Demokratmi, len keď sa nám to hodí

Demokratmi, len keď sa nám to hodí

Jednou z prvých občianskych reakcií na vstup ĽS NS do parlamentu bolo podujatie s názvom „Antifašistická mobilizácia – Nikdy neprejdete!“ Asi si nevšimli, že oni už prešli, a to v demokratických voľbách. Podľa pochodujúcich správnou odpoveďou sú pochod a zdvihnuté päste.

Výsledok ĽS NS vo voľbách ma ani trochu nepotešil. Každý, kto dlhšiu dobu sleduje činnosť Mariana Kotlebu a ľudí okolo neho, vie, že obvykle nešlo o nejaké mierumilovné či láskyplné podujatia, ale práve naopak. Či už z čias Slovenskej pospolitosti, alebo po nej – je to úplne jedno. V poslednej dobe sa Kotleba krotí a vystupuje už takmer ako bežný politik, no nejakú sebareflexiu ohľadom jeho minulosti som nezaznamenal. Nie som prívrženec hysterických reakcií na vstup ĽS NS do parlamentu, obavu však mám, lebo keby získali skutočne veľkú podporu, možné by bolo všeličo. Riešiť problém teda treba. Včera sme však videli, ako sa riešiť rozhodne nemá.

Začnem popisom podujatia na Facebooku. Píše sa tam nasledovné:

Dočkali sme sa času, kedy si ľudia zvolili v parlamentných voľbách fašistov. Naši starí otcovia, ktorí bojovali za našu slobodu sa obracajú v hroboch. Ocitli sme sa na medzníku histórie, kedy zápasíme o charakter našej spoločnosti. Prídite tento pondelok o 18.00 na Námestie SNP v Bratislave. Budeme pochodovať hlavným mestom. Bez prejavov. Pod vlajkami s preškrtnutými hákovými krížmi. S ozvenou antifašistickej piesne Bella Ciao. So zdvihnutými päsťami. S jasným odkazom. Fašizmus nikdy nezvíťazí. Nedovolíme to. Zdieľať

Na základe tohto popisu, ale aj reality, ktorej som bol svedkom, pochod považujem za ideologicky pomýlený a škodlivý. Ideologicky pomýlený preto, lebo šlo bez akejkoľvek debaty o pochod proti vstupu ĽS NS do parlamentu, teda proti výsledku demokratických volieb. Nech mi nikto nehovorí, že to bolo obyčajné odsúdenie pravicového extrémizmu. Pochodovalo sa dva dni po voľbách, pritom stačilo týždeň počkať do výročia vzniku Slovenského štátu, kedy by to bolo ľahko zdôvodniteľné. Rozdávali sa odznaky s preškrtnutým Kotlebom a napokon súvislosť s voľbami je jasná aj z citovaného popisu podujatia.

František Tanko zo Strany Rómskej únie a Róbert Mihály v čele pochodu.

Škodlivý bol pochod preto, lebo nepochopením a úžasným zjednodušením celého problému a antifáckym prevedením iba vyhrocuje celú situáciu a v konečnom dôsledku kotlebovcom pomáha. Táto téza je už na hlbšiu analýzu, ale skúsim aspoň stručne. Asi nikoho neprekvapím, keď poviem, že Kotleba ťaží najmä z toho, že je takmer všeobecne odmietaný, je mu ubližované, nikto sa s ním nechce baviť. Teraz dokonca proti chudákovi v tej arogantnej a bohatej Bratislave pochodujú a nadávajú mu do fašistov.

Vrátim sa však k ideologickej pomýlenosti. Áno, je pravda, že zhromaždenia i pochody sú súčasťou demokracie a sú legitímnym spôsobom vyjadrenia nejakého presvedčenia. Dokonca aj ak idú proti demokracii samotnej. A to je podľa mňa prípad aj tohto vraj antifašistického pochodu. Na jednej strane sú demokraticky zvolení predstavitelia politickej strany – čiže vlastne ich voliči. Na opačnej strane sú pochodujúci demonštranti, ktorí s rozhodnutím voličov nesúhlasia. Prejav sily proti prejavu demokracie. Takmer akoby si demokrati s extrémistami vymenili roly.

Stručne povedané, odpoveď na výsledok volieb v podobe pochodu bola veľmi nezrelá – žiaľ, asi aj zodpovedajúca nezrelej demokracii na Slovensku. Musíme sa totiž naučiť byť demokratmi aj vtedy, keď sa nám to nehodí alebo nepáči. Výsledky volieb preto treba rešpektovať. Nemusíme s nimi súhlasiť a môžeme to aj vyjadriť, ale náležitým spôsobom. Nie ako malé dieťa, ktorému sa niečo nepáči, ani nie ako extrémisti, ale ako rozumní ľudia.

Čo teda robiť? Problém je na stole a treba ho riešiť. V prvom rade musíme túto tému zobrať z rúk nekompetentným ľuďom ako Róbert Mihály. To však možno nebude také ľahké a ľudí budú asi vždy lákať silácke a hŕŕ riešenia. Vec sa dá riešiť aj z opačného konca – možno máte vo svojom okolí ľudí, ktorí volia kotlebovcov, alebo dokonca ľudí, ktorí majú naozaj blízko nacizmu. Pýtate sa, čo máte robiť? Dohovorte im.

Eduard Chmelár s vyjadreniami pre médiá.

Fotografie: Pochod proti vstupu ĽS NS do parlamentu. Autor: JL.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo