Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. jún 2021

Rodinka z lazov: Mať málo je niekedy oveľa viac

Inšpiratívny príbeh manželov z Očovej
Rodinka z lazov: Mať málo je niekedy oveľa viac

Autorka: Monika Fialová

Igor a Katka Vatehovci žijú už 19 rokov na samote pri Očovej. Obaja sú doma a ich práca je všetko okolo nich. Starajú sa o svoje štyri deti, dom, zvieratá a záhradu. Peniaze veľmi nepotrebujú, pretože si veľa vypestujú a vychovajú sami a čo nemajú, vymenia s inými za to, čoho majú dostatok. Aj vymoženosti, akými sú práčka, chladnička či elektrina vôbec nie sú u nich samozrejmosťou. Na stole vás privíta domáci chlieb a syr a vôňa bylinkového čaju. A pred domom dobrosrdeční a skromní ľudia. O tom, či je možné takto žiť a byť pritom šťastný, je náš ďalší inšpiratívny príbeh z vidieka.

Ako sa to celé začalo

Že toto je spôsob života, ktorým chcú žiť, si povedali v Amerike. Obaja tam boli v mladosti nejaký čas, pracovali na malom gazdovstve a veľmi im to prirástlo k srdcu. Podľa Katky to bola pre nich rozhodujúca skúsenosť: „Tam sme sa sformovali a na Slovensko sme už odchádzali s tým, že vieme, čo chceme robiť.“ „Už vtedy v Amerike leteli rôzne alternatívne životné štýly a videli sme, že sa tam mnoho ľudí snaží žiť inak. Oslovilo nás to. Mať svoje a robiť na svojom, byť sám sebe pánom,“ hovorí Igor, „takto som si predstavoval svoju prácu. Vždy som chcel žiť v prírode a na samote, kde je na toto všetko priestor.“ Za peniaze, ktoré si tam ušetrili, si kúpili dom a pozemok. Prvé roky naozaj žili bez elektriny, všetko robili ručne, s použitím čo najmenej strojov. Aj po príchode detí nemali veci ako je napríklad práčka. „Sama neviem, ako som to vtedy zvládala,“ smeje sa nad mojou poznámkou o nevyhnutnosti práčky pre matku s malými deťmi Katka. Vidia, že mnohé veci im prácu uľahčili, no aj tak sa zdá, že sa na ich fungovanie nechcú spoliehať. Chladničku doteraz používajú, až keď je naozaj teplo, a Igor už pol hodiny od nášho príchodu umýva riad z včerajšej večere, takže žiadna umývačka. Až postupne sa pre niektoré veci rozhodli, najmä ak vnímali ich nevyhnutnosť. „Máme počítač aj internet kvôli synovi, lebo to potrebuje pre online školu.“ Pri dome je zaparkované auto, ale keby ste sa do tejto rodiny chceli dovolať, vytočíte iba pevnú linku. Mobil predsa nie je nevyhnutnosť. Aj keď si ho mnohí z nás menia aspoň každé dva roky.

Aké je takto žiť? 

„Aké to je takto žiť?“ pýtam sa oboch manželov. „Dobré,“ povie Igor. „Krásne,“ zamyslí sa Katka. Ale obaja zároveň doplnia aj poznámku o odvrátenej stránke takéhoto života. „Nie je to vždy ružové žiť na lazoch a jesť svoju mrkvu. Je to dosť náročné a roboty je naozaj veľa“, povie Igor. „Ťažké je to vtedy, keď sa práca nakopí,“ doplní ho manželka. Tak ako takmer všetky matky, aj Katka veľakrát bojovala s tým, ako si nájsť dostatok času na deti aj prácu a ako v tom celom udržať balans. „Deti sú proste pri mne, pri všetkom, čo robím. Vedia, že keď mi pomôžu, môžem sa potom skôr venovať im. A vďaka tomu, že sa im nevenujem úplne vždy, tak sa vedia aj samy vynájsť a nájsť si, čo by chceli robiť.“ Aký je život na samote sa pýtam aj najstaršieho Jakuba, ktorý má počas našej návštevy akurát online vyučovanie. Počas prestávky si na mňa nájde chvíľu čas a hovorí: „Páči sa mi to, ale chýbajú mi kamaráti.“ Jeho výpoveď na mňa pôsobí smutne. Vybaví sa mi mnoho mladých ľudí, ktorí počas korony nemohli tráviť čas so svojimi priateľmi. Pre Jakuba to ale bude ešte o kúsok náročnejšie. Vzdialenosti na lazoch sú niekedy naozaj veľké.

Deti na lazoch

Vatehovci majú ešte dvoch ďalších synov a jednu dcéru. Trochu nás pri príchode prekvapí, že jedno z ich detí je inak obdarené. Nevedeli sme to. Vratko sa veselo a z celého srdca (ako predsa všetky deti s Downovým syndrómom) hrá so svojím bratom vonku, keď nás zbadajú. Bežia k nám a šibalsky sa na nás pozerajú. Sú pripravení nás hneď zoznámiť s ostatnými, no najmä so zvieracími členmi domácnosti. Zrazu bolo pokope veľa detí, veľa zvierat a veľa kriku. Katka a Igor na to reagujú pokojne. Vedia, že Vratko má zvieratá rád a dovolia mu s nimi slobodne zaobchádzať. „Hocikedy si k domu privedie hoci aj koňa,“ povie otec, „kde inde by to mohol robiť? Je mu tu dobre a je šťastný.“

Igor naráža na to, že hoci ich syn nejaký čas navštevoval špeciálnu školu, nebol tam rád. „Najskôr sa tam tešil, no po čase sa niečo zlomilo a my sme ho museli do školy nútiť a vodiť ho tam nasilu. Nebolo to dobré,“ opisuje ich skúsenosť Katka. Rodičia sa napokon rozhodli, že Vratka nechajú doma a budú ho vzdelávať oni. Otvorene priznávajú, že možno nebudú schopní naučiť ho všetko, čo by sa naučil na nejakom špecializovanom mieste, no rozhodli sa takto po zrelej úvahe. „Je to škola života,“ povie Igor, „keď sa do rodiny narodí takéto dieťa, je to veľký učiteľ. A s Vratkom je ťažko veľakrát. Ale čo je dôležité? Či bude vedieť povedať o sto slov viac alebo to, aký bude človek?“ pýta sa ma Igor. Vnímali, že toto je pre ich syna a pre ich rodinu to najlepšie, čo mohli urobiť.

Inzercia

Imšpirácia alebo nepochopenie? 

„Je to naozaj plávanie proti prúdu. Nestretávate sa s neprijatím?“ zaujíma ma. „Jasné. Ľudia nám hlavne na začiatku neverili a mysleli si, že to, že chceme takto žiť, je len frajerina. Ale už sa to ustálilo,“ podelí sa Igor. Zasmeje sa, že už hádam po toľkých rokoch všetkých presvedčili o tom, že takto nežijú preto, aby sa ukázali. „Stále sú ľudia, ktorí to nechápu, prečo chceme toto. Ja nikoho nepresviedčam.“ Pomyslela som si, že aj uverejniť o sebe rozhovor sa popravde trochu zdráhali. Igor povedal, že nechcú byť iným na očiach a Katka mi pripadala prirodzene plachá. Nakoniec som veľmi rada, že súhlasili.„Chceme dať iným hlavne posolstvo o šťastí a skromnosti,“ povedal mi úplne na začiatku Igor. Myslím, že sa im to podarilo.

 

Inšpiratívne príbehy z vidieka je projekt iniciatívy Kresťan na vidieku, spoluorganizátormi sú Fórum života a Fórum kresťanských inštitúcií (FKI).
Ak chcete dostávať príbehy a kresťanské enviro-inšpirácie každé 2 týždne do svojej mejlovej schránky, prihláste sa na odber 
newslettra Kresťan na vidieku. Pozývame Vás na ďalší zo série webinárov V ZDRAVOM TELE – ZDRAVÝ DUCH: Jesť zdravo a lokálne – praktické tipy.

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.