Juraj Macko

Juraj Macko

Konzervatívny katolík - hriešnik plný vďaky...

  Strana 1

  Blog
  Sex, župan a káva – fejtón s úvodom
  Sex, župan a káva – fejtón s úvodom

  Jeden nemenovaný konzervatívny poslanec vyjadril v debate o potratoch svoj názor na sex: Sex nie je ako pitie kávy. Inými slovami, máme so sexom narábať zodpovedne. Na to jeden nemenovaný liberálny župan zareagoval na nemenovanej sociálnej sieti výrokom jeho nemenovaného vtipného kamaráta „Sex by mal asi byť vrcholne nepríjemný, bolestivý, niečo do čoho sa musíš nútiť a po čom máš veľmi skľučujúce pocity...“ Župan sa podľa vlastného vyjadrenia snaží pochopiť mentálny svet konzervatívneho poslanca. My sa naopak v krátkom, vymyslenom a ilustratívnom príbehu pozrime na mentálny svet župana, kde káva = sex a kakao = káva.

  Blog
  Ako stredoveký mních jógu zakázal
  Ako stredoveký mních jógu zakázal

  Často sa stretávam otázkou, čo mám proti jóge, keď vlastne Ježiš v biblii jógu vyslovene nezakázal*. To je možno pravda, ale jógu predsa zakázal jeden stredoveký mních. No poďme pekne poporiadku.

  Blog
  Progresívna pandémia relatívnej pravdy a jej antiočkovacie dôsledky
  Progresívna pandémia relatívnej pravdy a jej antiočkovacie dôsledky

  Na internete koluje veľké množstvo nezmyslov z rôznych oblastí. Napríklad sa spochybňuje pristátie na mesiaci alebo guľatosť zeme. To by až tak nevadilo, lebo to nemá žiadne praktické dôsledky na náš život. Ale v prípade očkovania proti vírusu spôsobujúcemu celosvetovú pandémiu sa situácia dosť podstatne mení.

  Blog
  Nenormálna práca umelcov
  Nenormálna práca umelcov

  V súvislosti s korona vírusom sa dostalo do ťažkej situácie viacero odvetví. Jednou z najviac postihnutých skupín boli umelci, ktorí s tým zápasia doteraz. Umenie je masová záležitosť a pri obmedzení masových podujatí umelci prichádzajú o divákov a často musia hlavne z ekonomických dôvodov rušiť rôzne podujatia – jednoducho sa im pre málo ľudí ekonomicky neoplatí hrať. V súvislosti s týmto sa rozbehla diskusia o tom, či by umelci nemali robiť radšej nejakú „normálnu prácu“. Čo je to vlastne „normálna práca“?

  Blog
  Môže byť muž vôbec gynekológom?
  Môže byť muž vôbec gynekológom?

  V diskusii o potratoch sa z rôznych strán opakuje argument o tom, že muži by vôbec nemali diskutovať o potratoch. Muž predsa nevie, čo to je byť tehotný a netýka sa to jeho tela, takže by mal držať hubu...

  Blog
  Exorcista ministrom zdravotníctva?
  Exorcista ministrom zdravotníctva?

  Po prečítaní zopár mienkotvorných článkov v pokrokových médiách som sa zľakol, že nový minister zdravotníctva chce chemoterapiu nahradiť exorcizmom a zdravotné poisťovne dať zoštátniť Vatikánu (aj keď nie je katolíkom, ale baptistom). Redaktori vo svojich komentároch sa s pocitom intelektuálnej nadradenosti vysmievali stredovekému tmárovi a s pocitom moderných demokratov sa pohoršovali ako môže veriaci človek sedieť na ministerstve. Poďme si tieto dve veci detailnejšie rozobrať.

  Blog
  Cesta vzkriesenia – 14 zastavení
  Cesta vzkriesenia – 14 zastavení

  Počas posledných dvoch týždňov sme zažili reálny kríž vírusovej epidémie. Posledné dva dni sme ten kríž premeditovali. Ale kríž nie je koniec a rovnako naše domáce väzenie nie je koniec. Po kríži totiž nastáva zmŕtvychvstanie. Skúsme si rovnako premeditovať 14 zastavení Cesty vzkriesenia. Poďme sa teraz spolu v modlitbe pozrieť, čo môže nasledovať ďalej v našom živote.

  Blog
  Bezomšová kríza ako šanca
  Bezomšová kríza ako šanca

  Vláda a následne aj biskupi nám zrušili verejné slávenie svätých omší. Veľa ľudí aj kňazov to zasiahlo. Na túto tému boli a sú rôzne diskusie aj pohoršujúce príspevky: ako nám vôbec môže vláda zakázať omše, ako to, že biskupi poslušne a ticho súhlasia, a podobne. Poďme sa na to ale pozrieť z trošku inej stránky. Každá kríza je šanca pre niečo nové...

  Blog
  Progresívny zdrogovaný jednorožec a iné potratové absudrity
  Progresívny zdrogovaný jednorožec a iné potratové absudrity

  Rozprúdila sa nám tu debata o kapitánovom zákone o potratoch. Keď počujem z úst progresívcov a liberálov rôzne absurdné argumenty, tak mám pocit, že rozdiel medzi Trubanom a ostatnými je len v jednom: Truban sa k užívaniu drog verejne priznal. Pozrime sa na niektoré z týchto absurdít podrobnejšie.

  Blog
  Potratená pravda, alebo umelé prerušenie faktov
  Potratená pravda, alebo umelé prerušenie faktov

  Keď hrozilo schvaľovanie sprísnenia potratov v Národnej rade SR, na internete sa vyrojili rôzne liberálne "vtipy" o tom, ako ideme hlasovať o ženských materniciach. Už Chesterton vravieval, že najviac odvahy treba na hlásanie evidentných právd. Poďme sa teda spolu pozrieť, aké evidentné pravdy ignorujú tí, ktorí sa z mne neznámeho dôvodu nazývajú pokrokoví (tzv. progesívci).

  Strana 1