Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
28. marec 2020

Duch života

Po dvoch týždňoch sa druhé čítanie nedeľnej liturgie opäť vracia k listu Rimanom.
Duch života

Zamyslenie na evanjelium tejto nedele nájdete tu.

Bratia, tí, čo žijú telesne, nemôžu sa páčiť Bohu. Lenže vy nežijete telesne, ale duchovne, pravda, ak vo vás prebýva Boží Duch. Lebo kto nemá Kristovho Ducha, ten nie je jeho. Ale ak je vo vás Kristus, telo je síce pre hriech mŕtve, no duch je život pre spravodlivosť. A keď vo vás prebýva Duch toho, ktorý vzkriesil Ježiša z mŕtvych, potom ten, čo vzkriesil z mŕtvych Krista, oživí aj vaše smrteľné telá skrze svojho Ducha, ktorý prebýva vo vás. (Rim 8, 8-11) Zdieľať

Krátky úsek je zase vybratý z náukovej časti listu. Pavol v nej veriacim v Ríme predstavuje svoju teológiu štýlom porovnávania. Do protikladu stavia Zákon a vieru, hriech a milosť, odsúdenie a ospravedlnenie. Ôsma kapitola v tomto rytme postupne prechádza do otázok praktického života. Veriaci by podľa Pavla prijatím ospravedlnenia cez Ježišov vykupiteľský čin mali postúpiť k vyššej kvalite života. Ten pomenúva ako život podľa Ducha. No, ako badať z jeho listov, mnohí ešte žili a žijú podľa tela. Myslí sa tým na kresťanov pochádzajúcich zo židovstva, ktorí stále lipnú na starozákonných praktikách a na tých s pohanským pôvodom, ktorí sa pod vplyvom spoločnosti nevedia vymaniť z množstva nerestí.

Mnohí ešte žili a žijú podľa tela Zdieľať

Pavol Rimanov a aj nás dnes upozorňuje, že ak všetko vložíme do telesného života, tak jediné čo na konci môžeme očakávať je smrť. Telesná i duševná. No blížiace sa sviatky by nás mali viac pobádať k zamysleniu nad ústrednou dobrou zvesťou Veľkej noci. Viera v Ježišovo zmŕtvychvstanie. Kto príjme Ježiša a jeho Ducha, už sa smrti nemusí báť. Pavol netvrdí, že tí čo žijú duchovne telesne nezomrú. Aj Kristus tým dobrovoľne prešiel. No ten, kto Krista príjme dostáva záruku, že bude jeho mocou vzkriesený.

No ten, kto Krista príjme dostáva záruku, že bude jeho mocou vzkriesený. Zdieľať

Apoštol teda povzbudzuje, pretože realita pozemského života vyvolávala a stále vyvoláva u veriacich otázky. Oplatí sa žiť inak ako sa žije okolo mňa? Bude z toho nakoniec niečo? Aj súčasná situácia v mnohých z nás vyvoláva pocity akoby sa svet mal zrútiť a beznádejne čaká na prichádzajúcu smrť. Často je to preto, že už nepestujeme prebývanie Ducha vo svojom vnútri. Navyše sme bez možnosti bohoslužieb v chrámoch. Zoberme si však k srdcu Ježišove slová Samaritánke spred dvoch týždňov, kde povzbudzuje ku klaňaniu sa v Duchu (porov. Jn 4,23). Podobne aj Pavol inde (porov. 1 Kor 6,19) pripomína, že my sami sme chrámom Ducha Svätého. Preto si v tieto dni súkromnou, prípadne možnou spoločnou modlitbou a vyhýbaním sa hriechu pestujme uvedomenie si prítomnosti Ducha Svätého, ktorého sme prijali pri krste. Pri tom krste, kde sme už s Kristom zomreli a vstali z mŕtvych.

Pestujme si uvedomenie prítomnosti Ducha Svätého, ktorého sme prijali pri krste. Zdieľať

Lukáš Durkaj

Autor je kňazom Košickej arcidiecézy a členom Centra pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta.

Foto: wikimedia

Inzercia

Centrum sa zameriava predovšetkým na výskum a vzdelávanie v oblasti biblických a blízkovýchodných vied s interdisciplinárnych presahom do iných oblastí, na popularizáciu vedeckého štúdia biblického a blízkovýchodného sveta, na biblický apoštolát a formáciu. Členmi Centra sú kňazi Košickej arcidiecézy zaoberajúci sa štúdiom biblického a blízkovýchodného sveta. Viac o Centre a jeho aktivitách na www.biblia.abuke.sk

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.