František Neupauer

František Neupauer

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO.

  Strana 1

  Blog
  Ladislav Záborský a jeho unikátne fotografie profesora Kolakoviča
  Ladislav Záborský a jeho unikátne fotografie profesora Kolakoviča

  V týchto dňoch si pripomíname 100 rokov od narodenia Ladislava Záborského (22. január 1921, Tisovec - 31. december 2016, Martin). Pri pohľade do vyšetrovacieho spisu tohto akademického maliara, učiteľa, literáta i politického väzňa prekvapí niekoľko fotografií, ktoré smelo môžeme považovať za unikátne. Je na nich kňaz, ktorý u nás založil spoločenstvo Rodina. Je známy pod menom profesor Kolakovič.

  Blog
  Spomienka na kňaza
  Spomienka na kňaza

  Pred pár dňami sa mi dostala do rúk nahrávka kňaza Juraja Semivana, ktorý nás v roku 2019 predišiel do večnosti. Hovorí v nej o dôležitosti modlitby svätého ruženca. V texte uvádzam aj krátku spomienku na kňaza Juraja Semivana, ktorá bola uverejnená v miestnych novinách.

  Blog
  ...lebo viera
  ...lebo viera

  V tejto dobe pandémie a možnosti pracovať "z domu" je človek menej v práci. Sociálny kontakt je minimalizovaný. No predsa... pootvorené dvere je niekedy dobré pootvoriť.

  Blog
  Ahoj Wojtyła! (list pápežovi)
  Ahoj Wojtyła! (list pápežovi)

  Pamätám sa na tú chvíľu, keď som sa ponáhľal z badateľne v SNA (Slovenský národný archív) k autobusu, aby som vycestoval do Ríma. Ráno sme už stáli neďaleko obelisku na Námestí sv. Petra. Počúvali sme homíliu Tvojho neskoršieho nástupcu Benedikta XVI. Deň rozlúčky. Kniha sa zatvorila.

  Blog
  Eucharistia, či poslušnosť?
  Eucharistia, či poslušnosť?

  Pred pár dňami som premýšľal nad dôležitosťou Eucharistie. Dôvod? Príprava rodičov na prvé sväté prijímanie. Našiel som množstvo výrokov, ktoré sa viažu k sile a dôležitosti tejto sviatosti. Ako historik skúmam príbeh učiteľky Márie Pecíkovej, ktorá bola veľkou ctiteľkou Eucharistie a zároveň veľkou milovníčkou sv. Terézie Avilskej. Táto učiteľka cirkvi mala jasno v dnes tak silnej a aktuálnej téme: poslušnosť je viac ako Eucharistia.

  Blog
  V Čechách "žalují!" a my nie...
  V Čechách "žalují!" a my nie...

  Dňa 15. októbra sme si mohli v českých médiách prečítať titulku: "Soud začal řešit kauzu bývalých příslušníků StB, kteří podle obžaloby za minulého režimu donutili k emigraci rodinu Hyblerových." Na súde, no rovnako aj na obrazovkách televízie sa zrazu objavili tváre príslušníkov ŠtB i desivé výroky tých, ktorým sa vyhrážali. V Čechách sa tieto témy otvárajú, dostávajú na súd.... a u nás?

  Blog
  Piesne o tých, ktorí nám prinavrátili slobodu
  Piesne o tých, ktorí nám prinavrátili slobodu

  23. augusta si pripomíname Deň spomienky na obete totalitných režimov. Pri tejto príležitosti OZ Nenápadní hrdinovia otvára nultý ročník hudobnej sekcie projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom. Gestormi projektu sú Diana Rauchová a Peter Janků.

  Blog
  „Neznášaš to? Budeme to jesť celý mesiac!“ povedal otec Silvestra Krčméryho
  „Neznášaš to? Budeme to jesť celý mesiac!“ povedal otec Silvestra Krčméryho

  Je nedeľa. Sedím za stolom s praneterou Silvestra Krčméryho, ktorý sa dnes 5. augusta (pred 95 rokmi) narodil. Lucia mi povie: „Otec mi vravel, že keď na návšteve u svojich starých rodičov povedal, že nemá rád nejaké jedlo, tak to jedlo mali celý týždeň.“ Diskutujeme aj s mladými účastníkmi letnej školy Kolégia Antona Neuwirtha. Premýšľame, čo to vlastne malo znamenať a na čo to bolo dobré?! Zdalo by sa akoby namiesto lásky k vnúčatku, ktoré napríklad nemá rado špenát.... tou násilnou cestou varenia špenátu celý týždeň mu dali najavo len strohé: „Pri jedle sa nevymýšľa!“ Dieťa si nabudúce veľmi dobre rozmyslelo, či niekedy príde s negatívnou poznámkou na jedlo. No bolo to potrebné až takto bytostne učiť malého vnúčika, vnučku?

  Blog
  Skončil NAJ Slovák?
  Skončil NAJ Slovák?

  Tento text je len krátka reflexia. Tým, čo sa nedívali na finále, možno veľa nepovie. Pri konečnom výbere rozhodli SMS venované konkrétnej osobnosti. Gymnazisti hlasovali anonymne o konkrétnych menách. Avšak okrem dospeláckej ankety bola aj detská. Meno "naj Slováka" z tejto ankety nepoznáme. Dá sa to zistiť?

  Strana 1