Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
04. jún 2023

V čom Putin Ukrajine pomohol a Rusom uškodil

Bezpečnostná rada OSN na žiadosť Ruska rokovala o „rusofóbii“. Podľa prieskumu Globsecu po 14 mesiacoch ruskej invázie viac ako polovica obyvateľov Slovenska verí ruskej interpretácii vojny proti Ukrajine. Tá hlása, že ju zavinil Západ a Ukrajinský národ, ktorý vlastne neexistuje, že Putin „špeciálnou operáciou“ koná na ochranu Rusov. Aj preto treba pripomenúť v čom vlastne Putin Ukrajincom pomohol, a Rusom uškodil.
V čom Putin Ukrajine pomohol a Rusom uškodil

Ruská agresia spôsobila Ukrajine desiatky tisíc obetí a viac než 10 miliónov utečencov, mnohomiliardové škody na zničených mestách, dedinách, a infraštruktúre. Okrem toho však má pre Ukrajinu aj niekoľko pozitívnych prínosov, a to práve v oblastiach, ktoré Putinovcom najviac vadia.

•   Jednou z prvých príčin ruskej agresie už v roku 2014 bolo rozhodnutie Ukrajiny budovať demokraciu, rozísť sa s komunizmom a orientovať sa na EÚ. Rok po začatí totálneho útoku je toto rozhodnutie v Ukrajine silnejšie a verí mu viac Ukrajincov ako predtým. Podobne ako podpora prezidenta Zelenského stúpla z 30-40 na vyše 90 %. ( Prieskum Rok po začiatku invázie verí vo víťazstvo Ukrajiny 95 percent jej obyvateľov )

•   Putinovi vadila žiadosť Ukrajiny o vstup do NATO, ktorá mala rovnaké dôvody ako iné postkomunistické štáty vrátane Slovenska – ochranu pred hrozbou z Ruska. Postoj k tomu od vedenia štátov NATO bol ešte zdržanlivejší ako k našej žiadosti po páde Železnej opony a komunistickej diktatúry. Za rok vojny dosiahol Putin väčšie prezbrojenie Ukrajiny západnou technikou, než napríklad Slovensko za 15 rokov členstva v NATO. (Do konca apríla 2023 krajiny NATO dodali Ukrajine okrem iného 1 550 obrnených vozidiel, 230 tankov, rakety, mnoho munície. V máji oznámili, že Nemecko dodá Kyjevu ďalšie zbrane v hodnote 2,7 miliardy eur. Pomáhajú aj jednotlivci. Najnovšie https://www.postoj.sk/130417/v-ramci-kampane-sa-cesi-zlozili-na-raketomet-a-365-rakiet )

•   Putin a jeho propagandisti odôvodňovali útok proti Ukrajine aj tvrdeniami, že ukrajinský národ vlastne ani neexistuje, že je to len umelý politický konštrukt. Trochu tomu napomáhal aj fakt, že v dôsledku rôznych historických mocensko-politických zmien sa hranice Ukrajiny menili, a pomalšie sa formovalo vedomie národnej identity. Rok obrany slobody proti ruskej agresii Ukrajincov zjednotil, a upevnil ich národné sebavedomie. Viacerí „dvojjazyční“ Ukrajinci prešli z ruštiny na ukrajinčinu.

•   Ukrajina patrila vo svete skôr k málo známym a zaujímavým krajinám postsovietskej východnej Európy. V dôsledku ruskej agresie je dnes v slobodnom svete s uznaním vnímaná ako národ a štát, ktorý sa hrdinsky a spravodlivo bráni proti trojnásobne silnejšiemu agresorovi. Malým ale významným príkladom je aj nová poštová známka Vatikánu, na ktorej je pápež František s ukrajinskou zástavou z Buče a nápisom „Ukrajinci - ušľachtilý ľud mučeníkov“.

Rusko – imidž je nanič

Rusku robili dobré meno viacerí umelci, spisovatelia, maliari, hudobníci.... Aj vedci a úspechy športovcov. Od Gorbačova, konca Studenej vojny, a rozpadu ZSSR začal prevažovať názor, že Rusko už nie je takou hrozbou, čo malo vplyv na znižovanie vojenských výdavkov štátov EÚ a NATO. Viacerí politici „na čele“ s nemeckou kancelárkou Merkelovou si mysleli, že postupné zbližovanie a mierovú spoluprácu dosiahnu vzájomne výhodným obchodom, podobne ako sa po vojne zmierilo a zblížilo napríklad Francúzsko a Nemecko. (Nepochopili závažnosť podstatného rozdielu, že zatiaľ čo v EÚ fungovala demokracia, a Nemecko a Francúzsko viedli kresťanskí demokrati, v Rusku za polovičatej demokracie prekvitala korupcia a viedol ho komunista a dôstojník KGB.)

To všetko Putin zmazal keď 24. februára 2022 zavelil na frontálny útok proti Ukrajine, aj tým ako hromadne a úmyselne pri ňom Rusi ničia civilné ciele, a vraždia, znásilňujú, unášajú a mučia civilistov. Zatiaľ čo Ukrajina má dnes veľmi dobré vzťahy so všetkými demokratickými a ekonomicky prosperujúcimi štátmi, Rusku je blízkych len pár komunistických diktatúr ako Čína a Severná Kórea, Islamský Irán (kde medziročne vzrástol počet popráv o 75 %) a štátov odkázaných na ruské suroviny. https://www.postoj.sk/130345/rusko-vojnu-geopoliticky-prehralo-a-stava-sa-vazalom-ciny-povedal-macron

Fínsko a Švédsko vstutpujú do NATO. Švajčiarsko v zmysle svojho zákona o neutralite nedáva nikomu, ani Ukrajine zbrane, ale podporuje všetky protiruské sankcie. Nevpustili ani ministra Lavrova. Švajčiarsko s inými európskymi štátmi hlasuje na pôde OSN za postupné vylučovanie Rusov z rôznych výborov. Na pôde OSN v Ženeve pomaly už nie je riadiaca pozícia, v ktorej by pôsobil ruský diplomat. Rusko tým stráca diplomatický vplyv. (Kto by dôveroval krajine, ktorá tak brutálne porušuje aj vlastné záväzky, ako bolo napr. Budapeštianske memorandum?)

Putinov „miništrant“ (slovami pápeža) patriarcha Kirill svojou podporou vojne nadlho pokazil dobré meno Ruskej pravoslávnej cirkvi a prehĺbil jej rozdelenie s inými cirkvami. A ruských športovcov Putinova vojna vyradila z účasti na svetových športových podujatiach.

Kto najviac škodí Rusom
14. marca 2023 na žiadosť Ruska rokovala Bezpečnostná rada OSN na tému „Ukrajinská rusofóbia“. Vystúpil tam aj Timothy Snyder, profesor na Yale University, ktorý sa špecializuje na históriu strednej a východnej Európy, hovorí piatimi európskymi jazykmi vrátane ruštiny, a číta desať. (5 jeho kníh vyšlo aj slovensky) Okrem iného v 10 bodoch uviedol ako Rusom a ruskej kultúre škodí práve politika ruského štátu. Citujem text, ako ho uverejnil Katolický týdeník 13/2023:

1) Nucení nejkreativnějších a nejproduktivnějších Rusů k emigraci. Ruská invaze na Ukrajinu způsobila, že Rusko muselo opustit asi 750 000 Rusů, včetně těch nejkreativnějších a nejproduktivnějších. To je nenapravitelná škoda pro ruskou kulturu a je to výsledek ruské politiky.

2) Zničení nezávislé ruské žurnalistiky, takže Rusové nemohou poznat svět kolem sebe. I to je ruská politika a způsobuje nenapravitelné škody ruské kultuře.

3) Všeobecná cenzura a potlačování svobody slova v Rusku. Na Ukrajině si můžete říkat, co chcete, buď rusky, nebo ukrajinsky. V Rusku ne. Pokud se v Rusku postavíte s nápisem „ne válce“, budete zatčeni a velmi pravděpodobně uvězněni. Pokud se postavíte na Ukrajině s nápisem „ne válce“, bez ohledu na to, v jakém jazyce je, nic se vám nestane. Rusko je země jednoho hlavního jazyka, kde toho můžete říci jen málo. Ukrajina je země dvou jazyků, kde si můžete říkat, co chcete.

Když navštívím Ukrajinu, lidé mi hlásí ruské válečné zločiny oběma jazyky, ukrajinsky nebo rusky, jak jim to vyhovuje.

4) Útok na ruskou kulturu prostřednictvím cenzury školních učebnic, oslabování ruských kulturních institucí doma a ničení muzeí a nevládních organizací věnujících se ruské historii. Všechny tyto věci jsou součástí ruské politiky.

5) Znehodnocení památky Velké vlastenecké války vedením útočné agrese v letech 2014 a 2022. Tím jsou všechny budoucí generace Rusů připraveny o toto dědictví. To je ruská politika. Ruské kultuře způsobila velké škody.

6) Snížení významu ruské kultury ve světě a konec toho, čemu se dříve říkalo „russkij mir“, ruský svět v zahraničí. Dříve bylo na Ukrajině mnoho lidí, kteří se cítili přátelsky k Rusku a ruské kultuře. Tomu učinily konec dvě ruské invaze. Tyto invaze byly ruskou státní politikou.

7) Masové vyvražďování rusky mluvících obyvatel Ukrajiny. Ruská agresivní válka na Ukrajině zabila zdaleka nejvíce rusky mluvících lidí než jakákoli jiná akce.

8) Ruská invaze na Ukrajinu vedla k masové smrti ruských občanů bojujících jako vojáci v její agresivní válce. Přibližně 200 000 Rusů je mrtvých nebo zmrzačených. To je samozřejmě jednoduše ruská politika. Je to ruská politika posílat mladé Rusy umírat na Ukrajinu.

9) Válečné zločiny, trauma a vina. Tato válka znamená, že generace mladých Rusů, těch, kteří přežijí, se bude podílet na válečných zločinech a bude do konce života zahalena traumatem a pocitem viny. To je velká škoda pro ruskou kulturu. Všech těchto škod Rusům a ruské kultuře dosáhla sama ruská vláda, většinou v průběhu posledního roku. Pokud bychom se tedy upřímně obávali poškození Rusů, jsou to některé z věcí, o kterých bychom měli přemýšlet. Ale možná nejhorší ruská politika vůči Rusům je ta poslední.

10) Trvalý výcvik nebo výchova Rusů k přesvědčení, že genocida je normální. Vidíme to na opakovaných tvrzeních ruského prezidenta, že Ukrajina neexistuje. Vidíme to v genocidních fantaziích v ruských státních médiích.... Vidíme to, když ruská státní televize prezentuje Ukrajince jako prasata. ...parazity...červy. Vidíme to, když ruská státní televize prezentuje Ukrajince jako satanisty nebo jako ghúly – ďábelské nestvůry. Vidíme to, když ruská státní televize prohlašuje, že ukrajinské děti by se měly utopit. Vidíme to, když ruská státní televize prohlašuje, že ukrajinské domy by měly být vypáleny i s lidmi uvnitř. Vidíme to, když v ruské státní televizi vystupují lidé a říkají: „Neměli by vůbec existovat. Měli bychom je popravit zastřelením.“ Vidíme to aj keď ruská propaganda hovorí, že každý, kto sa považuje za Ukrajinca je nacista a treba ho zlikvidovať.

Ruský zástupca v OSN spochybniil fakty zo Snyderovho prejavu, a žiadal predložiť zdroje jeho informácií. Snyder odpovedal, že sú z internetových stránok prezidenta Ruskej federácie, verejných vystúpení ruských predstaviteľov, D. Medvedeva, a vysielania ruských štátnych televíznych kanálov. „Pokiaľ ide o zdroje o skutočných ruských zverstvách na Ukrajine, tie sú dobre známe a hojne zdokumentované.“ Snyder: „toto je text mého brífinku  pro Radu bezpečnosti OSN“. Český preklad prejavu T. Snydera tu:  forum24.cz.

Inzercia

Škody materiálne

Okrem škôd kultúrno-sociálnych, ktoré menoval Snyder, spôsobuje ruská vláda a štátna politika obyvateľom Ruska aj obrovské materiálne škody. Už Stalin povedal, že komunista sa často správa ako sviňa v záhrade štátu, ktorý považuje za svoje vlastníctvo, a berie si a rozdáva „svojim“ čo chce. Podobne ako u nás pri Mečiarovskej privatizačnej rabovačke a Smeráckom korupčnom tunelovaní, len vo väčšej miere, sa tam rozkradli miliardové hodnoty. Priemerná mesačná mzda v Rusku bohatom na suroviny je okolo 620 €, (tretina z priemeru EÚ) polovica ľudí má menej než 380 €. Na vrchole pyramídy oligarchov komunistického či mafiánskeho pôvodu stojí miliardár Putin, ktorý si postavil superluxusnú rezidenciu v hodnote vyše miliardy USD = ročný príjem 180 tisíc Rusov. V januári 2023 Ruskí poslanci si zrušili povinnosť preukazovať majetok. „Fakticky sa vraciame k sovietskemu modelu boja proti korupcii..." povedal politológ Alexej Makarkin.

Sankcie vyvolané vojnou okrem iného postihujú prístup Ruska k fondom MMF a Svetovej banky, aj používanie medzinárodného platobného systému SWIFT ruskými bankami, bolo zmrazených asi 300 miliárd dolárov ruských aktív. Inflácia v Rusku prudko stúpa. Už v júni 2022 uviedol Inštitút medzinárodných financií (IIF) že v dôsledku vojny Pád ruskej ekonomiky v tomto roku zmaže jej 15-ročné zisky .  V druhom kvartáli 2022 klesla ruská ekonomika o 4,5 %, v poslednom štvrťroku 2022 klesol HDP Ruska medziročne o 2,7 % , v prvom kvartáli 2023 o vyše 2 %.

V decembri 1943 aj Stalin povedal, že Sovieti by Hitlera neporazili bez obrovskej pomoci USA a Veľlkej Británie, v rámci ktorej dostali okrem iného 12 041 tankov, 431 236 nákladných áut, 35 tisíc motocyklov, 13 tisíc jeepov, 21 478 lietadiel, 1 860 lokomotív. (viac tu: https://www.postoj.sk/4404/stalin-vyhral-vojnu-aj-vdaka-obrovskej-pomoci-z-usa-a-britanie ) Teraz z podobných dôvodov Západ podporuje Ukrajinu.

Niektorí si ešte pamätáme veľký rozdiel v kvalite automobilov z komunistického bloku a demokraticko-západného pôvodu. Rusi desaťročia kopírovali či napodobňovali západné autá, ako ukazuje aj toto skvelé video: https://www.youtube.com/watch?v=gjjCI6TYtsg&t=3s Po páde Železnej opony sa začali aj do Ruska dodávať západné autá. Po 24. februári 2022 sa ich predaj zastavil, a z Ruska spolu s inými firmami odišli aj automobilky. V novembri 2022 po 20-ročnej prestávke obnovili výrobu vozidiel Moskvič v bývalom závode automobilky Renault. Predtým vyhláškou z mája 2022 Rusko zmiernilo bezpečnostné normy pre autá vyrábané na jeho území. Upustilo napríklad od požiadavky na airbagy, či senzory protiblokovacieho systému (ABS). Emisné normy sa znížili na požiadvky spred roka 1988. ( https://www.teraz.sk/ekonomika/rusko-po-sankciach-znizuje-bezpecnos/634106-clanok.html ) Pred pár rokmi bolo v Rusku v prepočte na 1000 obyvateľov 3,2 násobne viac smrteľných dopravných nehôd ako v SR a priemer EÚ. Koľko ich bude teraz?

Vojenské výdavky

Od pádu komunistických diktatúr vo Východnej Európe a rozpadu ZSSR väčšina štátov NATO výrazne znížila svoje rozpočty na obranu. Priemer EÚ na polovicu. (výdavky za r. 2020 porovnanie – Rusko 4,3 % HDP, USA 3,7 %, V. Británia 2,2 %, Francúzsko 2,1 %, Nemecko 1,4 %) Globálne výdavky na zbrojenie dosiahli v roku 2022, v ktorom Rusko napadlo Ukrajinu, nový rekord, keď vzrástli o 3,7 % na približne 2,24 bilióna dolárov. Uvádza sa to v správe, ktorú zverejnil Štokholmský medzinárodný inštitút pre mierový výskum (SIPRI). USA zvýšili výdavky na armádu o 0,7 %, Rusko o 9,2 %. https://www.postoj.sk/129036/globalne-vojenske-vydavky-dosiahli-v-roku-ruskej-invazie-novy-rekord?page=8668

Rusko za rok vojny stratilo okrem iného asi 2000 tankov (cena tanku T-72 bola v r. 2009 okolo 1-2 milióny USD) Teraz už do bojov nasadzuje aj 60-ročné tanky. Ruská armáda každý deň vypáli vyše 23-tisíc delostreleckých granátov. ( https://www.trend.sk/spravy/rusko-malo-zaciatku-vojny-ukrajine-prist-vyse-2-tisic-tankov ) Plus rakety a drony. Do novembra 2022 Rusko za bojové drony dalo Iránu 140 miliónov eur. Odvtedy kúpilo ďalšie. Ruský minister obrany Šojgu v decembri oznámil posilnenie kapacít vojenského personálu z 1,15 milióna na 1,5 milióna ľudí.

V decembri 2022 Putin podpísal zákon, na základe ktorého sa má zo štátneho rozpočtu na budúci rok vyčleniť viac ako deväť biliónov rubľov (približne 136 miliárd eur) na "obranu a bezpečnosť". To je podľa odhadov britského ministerstva obrany viac ako  30 % celého ruského rozpočtu  (Slovensko plánuje dať na obranu 2,01 % HDP)

Ruské štátom podporované médiá a podnikateľské skupiny vyzvali Kremeľ, aby pre Rusov povolil šesťdňový pracovný týždeň. Dôvodom sú zvýšené ekonomické výdavky na vedenie „špeciálnej vojenskej operácie“. Ruská propagandistka Margarita Simonjanová, manažérka oficiálnych prokremeľských médií, 21. mája vyhlásila, že občania by mali po pracovnom čase vo svojich zamestnaniach ďalšie dve hodiny každý deň pracovať v závodoch na výrobu munície.

Demografia – potraty, vraždy a vojna

Rusko má vážne demografické problémy. Kaukazské oblasti sa islamizujú, ďaleký východ počínšťuje. Priemerná biela ruská rodina má približne 1,5 dieťaťa alebo ešte menej, a Ruska rodí pomerne neskoro. Moslimky, Sibírčanky, Číňanky rodia viac a skôr. Slovanské Rusko vymiera. Rusko prestáva byť ruské. Rusko (a komunistická Čína) má najväčšiu mieru potratov na svete – 2,6 násobne vyššiu ako Slovensko. Rusko má 1,5 násobne väčší počet samovrážd na sto-tisíc obyvateľov ako SR a priemer EÚ, 13,5 násobne vyšší počet vrážd ako EÚ. Rozvodovosť 2,5 násobne väčšiu ako SR, a o 50 % vyššiu ako priemer EÚ. To všetko je dôsledok desaťročí vlády antidemokratického spoločensko-politického režimu.

Úmrtnosť v predchádzajúcich rokoch výrazne zvýšila pandémia Covid-19, pochádzajúceho z komunistickej Číny, ktorú „alternatívne“ a proruské médiá spochybňovali. Teraz Putinova agresia proti Ukrajine pripravila o život alebo zmrzačila 200-tisíc mužov ruskej armády. Patriarcha Kirill nespravil nič s ruskými potratmi, vraždami a samovraždami, ale v mene boja proti západnému liberalizmu podporuje vojnu proti Ukrajine.

Kto je obeť a kto je agresor

„Nikto nás neohrozuje, nikto na nás neútočí," píše sa vo výzve, ktorú začiatkom februára 2022 podpísalo viac ako 2000 ruských vedcov, umelcov a aktivistov za ľudské práva. Žiadali Kremeľ aby sa vyvaroval „nemorálnej, nezodpovednej a zločinnej" vojny proti Ukrajine.  Ruskí intelektuáli vyzývajú Kremeľ, aby sa vyvaroval vojny proti Ukrajine.  Ruský generál Leonid Ivašov vystúpil proti vojne Ruska s Ukrajinou a obvinil prezidenta Putina, že sa túto vojnu snaží vyprovokovať kvôli udržaniu pri moci. ( https://hnonline.sk/svet/20920503-vojna-s-ukrajinou-by-mohla-znamenat-koniec-ruska-ako-statu-varuje-rusky-general-v-zalohe ) Dnes Putinov režim tvrdo trestá každú mierovú aktivitu.

Slovensko patrí ku krajinám, kde je nielen najhoršia korupcia a justícia, ale kde aj najviac ľudí verí „alternatívnym“ dezinformačným zdrojom a ruskej propagande. Podľa prieskumu Globsec z mája 2023 viac než polovica obyvateľov SR, najviac z porovnávaných krajín, verí, že za vojnu na Ukrajine je zodpovedný Západ a Ukrajina. https://www.postoj.sk/131135/propaganda-zabera-viac-ako-polovica-slovakov-vini-z-vojny-zapad-alebo-ukrajinu

Nebudem opakovať fakty a argumenty dokazujúce, že Rusko nikto vojensky neohrozoval. Písal a citoval som to viac krát. Ponúkam trochu iný uhol pohľadu, ako ho formuloval historik Snyder na zasadaní Bezpečnostnej rady OSN:

„Napríklad v ruskej štátnej televízii, rečník navrhol, aby boli všetci Ukrajinci vyhladení, … pretože prejavujú „rusofóbiu“. Takéto tvrdenie Rusov vychováva v genocíde. Ale samozrejme, že takéto tvrdenie je pre Ukrajincov oveľa horšie. … Pojem „rusofóbia“ je rétorická stratégia, ktorú poznáme z dejín imperializmu. Keď impérium zaútočí, impérium tvrdí, že je obeťou. Rétoriku, že Ukrajinci sú akýmsi „rusofóbom“, využíva ruský štát na ospravedlnenie útočnej vojny. Jazyk je veľmi dôležitý. Najdôležitejšie je však prostredie, v ktorom sa používa. Toto je prostredie: samotná ruská invázia na Ukrajinu, zničenie celých ukrajinských miest, poprava ukrajinských miestnych vodcov, nútená deportácia ukrajinských detí, vysídlenie takmer polovice ukrajinského obyvateľstva, zničenie stoviek nemocníc a tisíc škôl, (pozn. aj vyše 300 chrámov), zámerné zmarenie dodávok vody a tepla počas zimy.

Pojem „rusofóbia“ sa v tomto prostredí používa na presadzovanie tvrdenia, že obeťou je cisárska moc, aj keď cisárska mocnosť, Rusko, vedie vojnu zverstiev. Toto je historicky typické správanie. Imperiálna moc dehumanizuje skutočnú obeť a tvrdí, že je obeťou. … Pojem „rusofóbia“ je imperiálna stratégia navrhnutá tak, aby zmenila tému zo skutočnej agresívnej vojny na pocity agresorov, čím sa potlačí existencia a skúsenosti ľudí, ktorí sú najviac poškodení.“ Presne to sa deje, keď Lavrov potom ako Rusi zabili desaťtisíce Ukrajincov vrátane žien a detí, a zrovnali zo zemou celé mestá, v televízii rozhorčene označuje za terorizmus ojedinelý zásah civilnej budovy jednou raketou na ruskom území.

„Tvrdenie, že ste obeťou, keď ste v skutočnosti agresor, nie je obrana. Je to vlastne súčasť zločinu. Nenávistné prejavy namierené proti Ukrajincom (pozn.: aj proti demokratickému Západu) nie sú súčasťou obrany Ruskej federácie ani jej občanov. Je to prvok zločinov, ktoré páchajú ruskí občania na ukrajinskom území.“ … Tvrdenie mocnosti … ruských predstaviteľov, že susedná krajina – Ukrajina nemá minulosť „je genocídny nenávistný prejav“. (Snyder)

To isté platí o tvrdeniach, že ruská vojna proti Ukrajine je obranou proti pripravovanému útoku USA a NATO, ktoré za ňu nesie zodpovednosť. V Rusku tomu v dôsledku cenzúry a vymývania mozgov verí väčšina ľudí. Desaťtisíce „neveriacich“ emigrovali, ďalších režim zastrašuje a prenasleduje. Tragické je, že na formálne kresťanskom Slovensku, ktoré zažilo komunistickú diktatúru, ruskú okupáciu, aj mocenské ukrajovanie vlastného územia, tomu po 32 rokoch slobody verí viac než polovica obyvateľov, a ľudia, ktorí zažili neslobodu, alebo ich deti, odmietajú pomôcť blížnym, ktorí si bránia slobodu. A tretina sa chystá voliť Putinových kamarátov.

Som knihomoľ a turista. Pri mojej architektonickej a výtvarnej tvorbe hľadám krásu a harmóniu. Pri písaní a v politike usilujem hlavne o kultúrnosť, pravdu a spravodlivosť.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.