Zločin a trest

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zločin a trest

Tento rok som sa vrhol aj na knihy, na ktoré som si počas strednej školy ešte netrúfal. Medzi nimi sú aj tie od Dostojevského a Tolstého. Aký bol Zločin a trest?

Prečo som prečítal túto knihu?

Akou knihou začať u autora, ktorý je tak známy svojím literárnym umením, hĺbkou a povesťou, že jeho knihy sú ťažké? Tou najznámejšou predsa. A tou je Zločin a trest.

Jednou vetou by som knihu zhrnul...

Napínavý psychologický thriller na pozadí ktoré sa riešia hlboké filozofické témy a problémy - rovnaké ako tie, ktoré riešime my dnes (tradícia vs pokrok, hodnota ľudského života, ľudská prirodzenosť...)

Z akých častí sa skladala?

Skladala sa myslím zo šiestich častí rozdelených do kapitol. Kniha by sa však tématicky dala rozdeliť do 3 hlavných častí:

  • Raskolnikovova príprava na Zločin a uvedenie postáv a filozofických tém
  • Zločin
  • Udalosti po zločine
  • Epilóg (Trest)

Nechcel som písať podrobnejšie, aby som neprezradil viac, ako je treba a nepokazil ten zážitok ľuďom, ktorý majú toto dielo ešte pred sebou.

Hlavná premisa a argumenty

Fúúú, čo bolo hlavnou premisou? Asi rozprava o tom, že ľudskou filozofiou nie je jednoduché zmeniť ľudskú prirodzenosť. Možno nemožné. Keďže je to psychologický thriller, nebudem "spoilovať", prečítajte si, nepokazím vám to.

Kľúčové vhľady, ktoré som získal...

Ľudia v 19 storočí riešili veci ako my. Je lepší pokrok alebo tradícia? Pre koho? Čo sa stane ak z našej kultúry vyrveme Boha?

Čo sa mi páčilo?

Dostojevskij ma úplne dostal. Od prvej stránky. Vedel som, že tento týpek je presne moja šálka kávy. Tá psychológia postáv... Neskutočné. Chcem viac. Zároveň sa však aj bojím, pretože to nebolo ako čítať severský krimi-thriller. Šlo to občas dosť pomaly. Treba aspoň hodinu a radšej intenzívne, často. Ja som urobil tú chybu, že som mal toho rozčítaného veľa a že som začal pred Vianocami a rovnako som si kúpil s manželkou predplatné na HBO Go. Takže na čítanie mi mnoho času neostalo, uprednostnil som menej hodnotný no jednoduchší obsah a potrebujem si priznať, že kvôli roztiahlemu čítaniu po dobu viac ako 6 týždňov mi určite veľa hodnoty z tejto knihy ušlo pomedzi prsty. Napriek tomu to však bol zážitok.

Čo sa mi nepáčilo?

Keď som videl, že strana, ktorú som práve otvoril, nemá nijaký dialóg ani odstavec. Že je to celé buď jeden monológ alebo opis, ktorý konči kto vie kde.

Čo som si vzal a chcel sa o tom dozvedieť viac?

Povedal som si, že tento rok prečítam všetkých päť Dostojevského veľdiel. Kvôli tej hĺbke s akou rieši filozofické problémy.

Zaujímavé citáty

“Pain and suffering are always inevitable for a large intelligence and a deep heart. The really great men must, I think, have great sadness on earth.”

“When reason fails, the devil helps!”

Zaujala vás recenzia?

Prečítajte si aj ďalšie moje recenzie a odporúčania na skvelé čítanie. (Na link sa z nejakého dôvodu nedá kliknúť, ale ak kliknete pravým a dáte otvoriť na novej karte alebo v novom okne, pôjde to ;)

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo