Juraj Macko
Konzervatívny katolík - hriešnik plný vďaky...
Konzervatívny katolík - hriešnik plný vďaky...
Otázka vedy a viery je na stole už viac ako 100 rokov a to od čias, keď sa zrodil mýtus o rozpore kresťanskej viery a prírodnej vedy. Pôvodcami týchto mýtov sú páni z 19. storočia John William Draper a Andrew Dickson White.
Pokračujeme v odpovedi pre Martina Mojžiša o interpretácii kvantovej fyziky. Už sme si povedali o čom interpretácia nie je a o čom je. Nie je o tom, čo znamená ktoré písmenko v rovnici a je tom ako to je reálne, v reálnom svete. Fyzika je veda empirická a jej výroky, či už jednotlivé alebo všeobecné, sú o realite. Poďme sa pozrieť na dve ďalšie oblasti fyziky dajme ich do kontrastu s kvantovou fyzikou.
V diskusiách Pod Lampu s vedeckou tematikou sa medzi vedcami často objavuje veľmi skreslený názor na filozofiu. K filozofii sa stavajú s dešpektom a keď niekto použije filozofiu na ich obor, nepáči sa im to a snažia sa to "odpinkať" argumentom, že daný človek tomu nerozumie. Tento článok je odpoveďou Martinovi Mojžišovi na poslednú lampu o kvantovej fyzike (linky na konci).
Slovo autorita vzbudzuje v moderných ľuďoch veľmi nepríjemné pocity. Ešte majú v čerstvej pamäti ako ťažko sa počas dospievania zbavovali autority rodičov, predstava autoritatívneho systému mnohým stále naháňa strach a v živote ich už sklamali aj niektoré morálne autority. Od čias osvietenstva je autorita považovaná za niečo negatívne, za niečo, čo je v rozpore s rozumom. Dnešný človek autoritu odmieta, chce byť od autority nezávislý, slobodný, chce sa správať rozumne. Tento postoj je na prvý pohľad pochopiteľný, lenže dôkladná analýza ukazuje niečo iné.
V diskusiách s ľavicovými liberálmi (progresívcami, wokeistami resp. neomarxistami, nazvite si ich ako chcete, je to to isté) často narážam na jednu vec: radi vyvracajú hoaxy a odvolávajú sa na tzv. factchecking. Akým selektívnym a účelovým spôsobom to robia teraz nechajme bokom. Pozrime sa na to čisto analyticky, o čo vlastne ide.
Jedno zamyslenie v programe Exodus 90 ma inšpirovalo k zaujímavému prirovnaniu. Budem rád, keď niekomu pomôže na jeho duchovnej ceste.
MS vo futbale sú väčšinou zaujímavé kvôli futbalu. Tento rok sú však zaujímavé aj z etického, filozofického a logického hľadiska. Hlavne z pohľadu progresívnej "logiky".
Po odvolaní arcibiskupa Bezáka som napísal dosť kontroverzný blog o tom, že je heretik a/alebo hlupák. Urobil som to nerád a rovnako nerád konštatujem o jeho nástupcovi, že je hlupák a farizej zároveň.
Zobudili sme sa do nového dňa: v holubičom národe sa zjavil terorizmus. Je to prekvapenie? Pre kresťana a konzervatívca nie.
Súdruh Kaščák má pravdu. Nepíšem to nijako ironicky, zastávam rovnaký názor na toleranciu, ako súdruh Kaščák. Poďme sa pozrieť nielen na to, čo vlastne tvrdí, ale aj na to, čo z toho vyplýva pre ideologickú diskusiu.
Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.