František Neupauer

František Neupauer

Autor je historikom Ústavu pamäti národa, autorom projektu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom (www.november89.eu), riaditeľom Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Vyučuje novodobé dejiny na VŠZaSP sv. Alžbety a je výkonným riaditeľom OZ Rodičovské združenie pri ZŠ Limbach.

  Strana 1

  Blog
  Sudca Pavel Korbuly (1. časť)
  Sudca Pavel Korbuly (1. časť)

  Súdil bl. Titusa Zemana a s spol. (aj Antona Srholca), no rovnako i rehoľníčku bl. sestru Zdenku Schellingovú. Súdil v procese s biskupmi bl. Pavlom Petrom Gojdičom, Jánom Vojtaššákom a Michalom Buzalkom. V druhej polovici 50. rokov však začal svoje konanie a spôsobené krivdy a utrpenie ľutovať, konal pokánie. Kto bol sudca Pavel Korbuly?

  Blog
  Prof. Vladimír Krčméry a téma historickej pamäte
  Prof. Vladimír Krčméry a téma historickej pamäte

  Vie sa dostatočne veľa o činnosti profesora Krčméryho v oblasti spevu (Kufríkovci), humanitárnej pomoci, tropickej medicíny. Menej sa vie o jeho podpore pamäťových aktivít. Niektoré z nich sa odohrali vďaka jeho veľkorysému prijatiu organizácie a projektov OZ Nenápadní hrdinovia pod jeho ochranné krídla.

  Blog
  Nenápadní hrdinovia na hrade
  Nenápadní hrdinovia na hrade

  Už len do 22. decembra 2022 si môžete pozrieť multižánrovú výstavu v Západnej galérii bratislavského hradu v čase od 10 hod. do 17 hod. Návštevníci z Nemecka, Maďarska, ale aj Argentíny, Singapúru spoznávajú príbeh Silva Krčméryho a Vladimíra Jukla.

  Blog
  Jej otec bol na Sibíri s Leninom
  Jej otec bol na Sibíri s Leninom

  Dňa 15. novembra 2022 odštartovalo OZ Nenápadní hrdinovia v spolupráci s Konfederáciou politických väzňov Slovenska už XIV. ročník projektu, v ktorom mladí ľudia objavujú príbehy ľudí, ktorí nám svojimi postojmi prinavrátili slobodu.

  Strana 1
  Denník Svet kresťanstva

  Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

  Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.