František Neupauer

František Neupauer

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO.

  Strana 1

  Blog
  Ahoj Wojtyła! (list pápežovi)
  Ahoj Wojtyła! (list pápežovi)

  Pamätám sa na tú chvíľu, keď som sa ponáhľal z badateľne v SNA (Slovenský národný archív) k autobusu, aby som vycestoval do Ríma. Ráno sme už stáli neďaleko obelisku na Námestí sv. Petra. Počúvali sme homíliu Tvojho neskoršieho nástupcu Benedikta XVI. Deň rozlúčky. Kniha sa zatvorila.

  Blog
  Eucharistia, či poslušnosť?
  Eucharistia, či poslušnosť?

  Pred pár dňami som premýšľal nad dôležitosťou Eucharistie. Dôvod? Príprava rodičov na prvé sväté prijímanie. Našiel som množstvo výrokov, ktoré sa viažu k sile a dôležitosti tejto sviatosti. Ako historik skúmam príbeh učiteľky Márie Pecíkovej, ktorá bola veľkou ctiteľkou Eucharistie a zároveň veľkou milovníčkou sv. Terézie Avilskej. Táto učiteľka cirkvi mala jasno v dnes tak silnej a aktuálnej téme: poslušnosť je viac ako Eucharistia.

  Blog
  V Čechách "žalují!" a my nie...
  V Čechách "žalují!" a my nie...

  Dňa 15. októbra sme si mohli v českých médiách prečítať titulku: "Soud začal řešit kauzu bývalých příslušníků StB, kteří podle obžaloby za minulého režimu donutili k emigraci rodinu Hyblerových." Na súde, no rovnako aj na obrazovkách televízie sa zrazu objavili tváre príslušníkov ŠtB i desivé výroky tých, ktorým sa vyhrážali. V Čechách sa tieto témy otvárajú, dostávajú na súd.... a u nás?

  Blog
  Piesne o tých, ktorí nám prinavrátili slobodu
  Piesne o tých, ktorí nám prinavrátili slobodu

  23. augusta si pripomíname Deň spomienky na obete totalitných režimov. Pri tejto príležitosti OZ Nenápadní hrdinovia otvára nultý ročník hudobnej sekcie projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Gestormi projektu sú Diana Rauchová a Peter Janků.

  Blog
  „Neznášaš to? Budeme to jesť celý mesiac!“ povedal otec Silvestra Krčméryho
  „Neznášaš to? Budeme to jesť celý mesiac!“ povedal otec Silvestra Krčméryho

  Je nedeľa. Sedím za stolom s praneterou Silvestra Krčméryho, ktorý sa dnes 5. augusta (pred 95 rokmi) narodil. Lucia mi povie: „Otec mi vravel, že keď na návšteve u svojich starých rodičov povedal, že nemá rád nejaké jedlo, tak to jedlo mali celý týždeň.“ Diskutujeme aj s mladými účastníkmi letnej školy Kolégia Antona Neuwirtha. Premýšľame, čo to vlastne malo znamenať a na čo to bolo dobré?! Zdalo by sa akoby namiesto lásky k vnúčatku, ktoré napríklad nemá rado špenát.... tou násilnou cestou varenia špenátu celý týždeň mu dali najavo len strohé: „Pri jedle sa nevymýšľa!“ Dieťa si nabudúce veľmi dobre rozmyslelo, či niekedy príde s negatívnou poznámkou na jedlo. No bolo to potrebné až takto bytostne učiť malého vnúčika, vnučku?

  Blog
  Skončil NAJ Slovák?
  Skončil NAJ Slovák?

  Tento text je len krátka reflexia. Tým, čo sa nedívali na finále, možno veľa nepovie. Pri konečnom výbere rozhodli SMS venované konkrétnej osobnosti. Gymnazisti hlasovali anonymne o konkrétnych menách. Avšak okrem dospeláckej ankety bola aj detská. Meno "naj Slováka" z tejto ankety nepoznáme. Dá sa to zistiť?

  Blog
  11. marec 1988 a po-da-tel-ňa v Bratislave
  11. marec 1988 a po-da-tel-ňa v Bratislave

  Tento dátum sa nachádza na najdôležitejšom dokumente k Sviečkovej manifestácii. V daný deň prijali v podateľni Obvodného národného výboru Bratislava 1 ohlásenie o pripravovanom "Verejnom zhromaždení v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí dňa 25. 3. 1988 od 18.00 do 18.30 hod." Prečo je tento dokument najdôležitejším? A čo má s manifestáciou spoločné vražda kňaza v dedinke vzdialenej 40 kilometrov od Veľkej Mače?

  Blog
  Rozhodnutie zo 6. marca 1988
  Rozhodnutie zo 6. marca 1988

  Nedeľa, niečo po osemnástej hodine. Fedinova ulica v bratislavskej Petržalke. Byt Rudolfa Fibyho. Byt sa plní priateľmi, ktorí si dôverujú. Ľuďmi, ktorí sa vzájomne informujú o dianí na Slovensku. Povzbudia sa, pozhovárajú, no zároveň plánujú, čo a ako ďalej. Za sebou už majú veľké plánovacie akcie. Sú aktérmi rozsiahlej petície za náboženské slobody. Vydávajú samizdaty, organizujú púte.

  Blog
  Kolakovič a zdiskreditované kresťanstvo
  Kolakovič a zdiskreditované kresťanstvo

  V čase nástupu komunistického režimu ľudia okolo laického apoštolátu dávali do popredia nosnú tému kresťanov: "budovanie Božieho kráľovstva". Pri páde komunistického režimu zohrala dôležitú úlohu spolupráca kresťanov s neveriacimi. "Spoločným cieľom oboch je obhajovať nezmazateľné práva a slobodu človeka,“ zdôrazňovala Eva Trizuljakova. Skúsme sa zamyslieť nad tým "kresťanským pojmom" o nebeskom kráľovstve v prednáške profesora Kolakoviča s názvom: "Kristu Kráľ – základ jeho kráľovstva". Má potenciál zaujať všetkých.

  Strana 1