Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. jún 2020

Tieto knihy budem čítať toto leto

Na lete mám rád, že nás pozýva byť viac von, v prírode, už len preto, že na byte býva príliš teplo. Je to čas, kedy som menej ako iné obdobia roka pred obrazovkou počítača a nájdem si ľahšie čas len tak byť. V horúčave najradšej vyjdem k jazeru neďaleko môjho bytu a pomedzi plávanie šírok a ochladzovanie sa, si čítam. Slnko, voda, tráva, stromy, spev vtákov, po boku krásna manželka a v ruke kniha - dokonalosť.
Tieto knihy budem čítať toto leto

Od roku 2015 si robím zoznamy kníh, pretože viem, že do konca života neprečítam už viac ako tisíc kníh (nezvyknem čítať viac ako dvadsaťpäť ročne) a keďže je tam vonku viac ako tisíc kníh, ktoré sa oplatí čítať, potrebujem mať zoznam a priority. Takto mám zoznam na tento rok a z neho som si urobil aj výber, ktorý by som rád "zhltol" toto leto.

Rád čítam knihy z rôznych oblastí a mám ich preto rozčítaných cca tri. Lebo nie vždy, keď je čas čítať, mám chuť na práve tu jednu. Čítam teda v jednom období spravidla:

  • Fikciu/Memoár/Biografiu - proste príbeh

  • Populárno-vedeckú, psychologickú, motivačnú, historickú - učím sa o svete a spájam si poznatky

  • Duchovnú - túto oblasť najviac zanedbávam a často sa miesto duchovnej pritrafí tretia z kategórií vyššie

Toto leto sa mi na zoznam dostali:

12 Pravidiel Pre Život od Prof. Jordana B. Petersona. Túto už aj čítam. Najmä z dôvodu, že som ju kúpil manželke a čítame ju obaja. Ona tlačenú, ja v Kindle. Jordana mám napočúvaného. Ak som mu nevenoval za ostatné 2 roky 100 hodín, tak ani jednu. No nič som od neho ešte nečítal. Moja manželka témy, ktorými sa zaoberá, pozná iba z môjho rozprávania a rád by som sa s ňou o tom, čím som žil posledné dva roky, porozprával tak hlbšie.

Stručná história všetkého od Kena Wilbera. Ken Wilber je zvláštny týpek. Dostal som sa k nemu v knihe od Richarda Rohra - Nahá prítomnosť. Je to filozof, ktorý sa snažil ľudské poznanie intergrovať do celku, ktorý by dával zmysel - do tzv. Teórie všetkého a vytvoril svoj filozofický systém - intergrálnu filozofiu. Je to hlboký človek. Za ostatné roky má za sebou aj problémy, no táto kniha z 90. rokou môže byť zaujímavá, hlboká a bola napísaná ešte predtým, ako ho ego zviedlo a bol pár rokov mimo. Ken Wilber hovorí, že nik nie je taký hlúpy, aby všetko, čo objavil, bolo nesprávne a teda ak je v tom niečo pravda, snažil sa to integrovať. Uvidíme. Sám som zvedavý, aj sa trochu bojím. Ani Ken Wilber nie je taký chytrý, aby všetko, na čo prišiel, bolo správne.

Inzercia

Buď kde si od p. Smolena. Túto som kúpil manželke a veľmi sa jej páčila. Ja sám som fanúšik púštnej spirituality, tak sa na ňu teším. A aj na to, že budem o nej môcť debatiť s pani manželkou.

Can't Hurt Me - od Davida Gogginsa. Toto som myslel, že je memoár, no nachádzam to najmä v policiach s motivačnou literatúrou. No už to čítam a zatiaľ to vyzerá ako memoár. Priemerné hodnotenie na Amazone 4.8 z 5, tak hádam to bude dobré :)

Klub nerozbitných detí od Slávky Kubíkovej. Od septembra sa stanem rodičom a ako mnoho iných nováčikov v tejto oblasti z radov čítajúcich, siahnem aj ja po knihe. Tá mi nezabráni zarobiť malému na problémy v živote, no možno budem vedieť, na čo si dávať pozor.

Zápisky z podzemia od F. M. Dostojévského. Už mám tento rok za sebou Zločin a trest a Bratov Karamazovovcov. Chcem niečo kratšie a tým je prvý existencialistický román - Zápisky z podsvetia. Potom ma do konca roku čakajú ešte "Démoni" alebo v českom preklade "Besí" a asi sa s Fjodorom rozlúčim, bo jeho knihy sú na dlho.

Žert od Milana Kunderu. Kundera je vraj najznámejší český spisovateľ a jeho knihy sú vraj geniálne, tak som sa nechal inšpirovať mojou šéfkou a idem do toho. Na zozname mám od neho viacero kúskov, no bolo odporučené začať týmto.

Viem, že je to dosť kníh a pravdepodobne prečítam tak polovicu. No keby som ich na zozname nemal, bol by som nešťastný.

Čo čaká v lete vás? Dajte nejaké odporúčania mne aj ostatným.

Inzercia

Fascinuje ma život, milujem skúmať ho a hľadať, čo má zmysel. Neviem si predstaviť nezdieľať v článkoch, čo sa učím a čo sa ma dotýka. Posledné obdobie ide najmä o témy ako bdelosť, kontemplatívna spiritualita, celistvosť, písanie, história a filozofia.

Inzercia

Odporúčame

Blog
Lenin: krstný otec komunistického teroru

Lenin: krstný otec komunistického teroru

Iľjič vedel,  čo robiť. Len násilie je schopné prebudiť  krajinu. Obyvateľstvo netreba brať do úvahy. Ak zabijeme polovicu (ľútosť nie je namieste – ľudí je veľa), druhá bude povoľnejšia. Encyklopédia ruskej duše.