Juraj Macko

Juraj Macko

Konzervatívny katolík - hriešnik plný vďaky...

  Strana 1

  Blog
  Fyzika, či filozofia? Odpoveď Martinovi Mojžišovi časť 2.
  Fyzika, či filozofia? Odpoveď Martinovi Mojžišovi časť 2.

  Pokračujeme v odpovedi pre Martina Mojžiša o interpretácii kvantovej fyziky. Už sme si povedali o čom interpretácia nie je a o čom je. Nie je o tom, čo znamená ktoré písmenko v rovnici a je tom ako to je reálne, v reálnom svete. Fyzika je veda empirická a jej výroky, či už jednotlivé alebo všeobecné, sú o realite. Poďme sa pozrieť na dve ďalšie oblasti fyziky dajme ich do kontrastu s kvantovou fyzikou.

  Blog
  Fyzika, či filozofia? Odpoveď Martinovi Mojžišovi časť 1.
  Fyzika, či filozofia? Odpoveď Martinovi Mojžišovi časť 1.

  V diskusiách Pod Lampu s vedeckou tematikou sa medzi vedcami často objavuje veľmi skreslený názor na filozofiu. K filozofii sa stavajú s dešpektom a keď niekto použije filozofiu na ich obor, nepáči sa im to a snažia sa to "odpinkať" argumentom, že daný človek tomu nerozumie. Tento článok je odpoveďou Martinovi Mojžišovi na poslednú lampu o kvantovej fyzike (linky na konci).

  Blog
  Autorita? Ďakujem, neprosím
  Autorita? Ďakujem, neprosím

  Slovo autorita vzbudzuje v moderných ľuďoch veľmi nepríjemné pocity. Ešte majú v čerstvej pamäti ako ťažko sa počas dospievania zbavovali autority rodičov, predstava autoritatívneho systému mnohým stále naháňa strach a v živote ich už sklamali aj niektoré morálne autority. Od čias osvietenstva je autorita považovaná za niečo negatívne, za niečo, čo je v rozpore s rozumom. Dnešný človek autoritu odmieta, chce byť od autority nezávislý, slobodný, chce sa správať rozumne. Tento postoj je na prvý pohľad pochopiteľný, lenže dôkladná analýza ukazuje niečo iné.

  Blog
  Progresívna logika, aneb Je factchecking fakt hoaxom?
  Progresívna logika, aneb Je factchecking fakt hoaxom?

  V diskusiách s ľavicovými liberálmi (progresívcami, wokeistami resp. neomarxistami, nazvite si ich ako chcete, je to to isté) často narážam na jednu vec: radi vyvracajú hoaxy a odvolávajú sa na tzv. factchecking. Akým selektívnym a účelovým spôsobom to robia teraz nechajme bokom. Pozrime sa na to čisto analyticky, o čo vlastne ide.

  Blog
  Arcibiskup farizej
  Arcibiskup farizej

  Po odvolaní arcibiskupa Bezáka som napísal dosť kontroverzný blog o tom, že je heretik a/alebo hlupák. Urobil som to nerád a rovnako nerád konštatujem o jeho nástupcovi, že je hlupák a farizej zároveň.

  Blog
  Súdruh Kaščák má pravdu
  Súdruh Kaščák má pravdu

  Súdruh Kaščák má pravdu. Nepíšem to nijako ironicky, zastávam rovnaký názor na toleranciu, ako súdruh Kaščák. Poďme sa pozrieť nielen na to, čo vlastne tvrdí, ale aj na to, čo z toho vyplýva pre ideologickú diskusiu.

  Strana 1
  Denník Svet kresťanstva

  Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

  Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.