Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. apríl 2017

Pochodujme s rozumom

Už niekoľko týždňov o sebe dáva vedieť plánovaný tzv. Veľký protikorupčný pochod, ktorý sa má konať v uliciach Bratislavy. Podľa popisu je organizovaný študentmi, má vyjadriť nespokojnosť s korupciou a podporu hodnotám pravdy, dôstojnosti a spravodlivosti. Mohol by vôbec niekto mať niečo proti takémuto pochodu? Ja mám: dve starosti.
Pochodujme s rozumom

Áno, občiansky aktivizmus je super, demonštrácie či dokonca aj pochody – napriek ich silovému či až vojenskému charakteru – sú legitímny nástroj presadzovania legitímnych požiadaviek. Tu však ide o niečo iné.

Moja prvá starosť: Veľký protikorupčný pochod svojím všeobecným zameraním – zjednodušene povedané – proti zlu vlastne spája úplne všetkých a tým pádom sa voči nikomu nevymedzuje. Kto už len povie, že je za korupciu? Alebo proti pravde? Každý, aj ten najväčší korupčník v slovenskej politike, bez váhania pomenuje korupciu ako jeden z najväčších problémov. Z tohto hľadiska teda medzi politikmi rozdielov niet a bez dôsledného rozlišovania na základe skúmania ich majetkov a konania dochádza akurát tak k zovšeobecňovaniu: všetci sú skorumpovaní, všetci sú zlodeji, všetci sú zlí. „Treba zmeniť tento systém,“ bol odkaz masívnych tzv. gorilích (resp. antigorilích) pochodov spred piatich rokov. Ich požiadavky sa rýchlo zmnožovali a menili, až úplne zdegenerovali na nezmysly, ktoré boli jednou z príčin ich trápneho vyšumenia bez dosiahnutia čohokoľvek, teda azda okrem následnej štvorročnej vlády jednej strany a možno aj vzrastu protisystémového hnutia.

V popise udalosti protikorupčného pochodu na Facebooku nie sú uvedené žiadne konkrétne požiadavky. Je preto viac než pravdepodobné, že väčšina pochodujúcich ani nebude vedieť, za čo vlastne pochoduje. Kto sa dostane na stránku pochodu, nájde štyri požiadavky, medzi ktorými je vyšetrenie káuz Gorila a Bašternák, odvolanie Kaliňáka, Gašpara a Kováčika a zrušenie Mečiarových amnestií. Je toho síce dosť, ale lepšie ako nič. Ako väčší problém však vidím to, že tieto požiadavky nie sú ústredným bodom pochodu, zrejme sú väčšine účastníkov úplne neznáme a celkovo pôsobia skôr len akoby z povinnosti – akoby tu šlo väčšmi o vyjadrenie všeobecnej nespokojnosti, než o konštruktívnu zmenu. Bojím sa, že takáto činnosť môže byť skôr deštruktívna.

Moja druhá starosť súvisí s tým, že takto poňatý pochod vybíja energiu občanov skutočne sa rozumne zorganizovať a naozaj niečo dosiahnuť. Zapochodujeme si, zanadávame, ale bez konkrétnej požiadavky v pálčivej veci, ktorej splnenie či nesplnenie sa dá jednoduchým spôsobom overiť, to nepovedie k žiadnej zmene k lepšiemu. V občanoch tak len zmocnie pocit zúfalstva a beznádeje, že aj tak nič nemôžu dosiahnuť a aj tak sa nič nezmení. A to opäť len živí protisystémové nálady. Na záver, demonštrácie a hádam aj pochody robiť treba, ale konštruktívne. Nikdy nie deštruktívne.

Obrázok: Protest. Autor: Jørgen Carling.
Licencované pod CC BY-NC 2.0.

Inzercia

Vyštudoval sociológiu a kognitívnu vedu. Zaujíma sa o celospoločenské a o mestské témy. Žije v Bratislave.

Odporúčame

Blog
Opustil Boh Ježiša na kríži alebo neopustil? A prečo?

Opustil Boh Ježiša na kríži alebo neopustil? A prečo?

Toto zamyslenie a mystický pohľad na opustenosť Krista na kríži (kde Pán Ježiš zvolal: Môj Boh, môj Boh, prečo SI MA OPUSTIL?) je reakciou na názory niektorých teológov, ktorí spochybňujú reálne opustenie Pána Ježiša ako Človeka na kríži. Kto si chce prečítať pôvodný článok, môže tak urobiť v knihe SVIATKY BOHA 1. Bol napísaný ako motivácia pre duše, aby si na Ježišom položenú otázku dali odpoveď: Pre môj hriech/moje hriechy Boh Ježiša odpustil a aby ich to viedlo k NIKDY NEKONČIACEJ VĎAČNOSTI voči Pánovi, ktorý podstúpil pre ne všetko (vrátane opustenia od Lásky), jeho utrpenie bolo dokonalé a z neho podstúpil REÁLNU SMRŤ, nie zdanlivú.

Blog
On naozaj naplno žije a aj my!

On naozaj naplno žije a aj my!

Ježiš Kristus vstal z mŕtvych! Žije! Plány tých, ktorí sa tešili, že je po všetkom, sú bezpečne zmarené. Plány tých, ktorí si myslia, že cirkev a tým iste aj Kristus dýcha z posledného, sú zmarené. Ježiš žije! Žije rodina tých, ktorí ho prijali. To sme my, kresťania!

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.