Pavol Martinický

Pavol Martinický

Som knihomoľ a turista. Pri mojej architektonickej a výtvarnej tvorbe hľadám krásu a harmóniu. Pri písaní a v politike usilujem hlavne o kultúrnosť, pravdu a spravodlivosť.

  Strana 1

  Blog
  Pápež František a Slovenská cirkev
  Pápež František a Slovenská cirkev

  Návšteva pápeža Františka v septembri 2021 na niekoľko dní zviditeľnila Slovensko. Po mesiacoch pandémie priniesla radosť a duchovné povzbudenie omnoho viac ľuďom než 100 tisícom, ktorí sa s ním osobne stretli. V máji 2022, trištvrte roka po návšteve, sa uskutočnila „ďakovná“ púť do Ríma, ktorej sa zúčastnilo vyše 5 tisíc veriacich aj vedúci predstavitelia cirkvi i parlamentu. Návšteva potešila pápeža i účastníkov. Dôležitejšie je však zamyslieť sa nad posolstvom pápeža Slovensku, ako ho v našej Cirkvi a štáte čo najlepšie prakticky uskutočňovať, aby priniesla ovocie do budúcnosti.

  Blog
  Ad: Juraj Šúst – Rusko a Západ, vojna a boží štát
  Ad: Juraj Šúst – Rusko a Západ, vojna a boží štát

  Kresťanský aktivista a predseda SLH Juraj Šúst uverejnil 13. 8. 2022 na Postoji esej „Vojna na Ukrajine a Boží štát“, kde sa pýta aký postoj má kresťan zaujať k vojne. Svoje úvahy odvíja z citátov sv. Augustína. Viac krát, a niekedy aj zavádzajúco kritizuje „liberálny Západ“, ale takmer vôbec nie Rusko, ktoré túto nespravodlivú vojnu začalo. Myšlienky sv. Augustína o štáte lepšie na súčasnosť aplikoval kardinál Ratzinger - Benedikt XVI.

  Blog
  Arcibiskup Bober, kauza Bezák a obraz Cirkvi
  Arcibiskup Bober, kauza Bezák a obraz Cirkvi

  Arcibiskup Bober pri „televíznej“ sv. omši na sviatok sv. Cyrila a Metoda kritizoval skreslene negatívny obraz Cirkvi v spoločnosti. Pýta sa prečo sa zahmlievajú prínosy cirkvi v školstve, zdravotníctve i charite, kto jej dá hlas v celospoločenskej debate. Spomenul tendenčnú antikampaň počas sčítania obyvateľov, ale nič o tom, že omnoho viac Cirkvi uškodilo kontroverzné odvolanie arcibiskupa Bezáka pred 10 rokmi. Na Velehrade v ten deň pápežov vyslanec kardinál Czerny ostro kritizoval vojnu Ruska proti Ukrajine a vyzval ukázať svetu otvorenú, zrozumiteľnú a vierohodnú tvár Cirkvi.

  Blog
  NATO a Donbas - pápežov omyl a Putinovo priznanie
  NATO a Donbas - pápežov omyl a Putinovo priznanie

  Pápež František od začiatku opakovane a jasne odsudzuje vojenskú agresiu proti Ukrajine. Nedávno však vyvolal kontroverzné diskusie vyjadrením, že k jej príčinám patrí aj „štekanie NATO pred bránami Ruska“ a zisky zo zbrojenia. Ruský prezident Putin odôvodňoval vojnu propagandou o ochrane ruského obyvateľstva a denacifikácii Ukrajiny. Teraz priznal, že ide o dobyvačnú vojnu na rozšírenie ruského impéria.

  Blog
  Putin a Kirill – tankami za život a kresťanské hodnoty?
  Putin a Kirill – tankami za život a kresťanské hodnoty?

  Prezident Putin a patriarcha Kirill odôvodňujú vojnu proti Ukrajine ideológiou ruského imperiálneho nacionalizmu aj údajným bojom za kresťanské hodnoty. Konzervatívni kresťania a pro-life aktivisti, ktorí v mene ochrany života a rodiny roky podporovali aj exkomunistov, neonacistov a superkorupčníkov teraz napriek obrovským materiálnym škodám, miliónom utečencov, a tisícom zabitých a umučených mlčia. Alebo naďalej šíria Putinovu propagandu.

  Blog
  Obrátenie Ruska – zasvätenie alebo denacifikácia?
  Obrátenie Ruska – zasvätenie alebo denacifikácia?

  Putinova armáda aj mesiac po viacnásobnom zasvätení Ruska Panne Márii zo všetkých ukrajinských miest najbrutálnejšie ničí práve Mariupol. Pribúdajú tisíce zabitých, vrátane umučených a znásilnených civilistov. Kremeľ naďalej šíri bludy, ktorým verí nielen väčšina Rusov, ale aj viacerí slovenskí kresťania. Nič nenaznačuje skorú zmenu. Kde sa stala chyba a prečo samotné zasvätenie Ruska nestačí?

  Blog
  14. marec, pápeži, Orwell a Putinova vojna
  14. marec, pápeži, Orwell a Putinova vojna

  14. marca 1937 vydal Pius XI. encykliku proti nacionálnemu socializmu, 19. marca encykliku o bezbožnom komunizme. 30 rokov od skončenia Studenej vojny rozpútal komunista Putin horúcu vojnu s použitím Hitlerovej taktiky a rusko-nacionalistickej propagandy v štýle Orwellovho totalitného štátu. Putinovi podnes verí štvrtina obyvateľov Slovenska a podporujú ho viacerí ľavičiari, nacionalisti i niektorí kresťania na čele s bývalými premiérmi Ficom a Čarnogurským.

  Blog
  Hitlerova taktika komunistu Putina
  Hitlerova taktika komunistu Putina

  Putin chce pod svojím diktátorským velením obnoviť ruské impérium. Aj preto, že nevie zabezpečiť slušný život vlastným obyvateľom tvorí fikciu nepriateľov, ktorí to vraj zavinili. Doma používa stalinské metódy cenzúry a falšovania histórie, voči Ukrajine taktiku akú použil Hitler proti ČSR, a propagandu podľa Goebbelsovej stratégie stokrát opakovanej lži. Takou je aj mýtus o Rusku ktoré zachráni naše slovenské a kresťanské hodnoty pred skazeným Západom.

  Blog
  Putinov stalinizmus, Ukrajina a „kresťanské“ Slovensko
  Putinov stalinizmus, Ukrajina a „kresťanské“ Slovensko

  Na Slovensku klesol počet kresťanov a vzrástli preferencie SMERu exkomunistu Fica. Ten sa v boji proti zmluve SR s USA, ktorú začala chystať vláda SMERu spojil s Kotlebovcami. Viacerí kresťania veria, že Rusko je záchrancom našich kresťanských hodnôt. Slovensko najviac z krajín V4 verí Putinovi a konšpiračným zdrojom, že príčinou napätia medzi Ruskom a Ukrajinou je NATO. Čo na to gréckokatolícki a ukrajinskí biskupi?

  Blog
  Kontroverzný Stavebný zákon a mestské časti
  Kontroverzný Stavebný zákon a mestské časti

  Vláda schválila návrh nového Stavebného zákona, ktorý ak ho schváli parlament a podpíše prezidentka, prinesie výrazné zhoršenie kvality výstavby a jej negatívnych dopadov na životné prostredie i jestvujúce okolie. V Bratislave a Košiciach to zhorší aj plánované zrušenie mestských častí, ktoré prenesie moc od občanov k vedeniu politických strán, zvýši riziko korupcie a uškodí aj školám a iným oblastiam. Je to aj proti zásade subsidiarity, ktorá patrí k dôležitým princípom EÚ.

  Strana 1
  Denník Svet kresťanstva

  Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

  Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.