Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. február 2020

Boj proti fašizmu je podvod na voličoch

Bojovať treba proti rozkladu právneho štátu. Aký je skutočný stav v polícii, prokuratúre, súdnictve, advokácii. Chobotnice vybavovačov sú po celom Slovensku. Chorý politický systém, ktorý prerástol do partokracie, nakazil aj systém zabezpečujúci spravodlivosť. Riešenia sú, chýba však ochota ich realizovať.
Boj proti fašizmu je podvod na voličoch

V politickom systéme kde sa rozhodujúce politické strany ovládajúce štát, zmenili na eseročky vo vlastníctve oligarchov, ťažko možno očakávať, že bude fungovať spravodlivosť. Pritom sa to týka aj o nových strán (PS-Spolu, Za ľudí), ako to ukazuje ich finančne mohutná volebná kampaň. Igor Matovič so svojou stranou o 4-och členoch iba nastavil krivé zrkadlo ostatným stranám, ktoré aj keď majú viac členov ich predsedovia, alebo úzke vedenia sa správajú rovnako. V podstate v parlamente nefunguje slobodné konanie 150-ich poslancov, ale rozhodnutia prijíma iba niekoľko ľudí, spravidla predsedovia strán a ostatní sú len vykonávači pokynov. Okrem iného to spôsobil jeden volebný obvod celé Slovensko a hegemónia vedenia strán v rozhodovaní o kandidátoch na poslancoch. Väčšine poslancov strach nedovolí hlasovať ináč ako dostanú pokyny.

Zo strán ktoré sa tlačia k moci jedine OĽANO má v programe, že každý okres by mal mať svojho poslanca a ešte sa objavujú návrhy na 8 krajských volebných obvodov. Nik z nich však nenavrhuje možnosť odvolať poslanca referendom za závažné previnenia. OĽANO je tiež jediné z nich, ktoré navrhuje sfunkčniť referendum znížením kvóra na 25% z počtu voličov.

Takto choré politické strany, tak postupne degenerovali celý systém, že to zákonite postihlo aj oblasť spravodlivosti.

Celoživotný prokurátor vykonávajúci vrcholové funkcie, ktorý zhnusený zo súčasného stavu odišiel do penzie to charakterizuje nasledovne: „Dnes je stav obzvlášť alarmujúci - rozklad právneho štátu naplno zasiahol aj prokuratúru. Zúri v nej boj klanov. Obrazne povedané akoby 50% z nich sa klania dosluhujúcej koalícii, druhých 50% už otvorene kolaboruje s prichádzajúcou mocou, a predbieha sa v tom, kto zatkne ešte do volieb viac"minulorežimistov". Bohužiaľ zdá sa, že nik z nich však nechce konečne slúžiť zákonu a ústave !“ https://www.spravodaj.net/l/my-stari-prokuratori-uz-zjavne-do-tejto-spolocnosti-medialneho-lyncu-nepatrime/ .

Slovensko je skrz naskrz prerastené chobotnicami vybavovačských štruktúr cez všetky štátne úrady, políciu, prokuratúru a súdnictvo. Vznikol, ako o tom hovorí: „mocný slobodný trh ponuky a dopytu, ktorý vytvoril aj osobitnú profesionálnu kastu ľudí, ktorí sa radi nie však nezištne – ujmú vašich problémov za Vás. Reč je o sprostredkovateľoch korupcie, takzvaných lobistoch stojacich pri úradoch, súdoch a prokuratúre. Tí, ktorí si vytvárajú dlhodobo fungujúce korupčné chodníčky, ktoré udržujú častými obedmi, kávami, darmi, milenkami, dovolenkami a podobne. (Aj pri kočneriáde bola odkrytá aktivita jednej advokátskej kancelárie organizovaním "zabíjačkovej párty" pre svoj okruh vplyvných osôb.) Udržujú si okruh svojich úradníkov stále v bojovej pohotovosti, aby keď treba, tak je kde zavolať...“ . Kočnerova Threema je iba odkrytie toho, ako to funguje po celom Slovensku. „Tieto ich "sprostredkovateľské" služby sú spoplatnené kráľovsky, pričom vraj približne až polovicu si nechávajú sprostredkovatelia a zbytok sa odovzdá skorumpovanému úradníkovi, resp. inému človeku, často krát aj vo volenej alebo menovanej štátnej funkcii.“ Podrobnosti si môžete prečítať aj na linke https://www.spravodaj.net/l/temny-svet-korupcie-v-slovenskej-justicii/ . Jozef Šátek, bývalý riaditeľ Odboru vyšetrovania obzvlášť závažnej trestnej činnosti rovnako konštatuje: „Rozvrat tohto štátu bol už dávno úspešne ukončený. To čo sa teraz vyplavuje na povrch sú len historické artefakty o tejto udalosti a u väčšiny občanov nastáva proces "uvedomovania" si tejto situácie a postupné jeho "trávenie", vstrebávanie“. https://www.spravodaj.net/l/skonci-dobroslav-trnka-ako-ernest- valko/?fbclid=IwAR2Lxb59DCjyCAtoQDEs7MztdWdd9v-1LrjUmLdQYsXZpvDl5xGCGFXPumA .

Ako na tento stav reaguje „demokratická“ opozícia.

Najodvážnejšia ponuka je z dielne Sme rodina a to stanoviť funkčnú dobu sudcov namiesto terajšej celoživotnej, na 6 rokov. Ako som pochopil, po každých šiestych rokov by bolo komplexné vyhodnotenie činnosti s možnosťou predĺžiť, alebo ukončiť sudcovanie. Ostatní sa topia vo vytváraní nových „kontrolných a inšpekčných orgánov“. Všetci hovoria o nových pravidlách voľby generálneho prokurátora, predsedu Najvyššieho súdu a prezidenta polície. Síce mávajú odbornosťou a bezúhonnosťou, ale vieme ako to vždy dopadlo, ide predovšetkým o dosadenie „svojich“ kádrov, pričom určite budeme svedkami toho, ako sa v zákulisí budú handrkovať o tom kto  a kde bude mať „svojho koňa“. Ostatné sú kozmetické zmeny zo zlepšením stavu v nedohľadne.

Vo vzťahu k prokuratúre má skutočne účinné riešenie spomínaný emeritný prokurátor „Prvá vec je umožniť priamu voľbu generálneho prokurátora občanmi. V USA to takto funguje od roku 1821! Generálni prokurátori sú takto volení občanmi v 42 štátoch USA. Len v 8-ich ich ustanovuje do funkcie guvernér. Ale v okresoch a mestách sú volení prokurátori až v 97% priamo ľuďmi na 4 roky.“

Inzercia

Čiže jedno zo skutočne zásadných riešení je naozaj prokuratúru otvoriť všeľudovej kontrole a to voľbou okresných, krajských prokurátorov a generálneho prokurátora všetkými voličmi s tým, že by po skončení volebného obdobia boli vystavení hodnoteniu dosiahnutých výsledkov, aby mohli opäť kandidovať.

Druhou možnosťou po vzore Českej republiky zrušiť prokuratúru a vytvoriť štátne zastupiteľstvá kde by prešli iba bezúhonní prokurátori a vytvorili by sa analogické kontrolné mechanizmi, ako sú v zabehnutých demokraciách.

V každom prípade však treba zrušiť špecializovanú prokuratúru a špecializovaný súd. Tí svojou činnosťou preukázali, že ich vznikom sa podstatne zjednodušilo presadzovanie klientelizmu a ochrana „veľkých rýb“. Komediantov Daňa s Vaskym dokážu za výtržníctvo okamžite stíhať a väzniť. Rovnako aj niekoho kto sa pozdraví „nedovoleným“ pozdravom a podobné nezmysly.  Naproti tomu tí čo spôsobili štátu miliónové škody, ako sú aktéri Gorily, BMG-Investu, Trnkovci a ďalší tí behajú po slobode a ich stíhanie je v nedohľadne. Sudcovia a prokurátori vedia veľmi dobre, že vyvodenie zodpovednosti aj voči „veľkým rybám“ sa ľahšie realizuje, ak tí dopredu nevedia kde sa ich aktivitami budú zaoberať polícia, prokuratúra a súdy.

V súčasnej dobe, kedy polícia a prokuratúra zametala sťažnosti občanov pod koberec, je potrebné zákonom umožniť poškodeným občanom podávať  žaloby priamo na súd, ak na ich podnety uvedené orgány nekonajú.

Čo sa týka polície, prokuratúry a súdnictva treba vytvoriť systém rotácie vedúcich funkcionárov tak, aby nepôsobili v mieste kde majú rodinné a iné väzby ovplyvňujúce ich rozhodovanie. Pre takéto riešenie vytvoriť materiálne podmienky formou služobných bytov, atď.

Riešenia teda sú. Keby politici, čo sa hrabú k moci mali úprimný záujem na skutočnej ZMENE tak je dosť odborníkov, ktorí ich vedia nielen ich navrhnúť, ale aj ich realizovať. Zatiaľ je záujem, ako to naznačil aj emeritný prokurátor, iba dosadiť svojich ľudí a nič zásadné nezmeniť.

Viliam Oberhauser

Odporúčame

Blog
Ištambulské kľúče

Ištambulské kľúče

MODERÁTOR „Vážení a milí, sme veľmi radi, že vám práve my môžeme sprostredkovať novú, zábavnú, spoločenskú hru, ktorú sme pracovne nazvali „Nájdi kľúče od Ištambulu“.