Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
13. október 2021

Iveta Schusterová / Obeť domáceho násilia nesmie mlčať a hrať sa na spasiteľa!

Kde a v kom je chyba v prípade problému násilia? V obeti, ak mlčí a nemo trpí tyraniu! Kde je Boh? Stále pri nej trpezlivo čakajúci na smelý krok obeti, aby mohol požehnať jej odvážny boj proti zlu. 
Iveta Schusterová / Obeť domáceho násilia nesmie mlčať a hrať sa na spasiteľa!

Domáce násilie je vážny trestný čin. Ak sa včas nezastaví, môže zasiahnuť aj ďalšie pokolenie. Deti tyranov tak môžu nechtiac prebrať generačnú štafetu zla od svojho rodiča - tyrana a môžu zlyhávať v tých istých slabostiach a ubližovať iným práve preto, lebo bolo ubližované im.

Ak sa tomuto zlu človek nevzoprie, zasiahne aj nevinných a bezbranných. Dôležité je nepodľahnúť. Ako proti domácemu násiliu odvážne bojovať, sa dozviete v rozhovore so psychologičkou Ivetou Schusterovou, ktorá sa už 20 rokov venuje obetiam domáceho násilia.

V rozhovore sa dozviete: 

- kedy ide o rodinný konflikt a kedy už o domáce násilie,
- na základe čoho rozpoznať, že nejaký človek je obeťou a ako mu pomôcť,
- ako možno vypozorovať nátlak a psychologickú manipuláciu agresora,
- ako sa má obeť brániť a čo má robiť, aby sa vyslobodila z područia agresora, 
- čo je najväčší problém obete, čo si musí uvedomiť a zmeniť.


Za obeť domáceho násilia sa môže považovať i človek, ktorý ňou v skutočnosti nie je; kedy, za akých okolností je človek jednoznačne obeťou domáceho násilia? 

Za obeť domáceho násilia považujeme osoby, na ktorých bol spáchaný násilím alebo hrozbou násilia trestný čin. V zákone 274 z 12. 10. 2017 o obetiach trestných činov je chápanie obete širšie, pretože považuje za obeť každú osobu, ktorá tvrdí, že je obeťou, teda považuje sa za obeť, kým sa nepreukáže opak, bez ohľadu na to, či bol páchateľ trestného činu domáceho násilia zistený, trestne stíhaný alebo odsúdený. 

ČLÁNOK BOL PRESMEROVANÝ; celé znenie si môžete prečítať tu: https://juliakubicova.webnode.sk/l/iveta-schusterova-obet-domaceho-nasilia-nesmie-mlcat-a-hrat-sa-na-spasitela/


Prečítajte si rozhovor s hovorcom Konferencie biskupov Slovenska o domácom násilí: Martin Kramara / Nikto pred oltárom nesľubuje, že sa nechá otĺkať
 

 

Mgr. Iveta Schusterová, PhD. 
je výkonnou riaditeľkou, koordinátorkou a psychologičkou v OZ Pomoc obetiam násilia, ktorým sa venuje už 20 rokov. Ako expert II. vypomáha na MV SR a MS SR v projektoch spojených s problematikou obetí násilia a trestných činov. Zúčastňuje sa na výsluchoch osobitne zraniteľných osôb - obetí násilia a trestnej činnosti ako prizvaný psychológ. Odborne gestorovala medzinárodný projekt Práca s detskými obeťami trestných činov. Na Trnavskej univerzite v Trnave prednáša predmety Pomoc obetiam násilia a Poradenstvo obetiam násilia.

Inzercia

Zaoberám sa témami - spiritualita a mystika, fenomén utrpenia, Krásy a umenia. Šiesty rok pôsobím aj ako externá redaktorka. Moje články pre Postoj si môžete prečítať tu: https://svetkrestanstva.postoj.sk/autor/kubicova-julia

Odporúčame

Blog
Prítomnosť Rómov v našich chrámoch si neprajeme

Prítomnosť Rómov v našich chrámoch si neprajeme

Prostredníctvom misie boli v minulosti ovplyvnené národy Európy. Rómovia prišli v svojom čase ako cudzinci a nikdy sa neuskutočnila ich evanjelizácia. Priniesli si svoje náboženstvo a aby sa prispôsobili miestnej kultúre, trocha ho pokresťančili.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.