor či umlčanie? Je nelegitímny?

Myslím si, že odpoveď na tieto otázky je „nie“. Rozhodnutie Citylife, ktoré plne rešpektujem, považujem za zbabelé a hlúpe. Snaha umlčať, potlačiť, marginalizovať významnú časť spoločnosti a jej hodnoty, sa nesie sa spoločnosťou a je často považovaná za oprávnenú, prirodzenú či správnu, napriek deklarovanej pluralite. Citylife je možno iba nevinnou obeťou tejto nálady, avšak v tomto prípade je jej ukážkovým zhmotnením.

Brániť sa pred umlčaním je možné iba nemlčaním. Aj preto som sa rozhodol sa Národného pochodu za život zúčastniť. Áno, sú to ťažké otázky a ja nepoznám na všetky z nich odpovede. Aj keď sú mi názory a požiadavky pochodujúcich blízke, nemusím s úplne všetkými súhlasiť. Ale som neoblomne presvedčený o legitimite ich postojov a ich občianskeho protestu a aj preto ich podporím.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo