Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
23. marec 2021

Zakladateľka PloDaru: Táto práca dáva zmysel a napĺňa. Už 15 rokov

PloDar ako jediná organizácia už 15 rokov prináša na Slovensku revolučnú metódu liečby neplodnosti, rešpektujúcu prirodzené fungovanie ženského tela a integritu manželstva. Bilancia za toto obdobie je neuveriteľných takmer 1500 vyškolených párov, stovky narodených bábätiek, 10 lektorov, 5 lekárov a 3 gynekologické ambulancie, poskytujúce NaProliečbu na Slovensku. Dnes PloDar oslavuje svoje okrúhle 15. narodeniny. O svojich začiatkoch s Plodarom a aj o plánoch s ním hovorí jeho zakladateľka a predsedníčka Michaela Pisoňová (42).
Zakladateľka PloDaru: Táto práca dáva zmysel a napĺňa. Už 15 rokov

Creighton Model Systém ste priniesli na Slovensko pred 15 rokmi. Ako ste sa k tejto oblasti dostali vy? 

Zaujímavosťou je, že to bolo ešte v čase, kedy som ja túto metódu pre svoje potreby absolútne nepotrebovala. Nemusela som riešiť komplikované cykly, ani plánovanie rodičovstva, aj napriek tomu som sa rozhodla stať sa lektorkou plodnosti ako mladá nezadaná žena. Avšak úplne prvý podnet vznikol, keď som bola ako tínedžerka na prednáške o plodnosti. Ten pocit úžasu nad múdrosťou ľudského tela si pamätám dodnes. O niekoľko rokov neskôr som spoznala lektorku CrMS v Londýne, ktorá tam mala svoje FertilityCare centrum. Jej vplyvom som sa rozhodla prihlásiť sa na lektorský kurz CrMS. V tom čase to bolo pre mňa extrémne finančne náročné, ale vďaka priaznivým okolnostiam, ktoré potom nasledovali, sa mi veľmi rýchlo podarilo zarobiť peniaze na tento kurz. Takže mi bolo jasné, že na kurz mám ísť a aj som išla. Občianske združenie PloDar som založila rok po tom, ako som začala učiť na Slovensku prvých klientov, pretože som potrebovala oficiálnu platformu, pomocou ktorej by som mohla oslovovať ďalších ľudí, aby sa stali profesionálmi na tomto poli.

Bolo totiž veľmi frustrujúce hovoriť ľuďom o obrovskom potenciáli, ktoré CrMS ponúka a nemať možnosť im to na Slovensku poskytnúť. Aby ste tomu rozumeli, Creightonský model je plnohodnotná metóda na použitie pri plánovaní rodičovstva. Ponúka však aj veľmi zaujímavý benefit, a to možnosť monitorovať, ale aj liečiť gynekologické zdravie ženy pomocou lekárskej vedy NaProTechnológie. Aby som mohla ľuďom naplno pomôcť, potrebovala som spolupracovať s lekárom vyškoleným v tejto metóde.  

Čo sa dialo ďalej? Začali sa pridávať ďalší?

Konečne, po 2 rokoch sa ku mne pridala Dr. Magdaléna Gerová, zatiaľ len ako lektorka a spolučlenka PloDaru. Vytvorili sme webstránku plodar.sk a zorganizovali konferenciu pre lekárov, ktorým je riešenie plodnosti prirodzenou cestou blízke. Tam sa s touto metódou zoznámili ďalší gynekológovia, z ktorých sa niektorí neskôr naozaj vyškolili v NaProTechnológii. Po šiestich rokoch od vzniku PloDaru začal v Žiline poskytovať liečbu pomocou NaProTechnológie Dr. Ivan Wallenfels, takže konečne bola táto metóda prístupná aj slovenskej verejnosti. Krátko na to sa postupne vyškolili aj nové lektorky a lekári takmer po celom území Slovenska. V súčasnosti je v PloDare 10 CrMS lektoriek a 5 NaPro lekárov. 

Kde sa PloDar za 15 rokov dostal?

Cieľom PloDaru bolo vybudovať vzájomne spolupracujúcu komunitu profesionálov, ktorí by na Slovensku poskytovali Creightonský model a NaProTechnológiu a dali o tejto možnosti vedieť aj verejnosti. Tieto ciele boli za tých 15 rokov naplnené, ale ešte stále nie na 100 %. Je tu veľký priestor, kde sa dá posúvať a napĺňať tieto ciele aj naďalej, či už kvalitatívne alebo kvantitatívne. 

Stále vnímame potrebu viac zviditeľniť Creighton model

Aká je jeho ďalšia vízia?

Z môjho pohľadu by sme mali pokračovať v napĺňaní spomenutých cieľov a napomáhať pri vzniku ďalších ambulancií. V rámci skvalitňovania medicínskej liečby sa naši spolupracujúci lekári učia aj nové prístupy z oblasti restoratívnej (obnovujúcej) reprodukčnej medicíny, kam sa NaProTechnológia radí. 

Veľa práce zostáva na poli informovanosti verejnosti. Ešte stále veľa ľudí nevie, že takéto niečo, ako je Creightonský model, či možnosť efektívne liečiť menštruačné cykly bez hormonálnej antikoncepcie a neplodnosť bez umelého oplodnenia, tu pre nich je. Stačí osloviť jednu z našich lektoriek. O tom musíme viac a cielenejšie hovoriť. Robiť treba aj u mladšej generácie, preto máme v pláne vytvoriť vzdelávací program pre deti a mládež.    

Vieme povedať niečo o úspešnosti Naprotechnológie?

Presné štatistiky úspešnosti v liečbe neplodnosti ešte nemáme, ale už sa na nich pracuje. Predbežné výsledky ukazujú úspešnosť restoratívneho prístupu 30-40 %. Veríme, že máme veľmi silný nástroj, ale zároveň si s pokorou uvedomujeme, že dieťa je dar. Ja vždy hovorím mojim klientom túžiacim po dieťati: „Nie je to zázrak, ale vie značne zvýšiť šance na prirodzené počatie, pričom prináša aj benefity, napríklad v oblasti sebapoznania, ktoré umelé oplodnenie nemá.“

Ktoré mestá majú aktuálne fungujúce ambulancie poskytujúce NaPro liečbu?

Už spomínaný Dr. Ivan Wallenfels má ambulanciu v Žiline. Druhá ambulancia je v Poprade, kde lieči Dr. Alena Polomská. Mám veľmi dobrú správu, že už čoskoro začne poskytovať NaPro liečbu aj Dr. Magdaléna Gerová v Bratislave, na ktorú ja osobne čakám už viac než 10 rokov. Takže sa veľmi teším, že budeme mať túto možnosť už aj v Bratislave.

S akými diagnózami vie NaPro liečba pomôcť?

V prvom rade s gynekologickými diagnózami každého druhu. Od hormonálnej nerovnováhy, cez poruchy ovulácie, cysty, PMS, endometriózu až po opakované spontánne potraty a podobne. Tento prístup sa snaží na ženu alebo na pár pozerať ako na celok a hľadať príčiny porúch menštruačných cyklov a neplodnosti aj mimo reprodukčného systému.

Čo máte vy osobne na tejto práci najradšej?

Ja osobne na tejto práci milujem to, že je odborná, vedecky podložená, má jasné pravidlá. Ale zároveň je každé školenie úplne iné, pretože pracujem na individuálnej báze s pármi alebo ženami samotnými a každá žena a každý cyklus danej ženy je iný. Je to veľmi plastická práca, tak žiadna nuda nehrozí. Zároveň je to nesmierne napĺňajúca práca, pretože dáva zmysel. Riešim reálny život reálnych ľudí a posúvam ich v živote, v sebapoznaní. Poskytujem im nástroje v tak vážnej veci, ako je plánovanie rodiny, ako mať alebo nemať ďalšie dieťa. Mám pred tým aj veľký rešpekt.

Ponúkame pohľad ďalších lektoriek Creighton Model Systému na ich prácu:

RNDr. Viera Červená, Trnava

 Moji klienti sú inšpiráciou a povzbudením pre môj vlastný život. Učím ich sledovať ich znaky plodnosti a oni mňa učia o svojich životoch. Rada sledujem, ako poznanie svojej plodnosti zlepšuje manželské vzťahy, ako ženy vďaka CrMS zisťujú, čo ich zdraviu prospieva a čo im naopak škodí. Je pre mňa úžasné ponúkať CrMS klientom s vedomím, že nič lepšie nemôžu využívať, že ide o metódu, ktorá ponúka vysokú mieru spoľahlivosti pri predchádzaní tehotenstva.  

Bc. Alexandra Hollá, Žilina

Byť lektorkou je pre mňa dar, rovnako ako úplne každý pár, manželský a snúbenecky. CrMS považujem za krásne dobrodružstvo, ktoré so sebou nesie zodpovednosť.

Ing. Ľudmila Dydňanská, Košice

Inzercia

Na práci lektorky sa mi páči, že učím spoznávať ženský cyklus oboch manželov a že výukový proces má dynamiku, učíme a zameriavame sa stále na niečo iné. Je to pre mňa veľká radosť, keď manželia spoznávajú doposiaľ nepoznané, že menštruačný cyklus je zrkadlom ich zdravia a životného štýlu. Mojou najobľúbenejšou cyklickou témou je stres, a to, ako jeho vplyv môžeme vidieť na meniacom sa cykle v CrMS tabuľke.

MUDr. Magdaléna Gerová, Bratislava

Na CrMS/NPT ma veľmi baví, keď sú ľudia vyvedení z miery informáciami, ktoré sú mne jasné. Kedysi, keď nebolo toľko aplikácií a dostupných informácií o plodnosti, to bolo ešte častejšie ako dnes. Baví ma, keď tieto veci ľuďom pomôžu, alebo ich niekam posúvajú - v živote, vo vzťahu. No a, samozrejme, úplne najlepšie je, keď sa niekomu po dlhých rokoch narodí bábätko.

Mgr. Zuzka Tomašová, Žilina

Práca s klientami ma naučila vidieť to, že aj v zdanlivej beznádeji môžeme nájsť nádej a tiež to, že investovanie času do porozumenia vlastného tela a plodnosti sa vždy oplatí, pretože čo sa človek naučí, nik mu nevezme.

Veronika Lašová, Žilina

Pre túto prácu som sa rozhodla, lebo som vždy chcela pracovať s ľuďmi, pomáhať im a tiež slúžiť. Ďalším dôvodom pre mňa bola vysoká úspešnosť metódy, jej systematickosť a exaktnosť.

Mgr. Marieta Kudjaková, Námestovo

Verím, že dávam ľuďom v spolupráci s doktorom nádej, že okrem IVF existuje aj niečo „normálne“ z lekárstva. NaPro by mal byť podľa mňa bežný postup gynekológov. Povinne by sa  mali učiť, ako reálne funguje cyklus a odveci by nebola Napro-atestácia, ako je to v USA.

Mgr. Anna Boháčková, Trnava

CrMs mi dáva pocit užitočnosti a naplnenia z toho, že robím osvetu a pomáham manželským párom v oblasti reprodukčného zdravia prirodzeným a humánnym spôsobom v súlade s kresťanskými hodnotami. Najviac ma bavia individuálne stretnutia s manželmi, ktoré sú aj pre mňa samotnú veľkým obohatením. Je nádherné vidieť Božiu veľkosť v rozmanitosti ľudského prežívania, v emóciách, postojoch k ich životnému príbehu a hlavne v slobode, ktorú im dáva na tejto nie vždy ľahkej ceste.

Viac o Creighton Model Systéme a Naproliečbe na Slovensku nájdete na stránke www.plodar.sk

_____________

Zuzana Rigdová

Blog Zastolom.sk vychádza v spolupráci s denníkom Postoj, pripravuje ho občianske združenie Slovenská asociácia kresťanských rodín (SAKRO). Našu činnosť môžete podporiť nákupom v našom eshope alebo finančným darom.

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.