Daniškovo zavádzanie a zabíjanie Slovanov

Daniškovo zavádzanie a zabíjanie Slovanov
Jaroslav Daniška v televíznej diskusnej relácii Do kríža k téme spoločenskej agresivity a otvoreného listu psychiatrov premiérovi podporil Fica aj tvrdením, že Fico má na Rusko a vojnu rovnaký názor ako pápež František. 
Pavol Martinický
Pavol Martinický
Som knihomoľ a turista. Pri mojej architektonickej a výtvarnej tvorbe hľadám krásu a harmóniu. Pri písaní a v politike usilujem hlavne o kultúrnosť, pravdu a spravodlivosť.

Proruskí konšpirátori tvrdia, že túto vojnu spustil anglosaský Západ, aby spôsobil zabíjanie Slovanov. Na Ukrajine otvorili Svätú bránu 12 km od frontovej línie.

Diskusiu o probléme zla na Slovensku a náraste agresivity uviedla RTVS 22. 01. 2025 v relácii „Do kríža“. Moderátor J. Daniška a hostia Ivan Eľko (generálny biskup Evanjelickej cirkvi a.v.), Veronika Marcinčáková Husárová, (odborná garantka pre detskú psychiatriu, Klinika duševného zdravia Calma), Fedor Blaščák (filozof) riešili problémy: Ako vysvetliť zabíjanie v Spišskej Starej Vsi a nárast spoločenskej agresivity? Do akej miery to súvisí, alebo nesúvisí s politikou? Bol vhodný kritický otvorený list premiérovi, ktorý podpísalo už vyše 660 psychiatrov a psychológov?

Dobré postrehy diskusie

Diskutujúci sa zhodli, že zabíjanie v Spišskej Starej Vsi nebol akt terorizmu, ale individuálny čin jednotlivca, akých sa za rok rôznym spôsobom udeje viac.

Daniška: „do tejto situácie prišiel otvorený list premiérovi… ktorý podpísali stovky psychológov a psychiatrov... ktorý obviňuje premiéra za diel zodpovednosti za ten stav spoločenský, že rozoštváva krajinu a vyzvali ho k odstúpeniu.“ „Súčasne s tým je vážna situácia, o čom sa v médiách nehovorí, že premiér má v poslednom období najsilnejšiu ochranku akú kedy mal, lebo sú zrejme nejaké externé hrozby prítomné, predpokladá sa že by to mohlo súvisieť s nejakými možnými ukrajinskými stopami...“      To sa nepredpokladá, ale bez jediného dôkazu tvrdil Fico a jeho ľudia.

Daniška sa pýtal „či psychológovia ten klinček po hlave trafili.“ Podľa Marcinčákovej Husárovej trafili, lebo politik je autorita, a keď sa vyjadruje agresívne, ovplyvňuje to spoločnosť. Daniška na to označil za prejav agresivity aj študentovo nepodanie ruky prezidentovi, „lebo aj Hitlerovi a Stalinovi sa podávala ruka“. Oponoval mu Blaščák s tým, že to nie je pravda. „Je tu tradícia nepodania ruky ako symbol vyjadrenia nesúhlasu.“ Že podobne keď československí hokejisti v roku 1969 nepodali ruku Rusom v Štokholme, tak celý národ tlieskal. Nebol to akt proti hokejstom – kolegom, ale proti agresorskému Sovietskemu zväzu, ktorí reprezentovali. „Ten chalan to aj dobre zdôvodnil“. Eľko povedal, že on osobne sa s tým listom a postupom nestotožňuje, že ten hriech je univerzálny a tie tábory sú rovnaké. (o tom by sa dalo polemizovať, ale nie je to téma tohto blogu)

Blaščák označil premiérove vyhrážky a útoky na študenta za nehorázne a zdôvodnil to. Povedal, že aj to zrejme patrí k dôvodom prečo psycholóvia napísal ten list. Že ten typ komulikácie politikov vytvára v spoločnosti neprimeranú mieru nenávisti. Daniška tvrdil – kritizoval, že ten čin študenta bol politické gesto... Prečo by však v slobodnej demokracii študent nemohol spraviť slušným spôsobom politické gesto? (Celá diskusia tu:  Do kriza- Zdivocene Slovensko 22 )

Fica nemožno kritizovať?

Za najzávažnejšiu disproporciu Daniška označil to, že tí psychiatri vlastne vraj „napádajú jeho (Ficov) politický program, s ktorým získal väčšinu. Ktorý mimochodom pokiaľ ide o vzťah k Rusku a k vojne nie je odlišný napríklad od názorov pápeža Františka.“ (Tento zavádzajúci výrok J. D. je mojim hlavným impulzom k napísaniu tohto textu)

Pýtam sa pána Danišku – program s ktorým exkomunista Fico vyhral voľby už nemožno kritizovať? Ani to, ako ho plní? Mal v programe vyhrážky sudcom a „krčmové“ osobné útoky proti študentom, ktorí vyjadria politický postoj? Mal v programe „odborníkov“, čo tvrdia, že zem je plochá a covid-pandémia neexistovala, a znefunkčnia pamiatkové úrady či SNG? Alebo zmeny na prokuratúre a úpravy trestného zákona pomáhajúce korupčníkom okrádajúcim štát? Keď získal väčšinu, už môže robiť čo chce?

Ďalšie argumenty: Psychiater Hašto: Pacienti nám hovoria, že sú zo situácie na Slovensku zhrození ….. Po psychiatroch aj akademická obec. List Ficovi už podpísalo vyše 600 vysokoškolských pedagógov  Spoločnú výzvu vydali aj študentské organizácie.

Rusko a vojna - Fico ako pápež?

Exkomunista Fico sa k Rusku a vojne vyjadruje rovnako ako propaganda exkomunistu Putina. Preto k tvrdeniu že jeho postoj je podobný ako postoj pápeža Františka možno použiť aj porovnanie postojov pápeža a Putina: Putin a pápež, vojna a mier . Je v ňom aj mnoho faktov, ktoré Fico a naši rusofili zamlčiavajú podobne ako propaganda Kremľa.

Základná finta ktorú pri tvrdení o tej podobnosti používajú je, že ignorujú a zamlčiavajú hodne vyše 100 vyjadrení pápeža Františka na podporu trpiacej, zmučenej, hrdinsky sa brániacej Ukrajiny, a opakujú jeho pár zo súvislosti vytrhnutých viet, ktoré sa dajú interpretovať v súlade s ruskou propagandou.

To platí aj o pápežovych vyjadreniach k príčinam vojny, kde František okrem iného viac krát pripomenul slová z encykliky Pacem in Terris Jána XXIII, že hlavnou príčinou vojen, obrovského utrpenia a utečencov sú vlády, ktoré svojim občanom a iným národom berú slobodu. Fico, Danko a ich kumpáni však nikdy nekritizujú diktatúry a vlády čo iným berú slobodu, len Ukrajinu, ktorá svoju slobodu bráni, a tých, ktorí jej v tom pomáhajú.

Druhý zásadný rozdiel je, že pápež opakovane vyzýva na rokovania o spravodlivom mieri, ktorý rešpektuje slobodu a medzinárodné právo. Fico a spol., ani Daniška a väčšina slovenských cirkevníkov pri rečiach o mieri, alebo aj o domácej politike, slovo „spravodlivý“ zásadne nepoužívajú.

Pápež 13. marca 2022: „Bratia a sestry, práve sme sa modlili k Panne Márii. Tento týždeň sa mesto, ktoré nesie jej meno, Mariupoľ, stalo mučeníckym mestom tej drásajúcej vojny, ktorá pustoší Ukrajinu. Zoči-voči barbarstvám zabíjania detí, nevinných ľudí a bezbranných civilistov neobstoja nijaké strategické dôvody: jediné, čo je na mieste, je ukončiť neakceptovateľnú ozbrojenú agresiu skôr, než premení mestá na cintoríny …. V mene Boha vás žiadam: zastavte tento masaker!“

Pápež na audiencii držal ukrajinskú vlajku z Buče, a Vatikán vydal aj poštovú známku, kde je tak odfotený. Fica už viac rokov vídame na nenávistných manifestáciách s ruskými a sovietskymi zástavami.

Pápežovi vyslanci, najmä jeho „almužník“ kardinál Krajewský, opakovane navštevuje Ukrajinu, kde rozváža pomoc – lieky, potraviny, sanitky aj elektrické generátory, aby aspň trochu nahradil to, čo zničilo ruské bombardovanie. V septembri 2022 sa pri rozvoze pomoci dostal pod ruskú paľbu, pomohol ukrajinsý vojak zo sprievodu. ( Kardinál na Ukrajine | Pápežský almužník sa dostal pod paľbu. ) Fico odmieta ísť do Kyjeva, on a jeho vyslanci sa stretávajú s Putinom a jeho ľuďmi, vyhráža sa zastavením humanitnej pomoci Ukrajincom.

Pápež a jeho ľudia niekoľkokrát povedali, že jediná morálne dovolená vojna je obrana, a Ukrajina potrebuje aj zbrane, aby sa mohla brániť.  Dodávky zbraní na Ukrajinu sú morálne legitímne, potvrdil František.  počas spiatočného letu z Kazachstanu 15. septembra. Zároveň vysvetlil princípy „spravodlivej vojny“, ktoré umožňujú proporcionálne použitie zbraní na sebaobranu proti národu agresora. „Sebaobrana je nielen oprávnená, ale aj prejavom lásky k vlasti... Tí, ktorí niečo bránia, to milujú,“ Fico a spol. odmietajú dodávky zbraní Ukrajine, ale nikdy nekritizujú Severnú Kóreu či Irán za dodávky zbraní Rusku na útočnú vojnu. A sami núkajú zbrane Azerbajdžanu, ktorý útočí na kresťanské Arménsko.

To všetko Daniška nevie, alebo vie a úmyselne zamlčiava?

Zabíjanie Slovanov

Jedno z tvrdení proruských dezinformátorov a konšpirátorov od začiatku ruskej invázie 24. 2. 2022, ktoré niektorí opakujú podnes je, že túto vojnu začali či vyprovokovali zlí liberálni západní anglosasi, aby spôsobili zabíjanie Slovanov. Pri tom ignorujú dôležité fakty ktoré svedčia že najväčšie zabíjanie Slovanov od začiatku XX. storočia okrem Hitlera spôsobili práve vládcovia Kremľa. Aj to, že keď sa Sovieti bránili pred nacistickým Nemeckom, tak im USA a Veľká Británia dali obrovskú vojenskú a materiálnu pomoc. Takú, že v decembri 1943 aj Stalin povedal, že bez nej by Hitlera neporazili. (viac tu: https://www.postoj.sk/4404/stalin-vyhral-vojnu-aj-vdaka-obrovskej-pomoci-z-usa-a-britanie )

Za Stalinovej vlády bolo popravených asi 16 miliónov ľudí a ďalších 15 miliónov zahynulo v táboroch nútených prác. Väčšina z toho boli Slovania. Po tom ako si Stalin s Hitlerom rozdelili Poľsko, zabili sovieti len v Katyni asi 26 000 poľských dôstojníkov, policajtov, kňazov a príslušníkov inteligencie. Väčšinu z toho realizovala Čeka / NKVD / KGB, ktorej dôstojníkom bol aj Putin. Ten za posledné roky zlikvidoval historikov a organizácie ktoré skúmali zločiny stalinizmu.

V dôsledku komunistického riadenia a násilnej kolektivizácie na Ukrajine vypukol v rokoch 1932-33 hladomor, ktorý pripravil o život 3-6 miliónov ľudí. Stalin to z Moskvy zhodnotil: „Medzi roľníkmi a našou mocou pokračuje tvrdý boj. ... Hladomor im ukázal, kto je tu pánom. Hladomor stál milióny životov ľudí, ale systém kolchozov zostane fungovať navždy. My sme vojnu vyhrali!"

Teraz Rusi na Ukrajine pri bombardovaní civilných cieľov a zabíjaní a znásilňovaní nezisťujú národnosť. V najväčšej európskej vojne od konca Druhej svetovej, ktorú rozpútal Putin už zahynulo niekoľko sto tisíc Ukrajincov a Rusov vrátane desiatok tisíc civilistov. 

A na záver - aj umelé potraty ako prví na svete uzákonili ruskí komunisti, a podnes sa ich najviac robí v Rusku a Číne.

Ruský nacionálny imperializmus

V Sovietskom zväze, ktorého rozpad považuje Putin za najväčšiu katastrofu XX. storočia, prebiehala zároveň silná rusifikácia. V školách, médiách, likvidáciou elít iných národností aj ich násilným presídľovaním.

Putin a jeho propagandisti už viac krát povedali že  Mier na Ukrajine bude, keď Rusko dosiahne svoje ciele.  Tie ciele Putin pred dvoma rokmi jasne pomenoval: zlikvidovať každého, kto sa považuje za Ukrajinca, odkrojiť z Ukrajiny územie o ktoré má záujem, a do Kyjeva dosadiť Kremľu poslušnú vládu. 

Aj pápeži od Pia XI. po Benedikta XVI. hovorili, že medzi komunizmom a nacionálnym socializmom nie sú postatné rozdeiey. Putin v ideológii a propagande prešiel od komunizmu k ruskému nacionálnemu imperializmu. V domácej politike sa vracia k stalinskej diktatúre, v zahraničnej presadzuje „ruské záujmy“ ako Htler nemecké voči Československu, Poľsku či Francúzsku, a Stalin sovietske na Pobaltí, v Poľsku keď si ho rozdelil s Hitlerom a ČSR keď jej odňal Podkarpatskú Rus. Alebo Brežnev 21. augusta 1968. (Viac tu: Hitlerova taktika komunistu Putina  )

Dobre to opísal napr. ukrajinský gréckokatolícky kňaz Oleksandr Petrynko: „sovietska červená mala vždy blízko k nacistickej hnedej. ….sme svedkami nacistického postupu, vyhladzovacej vojny proti ukrajinskému ľudu, proti jeho identite, ktorá nie je totožná a kompatibilná s myšlienkou „ruského sveta“. Putinova „ideológia je ukrajinofóbna, brutálna, pohŕdajúca ľuďmi a plná lží a neprávd.“  https://www.postoj.sk/101470/putinov-koncept-ruskeho-sveta 

Gréckokatolícky arcibiskup Gudziak hovorí, že ruskému prezidentovi Putinovi prekáža ukrajinská demokracia.  „V ľudskom srdci je hlboko zakorenený Bohom daný zmysel pre dôstojnosť a slobodu, ktoré sú hrozbou pre autoritárskych a skorumpovaných vládcov.“ … „Na Ukrajine máme ruské školy, ruská pravoslávna cirkev tam má tisíce farností. Pre porovnanie, v Rusku sú státisíce ukrajinských gréckokatolíkov a nemajú ani jednu zákonom registrovanú farnosť. Ukrajinci v Rusku, ktorých je štyri až šesť miliónov, nemajú ani jednu ukrajinskú jazykovú školu.“ (Postoj, 27. 1. 2022)

Ruský propagandista N. Vavilov v šátnej televízii Rossia-1 povedal v lete 2023: „Berlín, Drážďany, Praha aj Ľubľana – všetko bude naše,“ „https://standard.sk/409140/znamy-propagandista-v-ruskej-statnej-televizii-berlin-drazdany-praha-lublana-vsetko-bude-nase#: . O rok v tom istom programe vystúpil Fico aj Danko s kritikou EÚ a Ukrajiny.

Demokratický Západ v roku 1968 ani 2022 nepotreboval vojensky útočiť na Sovietske Rusko s jadrovými zbraňami, lebo všetko čo potreboval mohol omnoho efektívnejšie kúpiť. Dokazuje to aj fakt, že USA a NATO od skončenia Studenej vojny výrazne znižovali výdavky na zbrojenie. Zvyšovať ich začali až po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. 

Od konca 2. svetovej vojny podnes však Rusom nikto neuškodil tak ako ich vlastná vláda. V materiálnej, sociálnej, kultúrnej aj morálnej oblasti. (Fakty tu: https://www.postoj.sk/131667/v-com-putin-ukrajine-pomohol-a-rusom-uskodil ) 

Svätá brána na Donbase

Aby som končil aspoň trochu pozitívne: Donecký gréckokatolícky biskup Maxim Rjabucha otvoril Svätú bránu jubilejného roka 2025 ako znamenie nádeje aj pre ľudí na okupovaných územiach v meste Kramatorsk, 20 kilometrov od pozícií ruskej armády.

Jeho diecézu pretína frontová línia, a do svojej katedrály nemôže vstúpiť, lebo tá sa nachádza v okupovanom meste Doneck. Preto vybral pre obrad otvorenia Svätej brány kostol čo najbližšie frontovej línii – malý chrám v meste Kramatorsk. Udalosť bola z bezpečnostných dôvodov do posledenj chvíle utajená, a počas obradu bolo počuť zvuky vojny, delostrecké výstrely a sirény.

Napriek strachu a raketám sa zúčastnili mladí aj starí, matky s malými deťmi aj vojaci zo zákopov, ktorí požiadali o niekoľko hodín voľna, aby sa mohli zúčastniť tejto slávnosti. Nad bránou Svätého roka je žltomodrý nápis „modlite sa za Ukrajinu“.

V Rjabuchovej diecéze sa Sväté brány otvoria ešte v mestách Dneper a Záporožie. V Luhansku žiadna, lebo je celý okupovaný. Biskup pre taliansky denník Avvenire povedal, že „svätá brána je znamením nádeje pre celý región“. „Kramatorsk je križovatkou pre všetkých našich veriacich, a preto je akýmsi majákom pre slobodné i okupované územia.

V homílii biskup povedal, že každý je vyzvaný aby „hľadal dobro, ktoré vedie človeka k tomu, aby videl svetlo aj v hodinách temnoty.“ Zdôraznil, že je to „Kristus, kto nás prijíma a pomáha nám pozdvihnúť pohľad od drámy vojny a objaviť krásu života.“ Pripomenul že je to púť utrpenia, ktoré sa stáva nádejou napriek tomu, že u nich vojna už trvá viac než tisíc dní, od roku 2014. „Aj keď sme unavení, Boh nám opakuje, že mier príde a zlo nikdy nemá posledné slovo.“

(informáciu o Svätej bráne na Donbase priniesol Katolický týdeník č. 2/2025)

Zobraziť diskusiu
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť