František Neupauer
Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO.
Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO.
Pred pár dňami sa mi dostala do rúk nahrávka kňaza Juraja Semivana, ktorý nás v roku 2019 predišiel do večnosti. Hovorí v nej o dôležitosti modlitby svätého ruženca. V texte uvádzam aj krátku spomienku na kňaza Juraja Semivana, ktorá bola uverejnená v miestnych novinách.
V tejto dobe pandémie a možnosti pracovať "z domu" je človek menej v práci. Sociálny kontakt je minimalizovaný. No predsa... pootvorené dvere je niekedy dobré pootvoriť.
Pamätám sa na tú chvíľu, keď som sa ponáhľal z badateľne v SNA (Slovenský národný archív) k autobusu, aby som vycestoval do Ríma. Ráno sme už stáli neďaleko obelisku na Námestí sv. Petra. Počúvali sme homíliu Tvojho neskoršieho nástupcu Benedikta XVI. Deň rozlúčky. Kniha sa zatvorila.
Pred pár dňami som premýšľal nad dôležitosťou Eucharistie. Dôvod? Príprava rodičov na prvé sväté prijímanie. Našiel som množstvo výrokov, ktoré sa viažu k sile a dôležitosti tejto sviatosti. Ako historik skúmam príbeh učiteľky Márie Pecíkovej, ktorá bola veľkou ctiteľkou Eucharistie a zároveň veľkou milovníčkou sv. Terézie Avilskej. Táto učiteľka cirkvi mala jasno v dnes tak silnej a aktuálnej téme: poslušnosť je viac ako Eucharistia.
Dňa 15. októbra sme si mohli v českých médiách prečítať titulku: "Soud začal řešit kauzu bývalých příslušníků StB, kteří podle obžaloby za minulého režimu donutili k emigraci rodinu Hyblerových." Na súde, no rovnako aj na obrazovkách televízie sa zrazu objavili tváre príslušníkov ŠtB i desivé výroky tých, ktorým sa vyhrážali. V Čechách sa tieto témy otvárajú, dostávajú na súd.... a u nás?
23. augusta si pripomíname Deň spomienky na obete totalitných režimov. Pri tejto príležitosti OZ Nenápadní hrdinovia otvára nultý ročník hudobnej sekcie projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Gestormi projektu sú Diana Rauchová a Peter Janků.
Je nedeľa. Sedím za stolom s praneterou Silvestra Krčméryho, ktorý sa dnes 5. augusta (pred 95 rokmi) narodil. Lucia mi povie: „Otec mi vravel, že keď na návšteve u svojich starých rodičov povedal, že nemá rád nejaké jedlo, tak to jedlo mali celý týždeň.“ Diskutujeme aj s mladými účastníkmi letnej školy Kolégia Antona Neuwirtha. Premýšľame, čo to vlastne malo znamenať a na čo to bolo dobré?! Zdalo by sa akoby namiesto lásky k vnúčatku, ktoré napríklad nemá rado špenát.... tou násilnou cestou varenia špenátu celý týždeň mu dali najavo len strohé: „Pri jedle sa nevymýšľa!“ Dieťa si nabudúce veľmi dobre rozmyslelo, či niekedy príde s negatívnou poznámkou na jedlo. No bolo to potrebné až takto bytostne učiť malého vnúčika, vnučku?
O tri mesiace (10. septembra) budeme diskutovať. Rok 1989 ponúka rôzne témy na diskusiu. Nás zaujíma téma ľudských práv.
Tento text je len krátka reflexia. Tým, čo sa nedívali na finále, možno veľa nepovie. Pri konečnom výbere rozhodli SMS venované konkrétnej osobnosti. Gymnazisti hlasovali anonymne o konkrétnych menách. Avšak okrem dospeláckej ankety bola aj detská. Meno "naj Slováka" z tejto ankety nepoznáme. Dá sa to zistiť?
Tento dátum sa nachádza na najdôležitejšom dokumente k Sviečkovej manifestácii. V daný deň prijali v podateľni Obvodného národného výboru Bratislava 1 ohlásenie o pripravovanom "Verejnom zhromaždení v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí dňa 25. 3. 1988 od 18.00 do 18.30 hod." Prečo je tento dokument najdôležitejším? A čo má s manifestáciou spoločné vražda kňaza v dedinke vzdialenej 40 kilometrov od Veľkej Mače?
Používaním webstránky denník Postoj súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby.