Nie je dôvod mlčať

Nemám rád pochody. Nikdy som sa žiadneho nezúčastnil, sú mi nesympatické zo svojej samotnej podstaty. Pochod vnímam ako vojenský akt. Predstavím si skôr ľudové milície než občianskych aktivistov. Hoci samozrejme vidím veľký rozdiel medzi vojenským pochodovaním a občianskym pochodom, stále mi príde p...
Jakub Lipták (blog)
Jakub Lipták (blog)
Vyštudoval sociológiu a kognitívnu vedu. Zaujíma sa o celospoločenské a o mestské témy. Žije v Bratislave.

Nemám rád pochody. Nikdy som sa žiadneho nezúčastnil, sú mi nesympatické zo svojej samotnej podstaty. Pochod vnímam ako vojenský akt. Predstavím si skôr ľudové milície než občianskych aktivistov. Hoci samozrejme vidím veľký rozdiel medzi vojenským pochodovaním a občianskym pochodom, stále mi príde pochod omnoho davovejší, emotívnejší a živočíšnejší než bežné zhromaždenie. Prečo som sa teda rozhodol urobiť výnimku?

Dlho som váhal, či ísť na Národný pochod za život, alebo nie. Ja radšej idem na prednášku či na diskusiu, prečítam si k téme nejaké články, vypočujem si argumenty a možno aj niečo napíšem. Pokojné zhromaždenia mám tiež rád. Sú prejavom vôle nielen sedieť za klávesnicou, ale niečo málo pre vec aj urobiť, hoci len prísť v určenom čase na určené miesto.

Posun v mojom rozhodovaní podporilo rozhodnutie stránky Citylife, zhromažďujúcej informácie o podujatiach v Bratislave a okolí. Na túto stránku sme sa pokúsili vložiť jedno viacdňové podujatie – súčasť sprievodného programu Pochodu, ale inak podujatie celkom nezávislé, s prípravou ktorého pomáham a som veľmi rád, že sa nám ho podarilo naplniť kvalitným programom. Z Citylife nám však došla zamietavá odpoveď s tým, že ich redakcia „neuverejňuje informácie o podujatiach, ktoré súvisia s národným pochodom za život“.

Majú na to plné právo a ja im ho neupieram. Ale prečo takéto rozhodnutie? Je snáď Pochod prejavom zla? Zasluhuje si Pochod odpor či umlčanie? Je nelegitímny?

Myslím si, že odpoveď na tieto otázky je „nie“. Rozhodnutie Citylife, ktoré plne rešpektujem, považujem za zbabelé a hlúpe. Snaha umlčať, potlačiť, marginalizovať významnú časť spoločnosti a jej hodnoty, sa nesie sa spoločnosťou a je často považovaná za oprávnenú, prirodzenú či správnu, napriek deklarovanej pluralite. Citylife je možno iba nevinnou obeťou tejto nálady, avšak v tomto prípade je jej ukážkovým zhmotnením.

Brániť sa pred umlčaním je možné iba nemlčaním. Aj preto som sa rozhodol sa Národného pochodu za život zúčastniť. Áno, sú to ťažké otázky a ja nepoznám na všetky z nich odpovede. Aj keď sú mi názory a požiadavky pochodujúcich blízke, nemusím s úplne všetkými súhlasiť. Ale som neoblomne presvedčený o legitimite ich postojov a ich občianskeho protestu a aj preto ich podporím.

Zobraziť diskusiu
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť