Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. september 2018

Parlament môže sprísniť potraty, voliči koalície aj väčšiny opozície sú za

Z letného prieskumu agentúry Focus, na ktorom sme spolupracovali s Konzervatívnym denníkom Postoj, vyplýva, že väčšina voličov koaličných a takmer všetkých opozičných strán zastáva názor, že umelé potraty by nemali byť dovolené, alebo by mali byť dovolené len z veľmi vážnych dôvodov. Z prieskumu vyšlo viacero prekvapení, čítajte ďalej:
Parlament môže sprísniť potraty, voliči koalície aj väčšiny opozície sú za

 • ľudia často nevedia, v akých prípadoch je potrat v súčasnosti dovolený,
 • vládni i opoziční poslanci môžu zahnať svoje obavy a zlepšiť ochranu nenarodených detí - voliči ich podporujú,
 • júnový prieskum Denníka N má malú výpovednú hodnotu,
 • aj najväčšia cirkev má stále veľa práce pred sebou vo formácii svedomí svojich veriacich,
 • 13% sa od r. 2016 presunulo z kategórie zástancov názoru „potrat by mal byť dovolený len z vážnych dôvodov“ do kategórie „mal by byť dovolený z akýchkoľvek dôvodov“,
 • ako proliferi máme veľa čo robiť; aj v online priestore.

 

Naša prvá otázka položená 1007 respondentom znela: Podľa Vás malo by byť umelé ukončenie tehotenstva (tzv. interrupcia) dovolené z akýchkoľvek dôvodov, alebo len z veľmi vážnych dôvodov, alebo zo žiadnych dôvodov?
Percentá odpovedí sú takéto:

1

z akýchkoľvek dôvodov

37,8 %

2

len z veľmi vážnych dôvodov

45,3 %

3

zo žiadnych dôvodov

11,0 %

9

nevie (nečítaná možnosť)

5,8 %

Spolu teda 56.3% opýtaných z reprezentatívnej vzorky zastáva názor, že nenarodených treba viac chrániť, ako to robí súčasný potratový zákon, jeden z najliberálnejších v Európe.

Jedným z výstupov nášho prieskumu je zistenie, že výsledky júnového prieskumu Denníka N s manipulatívnou otázkou „Ste za alebo proti prijatiu zákona, ktorý by na Slovensku sprísňoval vykonávanie umelých potratov?“ nepopisujú reálne hodnotové nastavenie spoločnosti. Je pomerne jednoduché si domyslieť, koľko asi ľudí kladne odpovedá na otázku o sprísňovaní akéhokoľvek zákona.

Nevýpovednosť prieskumu Denníka N je umocnená ešte viac zistením, že podľa nášho prieskumu, ktorý sa pýtal ľudí aj na ich znalosť súčasného zákona, veľa ľudí vlastne ani nevie, aká je aktuálne platná legislatíva. Napríklad sme zistili, že

 • 41% nevie alebo si mylne myslí, že súčasný zákon nedovoľuje potrat z dôvodu, že tehotenstvo naruší psychickú pohodu matky,

 • 29% si myslí, že potrat z ekonomických a sociálnych dôvodov nie je dovolený, ďalších 13,5% nevie odpovedať na túto otázku (spolu neznalosť 42.5%),

  Inzercia

 • 33% opýtaných nevie odpovedať alebo si myslí, že aktuálny zákon nedovoľuje potraty bez udania akéhokoľvek dôvodu.

Voliči strán a ochrana života

Pre mňa osobne sú veľmi zaujímavé výsledky podľa volebných preferencií opýtaných. Podľa nich možno konštatovať, že voliči koaličných a takmer všetkých opozičných strán zastávajú názor, že umelé potraty by nemali byť dovolené, alebo by mali byť dovolené len z veľmi vážnych dôvodov. Dokonca to platí aj pre 56.1% voličov SAS.

Pre vládnych (i opozičných) poslancov sú výsledky prieskumu jasným povzbudením a rozptýlením obáv pri ich snahe o zlepšenie ochrany nenarodených detí.
 

Prekvapením pre čitateľa bude pravdepodobne výsledok strany Most-Híd, ktorej voliči sú v tejto veci druhí najkonzervatívnejší po KDH. Proti umožneniu potratov alebo za umožnenie len z vážnych dôvodov sú tieto percentá voličov koalície:

SMER-SD: 54,2 + 10,9 = 65,1% voličov je za lepšiu ochranu nenarodených

SNS: 52,3 + 9,4 = 61,7% voličov je za lepšiu ochranu nenarodených

MOST-HÍD: 54,6 + 19,1 = 73.7% voličov je za lepšiu ochranu nenarodených

 

Všetky čísla podľa strán nasledujú v tabuľke:

Mínus 13 percent

Ďalšou informáciou získanou z letného prieskumu je zistenie, že 13% respondentov sa od rovnakého prieskumu v r. 2016 (Focus pre Fórum života) presunulo z kategórie zástancov názoru „potrat by mal byť dovolený len z vážnych dôvodov“ do kategórie „mal by byť dovolený z akýchkoľvek dôvodov“. Ťažko povedať, čo spôsobilo tento presun, možno odchod KDH z parlamentu a tým pádom menšia možnosť na prinášanie témy ochrany života do verejného života, možno hrubnutie spoločenskej diskusie a nálad, možno „predbehnutie“ prolife poslancov kotlebovcami, možno liberálmi a médiami vytváraná skratka „ochranca nenarodených = spolupracovník fašistov“ (pritom poslanci všetkých klubov už v minulosti hlasovali za zákony kotlebovcov).

Myslím si tiež, že niektoré výsledky prieskumu by boli iné, ak by sme zvolili iné poradie otázok, prípadne dovysvetlili, čo sú závažné a čo akékoľvek dôvody (napr. na úvod mohla byť položená otázka, či respondenti súhlasia s rizikom zhoršenia akné či s iným banálnym problémom ako s dôvodom pre potrat a až následne otázka o akýchkoľvek dôvodoch. To by respondentov primälo viac sa zamyslieť, či naozaj schvaľujú potrat z akýchkoľvek dôvodov a čo to slovo akýkoľvek mlôže zahŕňať). My sme však chceli zistiť reálne čísla a situáciu v porovnaní s rokom 2016.

13%-ný presun nás proliferov samozrejme nepotešil, no stále možno povedať, že názor minimálne 56,3% ľudí je oveľa viac za ochranu nenarodených ako súčasný komunistický zákon z 80-tych rokov. Tieto čísla sú tiež povzbudením, či skôr popchnutím, každého z nás na väčšiu angažovanosť a koordináciu aktivít na poli ochrany života. Pre každého, kto aspoň trochu v srdci cíti, že zabíjanie nenarodených detí je do neba volajúca nespravodlivosť a zlo, je toto povzbudením k zamysleniu, čo môže v rámci svojich možností viac robiť pre ochranu detí (napr. podporovať prolife organizácie finančne či dobrovoľníckou činnosťou, modlitbou, angažovať sa na sociálnych sieťach, občas napísať svoj názor aj keď to bude znamenať kritiku (veď čo je to v porovnaní so zachránením života)...).

Veľa práce v Cirkvi

Medzi ďalšie zaujímavé čísla patrí údaj o tom, že 287 z 1007 respondentov sa vnímalo ako liberálnych, 276 ako konzervatívnych a stredovo až 380 respondentov (64 sa nevedelo zaradiť). Ateistov v prieskume bolo 20,66%, deklarovaných rímskokatolíkov až 63,95%, gréckokatolíkov ďalších 6,95%. Napriek tomu nebol tento údaj totožný s podielom ľudí, ktorí sú za sprísnenie potratov, čiže najväčšia cirkev má stále veľa práce pred sebou vo formácii svedomí svojich veriacich,

Výzva proliferov - liberálne sociálne siete a internet

Posledným z faktov, ktoré ma zaujali je, že sociálne siete používa denne 37,93% opýtaných, vôbec až 29,89%. Čím častejší používatelia sociálnych sietí a internetu, tým progresivistickejší, liberálnejší postoj majú k potratom. Ako proliferi teda máme čo robiť aj v online priestore - hláste sa kreatívci, grafici, onlinisti - netreba veľa a môžeme šíriť dobrú správu o živote.

Záver?

1. Politici sa nemusia báť zlepšiť ochranu nenarodených, ich voliči sú viac prolife, ako súčasný zastaralý komunistický zákon. Platí, že ukričaná mediálna a aktivistická menšina je stále len menšinou.

2. Proliferi majú stále čo robiť, najmä sa spájať, koordinovať a robiť veľké veci a informačné kampane o tom, čo to vlastne dovoľuje súčasný zákon a že to dovoľuje aj bezdôvodne. Na sociálnych sieťach je veľa práce pred nami. V každej obci by sme mali mať aspoň jedného prolifera ochotného vyvesiť plagátik na nástenke – hláste sa!

Tomáš Kováčik, Asociácia za život a rodinu

 

Postupne ma skvelí ľudia (rodina, Bubák, Kuffa atď.) priviedli k rozhodnutiu pomáhať iným, čo najviac to ide, snažiť sa meniť veci k lepšiemu, bojovať za dobro. Bývalý hovorca a člen realizačného tímu Národného pochodu za život, Referenda o ochrane rodiny, predseda Asociácie za život a rodinu (zazivotarodinu.sk), občiansky aktivista

Odporúčame

Blog
Orbán nie je Maďarsko

Orbán nie je Maďarsko

Hlasovanie o Maďarsku v Európskom parlamente niektorí označujú za útok na krajinu samotnú, na jej vraj nezávislú politiku, alebo dokonca na konzervatívne a kresťanské hodnoty, ktoré údajne vláda Viktora Orbána zastáva a chráni. Títo Orbánovi apologéti skočili na prastarú hru všetkých autoritárskych vládcov. Keď sa poukáže na ich reálne zlyhania a prehrešky voči dohodám a hodnotám, ktoré sa sami zaviazali dodržiavať, začnú sa tváriť ako obeť, na ktorú každý nespravodlivo útočí. Správa v skutočnosti nehovorí nič o Maďarsku a Maďaroch, ani o tom, aké hodnoty majú, či nemajú vyznávať. Je popisom spôsobov, akými konkrétna osoba vykonáva vládu.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.