Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
06. január 2023

Benedikt XVI. o politike a zbojnícka Slovenská republika

Protikatolícki propagandisti a povrchní komentátori hodnotia Benedikta XVI. ako konzervatívneho „rotvailera“, či člena Hitlerjugend, a pripisujú mu zodpovednosť za škandály v Cirkvi. V súvislosti so Slovenskom niektorí spomínajú najmä odvolanie arcibiskupa Bezáka. Iní ho zas oceňujú ako jedného z najväčších mysliteľov a teológov XX. storočia. Málokto pripomína jeho slová o politike, a úlohe Cirkvi v nej. Práve tieto však ukazujú prečo Slovensko po 30 rokoch štátnej samostatnosti v niektorých oblastiach patrí k najhorším v Európe.
Benedikt XVI. o politike a zbojnícka Slovenská republika

„Boží rotvajler a pancierový kardinál bojoval v nemeckej armáde.“ S takými nadpismi od začiatku jeho pontifikátu až podnes písali o Benediktovi XVI. viaceré, najmä liberálne a ľavicové médiá pre jeho neoblomnú snahu o pravdu, zachovanie podstatných základov kresťanskej viery a odmietanie morálneho relativizmu. Keď si pripomenieme označenie „železná lady“ pre britskú premiérku Thatcherovú, ktorá má spolu s R. Reaganom a Jánom Pavlom II. výraznú zasluhu na páde komunistických diktatúr v Európe, vidíme že je to vlastne pozitívne hodnotenie. Pri komentároch o jeho cestách často citovali viac jeho kritikov než pápežove slová. O protestoch pár desiatok či stoviek ľavičiarov alebo „dúhových“ aktivistov informovali viac než o tom ako ho nadšene vítali státisíce mladých, alebo ocenili význammé osobnosti.

Podľa viedenského kardinála Schönborna bude Benedikt XVI. učiteľ cirkvi, lebo bol teológ rovnakej úrovne ako sv. Augustín, kardinál Newman, Tomáš Akvinský alebo Bonaventúra. Veľkým prínosom, ktorý treba na Slovensku zvlášť zdôrazniť, je to, ako spojil vieru, vedu a rozum. Niektorí dobre pripomínajú ako „konzervatívny“ Benedikt hovoril o kríze vcirkvi, usiloval o reformy a rozvoj dialógu s inými náboženstvami. To je dôležité zvlášť v súvilosti s tým, ako práve kvôli tomu niektorí samozvaní „konzervatívci“ odmietajú podľa nich „liberálneho“ pápeža Františka. (Významné momenty pontifikátu Benedikta XVI. podľa Vatican news tu: https://www.vaticannews.va/sk/vatikan/news/2022-12/vyznamne-momenty-pontifikatu-benedikta-xvi.html ) „Pamatuji si ho jako vždy velmi jemného, laskavého, skromného člověka, typického univerzitního učence, introverta,.... Představoval inteligentní kulturní konzervativismus, který se naprosto liší od fundamentalistického tradicionalismu.“ (T. Halík, KT 1/2023)

Moskovský rabín a ukrajinský arcibiskup

„Odpočívaj v pokoji, pápež Benedikt“ napísala nemecká ortodoxná rabínska konferencia. „Pápež Benedikt XVI. bol veľkým teológom, pre ktorého bol vzťah k judaizmu súčasťou jeho viery“ doplnil predseda Konferencie európskych rabínov Pinchas Goldschmidt, ktorý utiekol z Ruska kvôli zahájeniu vojny proti Ukrajine.

Kyjevsko-haličský gréckokatolícky arcibiskup Šefčuk, ktorý navštívil Benedikta 9. 11. 2022, ocenil „zvláštnu duchovnú blízkosť“ emeritného pápeža voči Ukrajine. Dodal, že na začiatku vojny od neho dostal list, v ktorom vyjadril Ukrajincom solidaritu a uistil ich o modlitbe za mier. „Uprostred vojnových hrôz sme vždy cítili, že v jeho veľkej a zároveň pokornej postave … máme niekoho, kto sa modlí k Pánovi za dlho trpiacu Ukrajinu.“

Benedikt XVI. a Slovensko

V súvislosti so Slovenskom viacerí hovoria len to, že ho nenavštívil a odvolal arcibiskupa Bezáka. (Ktorého predtým menoval) K tomu pripomínam len to, že RKC má vyše 5000 biskupov, pápež nemôže všetkých poznať a „rieši“ ich najmä na základe toho, čo mu pripravia príslušné úrady Svätej stolice. Tie Bezákovo odvolanie pripravili na základe žiadostí a „lobovania“ zo Slovenska. (viac tu https://www.postoj.sk/83843/kauza-arcibiskupa-bezaka-fakty-zname-i-nezname )

Slovenskí veriaci podľa predsedu KBS arcibiskupa Bobera však Benedikta veľmi milovali a radi počúvali. Nechcem hodnotiť pocity našich veriacich, ale fakty a spoločensko-politická realita za 32 slobodných rokov, vrátane väčšiny volebných výsledkov aj preferencií koncom roka 2022 dokazujú, že veľká väčšina Slovenska vrátane našej Cirkvi prinajmenšom Benediktove slová o politike a úlohe Cirkvi v nej nepozná alebo ignoruje. Nespomínajú to ani komentáre po jeho smrti. Preto pripomínam tento rozmer Benediktovho učenia a postojov.

Ratzinger v Hitlerjugend

To už roky hovoria jeho kritici, a povrchní čitatelia to „žerú“. Do Hitlerjugend vstúpil Jozef Ratzinger vo veku 14 rokov, povinne ako iní v jeho veku, a ako u nás takmer všetci vstupovali do komunistického „pioniera“ a SZM.

Z člena Hitlerjugend pápežom. Benedikt XVI. sa nemá za čo hanbiť, povedal popredný rabín.“ Pod týmto názvom uverejnil denník SME preklad dobrého článku z Washington-post. Adam Taylor tam uvádza základné fakty, a cituje Benedikta, jeho životopisca P. Seewalda, historikov aj židovských rabínov. Stretnutia mladého Ratzingera s nacizmom preskúmalo aj Centrum Simona Wiesenthala, židovská organizácia na ochranu ľudských práv, ktorá pomáhala pri pátraní po nacistických vojnových zločincoch. Dospela k záveru, že Benedikt XVI. sa nemá za čo hanbiť. „Nového pápeža, rovnako ako jeho predchodcu, hlboko ovplyvnili udalosti druhej svetovej vojny," uviedol vo vyhlásení z apríla 2005 zakladateľ centra rabín Marvin Hier. Poznamenal, že Ratzinger „vyrastal v protinacistickej rodine" a „do Hitlerjugend ho prinútili vstúpiť".

Rabín David Rosen, ktorý Ratzingera osobne poznal od konca 80. rokov, povedal, že jeho tichú osobnosť si ľudia často nesprávne interpretovali ako odmeranú a chladnú. Hoci bol podľa neho láskavý a mal zmysel pre humor, bol aj plachý a uzavretý. Podľa rabína väčšina Židov „netušila, akým skutočným priateľom židovského národa bol Benedikt XVI.“ (Ćlánok A. Taylora tu: https://svet.sme.sk/c/23104550/benedikt-xvi-papaz-nacizmus-hitlerjugend.html )

Benekt XVI. o nacizme a komunizme

Benekt XVI., podobne ako jeho predchodcovia od Pia XI., ktorý o tom vydal v r. 1937 špeciálne encykliky, až po Jána Pavla II., opakovane a jasne odsudzoval nacionálno-socialistický a komunistický režim a ideológiu. To treba pripomínať slovenským akožekonzervatívcom a uctievačom Slovenského štátu, ktorí v mene nacionalizmu a politického boja za redukované „kresťanské hodnoty“ od roku 1990-92 až po posledné parlamentné a prezidentské voľby podporovali bývalých komunistov a neonacistov.

Podľa Johna McGreevyho, historika modernej katolíckej cirkvi na americkej Univerzite Notre Dame, je zrejmé, že Ratzingera ovplyvnilo vyrastanie v autoritárskom režime. „Veľa čítal o svedomí a slobode svedomia. Bol si vedomý spôsobov, akými by mohli ideológie, ktoré boli cirkvi cudzie, preniknúť do jej štruktúr a odzbrojiť ju."
Kardinál Ratzinger odmietol a charakterizoval nacionálno-socialistický a komunistický režim analýzou ich právneho systému, kde: „od občana sa mohla vyžadovať poslušnosť a podriadenosť štátnym autoritám, a zároveň sa mohli používať právne prostriedky ako nástroje na páchanie zločineckých cieľov. Právny poriadok, ktorý v každodennom živote sčasti naďalej platil, ako mal, sa stal súčasne mocou, ktorá ničila právo. Nastalo prevrátenie usporiadania, ktoré by malo byť v službe spravodlivosti, avšak upevnilo nadvládu bezprávia, ...čo spôsobilo ozajstnú dominanciu klamstva, ktoré zatemňovalo svedomie.“

Ako pápež to pri návšteve Nemecka rozvinul v príhovore v Bunestagu (parlamente) na základe citátu sv. Augustína „Odober právo – a čo potom rozlíši štát od veľkej bandy zbojníkov?“ To by malo ešte dôraznejšie odznieť v slovenskom parlamente, Najvyššom súde, generálnej prokuratúre a prezidentskom paláci. Aj pre nás platí, že „vieme z vlastnej skúsenosti, že tieto slová nie sú prázdnou frázou. Zakúsili sme oddelenie moci od práva, ba dokonca protirečenie moci právu, pošliapanie práva až natoľko, že sa štát stal nástrojom ničenia práva – stal sa veľkou bandou zbojníkov, veľmi dobre organizovanou, ktorá ohrozovala celý svet a viedla ho až k samotnému okraju priepasti.". To povedal o nacistickom režime, ktorému bol podriadený a ktorého ideológiu vyznával aj vojnový Slovenský štát. (fakty napr. tu: https://www.postoj.sk/57289/slovensky-hold-adolfovi-hitlerovi )

To podnes do značnej miery platí pre Slovensko, ktoré najmä zásluhou komunistov a „zakladateľov“ na čele s JUDR. Mečiarom a JUDr. Gašparovičom, a ich nasledovníkov pod vedením JUDr. Fica, aj nimi deformovanej justície na čele s JUDR. Harabinom, patrí v oblasti justície k najhorším v Európe. Títo ľudia, ich strany a politickí a korupční partneri viedli Slovenskú republiku 18 z 30 rokov jej existencie, aj vďaka podpore viacerých kresťanov vrátane duchovných pastierov. A podľa najnovších prieskumov hrozí, že sa po predčasných voľbách znova dostanú k moci.

Mechanizmus a dôsledky totalitného prekrútenia práva podrobnejšie opísal kardinál Ratzinger v knihe Európa, jej základy v súčasnosti a budúcnosti: „...Po páde týchto diktatúr (nacistov a komunistov) sa odhalilo, aké obrovské katastrofy táto nadvláda spôsobila v hospodárskej, ideologickej a duchovnej rovine.“ Tieto katastrofy aj s pomocou politiky hrubých čiar za minulosťou do základov SR zabetónoval Mečiarov zlepenec exkomunistov a nacionalistov. Škodia podnes.

V Erfurte začal pápež homíliu slovami "...Áno, máme skutočne dôvod z celého srdce ďakovať Bohu“ - za pád nacizmu a komunizmu. „... tu – v Durínsku i v celej bývalej NDR – ste museli znášať „hnedú“ (nacistickú) i „červenú“ (komunistickú) diktatúru, ktorá bola pre vieru akýmsi kyslým dažďom. Mnohé z následkov tejto doby musíme ešte spracovať, najmä v duchovnej a náboženskej oblasti.“ Ako spracovalo Slovensko následky doby totalitných režimov?

Benedikt XVI. politikom

Kancelárke, ministrom i poslancom Bunestagu pri návšteve Nemecka v roku 2011 pápež povedal: „Základným kritériom a motiváciou pre prácu politika nemá byť úspech a ešte menej nejaký materiálny zisk. Politika musí byť snahou o dosiahnutie spravodlivosti a vytvorenie základných podmienok pre pokoj." … „Slúžiť právu a vzoprieť sa vláde nespravodlivosti je i zostane základnou úlohou politika.“ Nemal by to niekto z našej cirkvi hovoriť aj slovenským politikom, a veriacich učiť, aby podľa toho volili? Pre koľkých slovenských kresťanov vrátane duchovných bolo toto hlavným kritériom pri voľbách, a koľkí podporili politikov a strany hrubo konajúce proti spravodlivosti a pokoju?

O Cirkvi a politike

Niektorí politici, najmä tí čo majú ďalej od demokracie a spravodlivosti, sa snažia cirkev využiť na ceste k moci. Keď však cirkevní predstavitelia skritizujú ich spôsoby, začnú hlásať že cirkev sa nemá miešať do politiky. Bolo to za Hitlera, aj za 40 ročnej vlády komunistov u nás. Robil to Mečiar aj birmovaný komunista Fico. Vždy sa našli kresťania, ktorí napriek jasnému učeniu pápežov takýchto politikov podporovali, aj takí ktorí znášali rôzne príkoria za to že im odporovali. Aj to platilo od Hitlera až po súčasnú Slovenskú republiku, keď takto jej zakladatelia pod vedením Mečiara a jeho kolaborantov šikanovali najmä biskupa Baláža. Aj Fico prijímal podporu niektorých cirkevníkov a podráždene reagoval, keď biskup Lach počas štrajku zdravotných sestier pravdivo pomenoval príčiny našich problémov nie len v zdravotníctve.

Inzercia

Medzi našimi kresťanmi už viac krát prebehla niekedy aj dosť emotívna diskusia či a ako sa má cirkev „miešať do politiky.“ Mnohí majú aj mylné predstavy o tom čo je podľa učenia Cirkvi účelom vlády, štátu a politiky. Zdá sa, že takmer nikto nevie, že Benedkt XVI. sa k tomu jasne, múdro a zrozumiteľne vyjadril. Alebo podľa toho nechce konať.

Približne polovicu encykliky Deus caritas est píše o praktickom uskutočňovaní lásky v cirkvi a spoločnosti, ktorého dôležitou súčasťou je aj politika. „Hlavnou úlohou politiky je správne usporiadanie spoločnosti a štátu. Štát, ktorý by nebol organizovaný na základe spravodlivosti, by sa zmenil na „veľkú bandu zlodejov“, ako raz povedal Augustín.“ … „Štát nemôže predpisovať náboženstvo, ale musí zaručiť jeho slobodu a pokoj medzi príslušníkmi rozličných náboženstiev.“ … „Sociálna náuka Cirkvi používa argumenty vychádzajúce z rozumu a z prirodzeného práva, teda z toho, čo je potvrdením prirodzenosti každého človeka.“ … „Vytvorenie spravodlivého štátneho a spoločenského poriadku, prostredníctvom ktorého je každému dané to, čo mu patrí, je základná úloha, ktorej musí znova čeliť každá generácia. Keďže ide o politickú úlohu, nemôže byť bezprostrednou úlohou Cirkvi. Ale pretože zároveň ide o prvoradú úlohu človeka, Cirkev má povinnosť ponúknuť prostredníctvom očisty rozumu a prostredníctvom etickej formácie svoj osobitný vklad, aby sa požiadavky spravodlivosti stali pochopiteľné a politicky realizovateľné.“

Vládneme si sami – ale ako?

Slovensko, kde sa viac než dve tretiny obyvateľov hlási ku kresťanstvu, má už 32 rokov občiansku i náboženskú slobodu, a 30 rokov štátnu samostatnosť. Kresťania a Cirkev odvtedy vykonali mnoho dobrého v školstve, sociálnej starostlivosti, zdravotníctve i obnove komunizmom zdevastovaných kultúrnych pamiatok. Cirkev však až na pár výnimiek veľmi biedne plnila svoju povinnosť pomocou očisty rozumu a etickej formácie prispieť k spravodlivému usporiadaniu štátu. Naopak, niektorí podporovali práve tých politikov, ktorí najviac porušovali princípy o ktorých hovoril Benedikt XVI., jeho predchodcovia, aj pápež František. Aj preto sme na tom dnes v mnohom horšie ako Česká rapublika, s ktorou sme desaťročia tvorili spoločný štát, a vo viacerých oblastiach patríme k najhorším v Európe.

•   Začína to politikou hrubých čiar za minulosťou, ktorá priniesla hrubé mravy, ako povedal aj arcibiskup Vasiľ. Český zákon o protiprávnosti komunistického režimu pravdivo uvádza, že KS viedla a organizovala porušovanie ľudských práv a slobôd. Slovenský, prijatý o dva roky neskôr, zavádzajúco tvrdí že týmto zločinom iba „nezabránila.“ V ČR sa lustračný zákon dodržiaval viac ako v SR, a boli aj snahy súdne potrestať najhoršie zločiny. V SR nič. Naopak, na našich súdoch vyhrávajú bývalí eštebáci na základe „svedectva“ ich kolegov, že nimi podpísané dokumenty neplatia.

•   Slovensko patrí k najhorším v Európe v oblasti korupcie, justície a vymožiteľnosti práva. Napríklad Britský ambasádor M. Roberts: „Zvolenie Š. Harabína na čelo súdov by bolo v Británii nemysliteľné. ... Dvadsať percent sumy je stratených pri každom tendri. Mám podozrenie, že to môže byť ešte viac.“ ... „Na Slovensku je širší problém s vládou práva, nejde len o samotné súdnictvo. Ak sa pozriete, ako málo vážnych korupčných prípadov bolo dotiahnutých, je zrejmé, že niečo nefunguje." (Sme, 21.12.2010) http://www.sme.sk/c/5692408/na-uplatky-ide-20-percent-z-kazdeho-tendra.html ) Obludné rozmery tohto problému sa zaviditeľnili po vražde novinára Kuciaka so snúbenicou a zmene vlády. Exkomunistu Harabina podporovali v posledných voľbách viacerí kresťanskí aktivisti, Ficov SMER podporilo aj vedenie KBS.

•   Svetovým unikátom je únos prezidentovho syna štátnou SIS, aj Mečiarove amnestie, ktoré bránili tomu, aby sa vyšetrovali zločiny únosu a vraždy, do ktorých boli zapletené štátne orgány. Aj video generálenho prokurátora Trnku spolupracujúceho s mafiánskym podnikateľom Kočnerom, dnes súdeným za objednávku vraždy novinára. Aktuálne preferencie naznačujú, že politici zodpovední za tento stav sa vrátia k moci.

•   Počas 10 rokov od vzniku ČSR nastal obrovský vzrast školstva na Slovensku. (Na Slovensku bolo v r. 1918 len 140 slovenských, 186 maďarsko-slovenských ľudových škôl, a žiadna stredná škola s vyučovacím jazykom slovenským neexistovala. V rroku 1925 malo Slovensko aj vďaka českej pomoci univerzitu, 13 učiteľských gymnázií a 216 stredných, odborných a meštianskych škôl. V roku 1928 tu bolo vyše 4 000 škôl, z toho vyše 3 200 slovenských.) Aké je naše školstvo po 30 rokoch štátnej samostatnosti? Ešte aj Katolícka univerzita v Ružomberku sa „vyznamenala“ kauzou pochybného udeľovania titulov a odvolávania dobrého rektora. (fakty tu: https://www.postoj.sk/10294/kauza-katolickej-univerzity-1-priciny-a-vyvrcholenie ) Parlament donedávna viedol „národniar“ s pochybne získaným titulom. Nahradil ho podnikateľ, ktorý má 12 detí s 10 ženami.

•   Slovensko má zo všetkých krajín EÚ najnižšiu účasť vo voľbách do europarlamentu.  Ale prinajmenšom do konca 12-ročnej vlády Ficovho SMERu a spol. patrilo k rekordérom v tunelovaní eurofondov.

•   Slovensko patrí k štátom, kde najviac ľudí sleduje dezinformačné médiá a verí im. Aj kde najviac ľudí verí ruskému prezidentovi, exkomunisovi, dôstojníkovi KGB a miliardárovi Putinovi a jeho propagande. Podľa riaditeľa Centra pre bioetiku Filozofickej fakulty UCM Petra Sýkoru výsledky prieskumu naznačujú, že Slovensko je celosvetovým rekordérom v akceptovaní konšpiračných teórií.

https://www.postoj.sk/116546/konspiracny-index-na-slovensku-je-v-porovnani-so-svetom-extremne-vysoky

•  Podľa prieskumu  Eurobarometra z konca roka 2022 patrí Slovensko ku krajinám s najnižšou podporou európskej pomoci Ukrajine. (tretie od konca) Zároveň je však Slovensko piate medzi krajinami, ktoré v pomere k svojmu HDP najviac pomáhajú Ukrajine dodávkami vojenského materiálu. (Po Estónsku, Lotyšsku, Litve, Poľsku) Poradie  publikoval  poľský denník Rzeczpospolita. V aktuálnych prieskumoch však na Slovensku vedú strany podporujúce Putina.

•  K najhorším v EU patrí aj slovenské zdravotníctvo. Na Slovensku napríklad zomiera o 33 % narodených detí do 5 rokov viac ako je priemer EÚ. Slovensko je s 5,8 promile 4. najhoršie, Česko s ktorým sme boli pred 30 rokmi v spoločnom štáte, je na tom s 3,48 promile výrazne lepšie. (2018- https://dennikn.sk/blog/1116900/vizitka-nasho-zdravotnictva-na-slovensku-zomiera-o-33-viac-deti-ako-je-priemer-unie/ )   Lekárske odbory fakticky podporujú strany, ktoré majú najväčšiu vinu za tunelovanie a zlý stav zdravotníctva. (viac tu: https://www.postoj.sk/120234/lekarske-odbory-smeracka-mafia-a-diskriminacia-seniorov )

•   Česká republika 30 rokov po rozdelení Československa vytvára približne o štvrtinu vyšší hrubý domáci produkt na osobu ako Slovensko. Pri zohľadnení parity kúpnej sily je na tom Česká republika dokonca o niečo lepšie, keďže dosahuje 91 % priemeru EÚ v HDP na obyvateľa, zatiaľ čo Slovensko 68 %. V roku 2019 dosahovala výška českého verejného dlhu  v Českej republike 30 % HDP, a na Slovensku 48 % HDP.  30 rokov od rozdelenia: Česi si môžu kúpiť z platu o 41 percent viac ako Slováci

•    Index ľudského rozvoja (HDI – Human Development Index) zohľadňuje okrem HDP na obyvateľa napríklad aj strednú dĺžku života, očakávanú a strednú dĺžku školskej dochádzky. V roku 2021 je najvyššie hodnotenou krajinou Švajčiarsko s hodnotou indexu 0,962. Česká republika sa umiestnila na 32. mieste s hodnotou HDI 0,889 a Slovensko na 45. mieste s hodnotou HDI 0,848.

•   Priemerný mesačný starobný dôchodok v januári 2020 bol na Slovensku 477,14 €, v Českej republike 564,23 €. V SR sa v roku 2022 zvýšil o 13.26 €, v ČR na tri etapy o 101 €.

•   Nežnú revolúciu, ktorá nám priniesla slobodu, hodnotí prevažne priaznivo menej ako polovica Slovákov 

•   Takmer 60 % opýtaných v prieskume zo septembra 2022 odpovedalo, že Slovensko potrebuje silného a rázneho autoritárskeho lídra aj za cenu, že by sa pohyboval na hranici demokratických princípov. https://www.aktuality.sk/clanok/LLd1ST0/prieskum-takmer-dve-tretiny-ludi-si-zelaju-autoritarskeho-vladcu/

•   Prieskum Česko je lepším miestom na život, myslia si to Česi aj Slováci

Prieskum zisťoval aj názor na rozdelenie federácie, ku ktorému došlo v roku 1993. Negatívne vníma zánik spoločného štátu 54 % Slovákov a 35 % Čechov.  https://www.postoj.sk/117348/cesko-je-lepsim-miestom-pre-zivot-myslia-si-to-cesi-aj-slovaci

Prečo, súdruhovia?

Slovenskí katolícki nacionalisti ako príčinu väčšiny slovenských problémov uvádzali a obviňovali „ateistických“ Čechov, Masryka a Beneša, spoločný štát. Čo je teda príčinou vyššie uvedených skutočností po 30 rokoch samostatnosti SR? Vrátane toho, že za ten čas o 10-15 percent klesol počet ľudí, ktorí sa hlásia k Cirkvi a kresťanstvu? Prečo vyše 300 tisíc prevažne mladých a kvalifikovaných ľudí odišlo zo Slovenska? Aj preto, že v zmysle slov Benedikta XVI. Slovenskú republiku zakladali, a väčšinu času jej existencie viedli zbojníci.

Podľa Františka Mikloška dôležitou príčinou je, že na Slovensku sa k moci stále dostávajú nekompetentní ľudia a chýba tu zmysel pre štát. „Je to mentalita národa, ktorý sa nenaučil vládnuť...“ Tých „nekompetentných“ však už 32 rokov slobodne volia občania. Je to aj o tom ako Cirkev (ne)učila národ hodnotiť a riešiť spoločensko-politické záležitosti podľa princípov, ktoré formuloval Benedikt XVI.

Som knihomoľ a turista. Pri mojej architektonickej a výtvarnej tvorbe hľadám krásu a harmóniu. Pri písaní a v politike usilujem hlavne o kultúrnosť, pravdu a spravodlivosť.

Odporúčame

Blog
Lekárske odbory, Smerácka mafia a diskriminácia seniorov

Lekárske odbory, Smerácka mafia a diskriminácia seniorov

Slovenská vláda schválila veľké zvýšenie platov lekárov, ktoré je nespravodlivé voči učiteľom, dôchodcom aj iným skupinám občanov. Lekárske odbory, ktoré ho nátlakom a vydieraním vydupali, tým nepomohli nášmu biednemu zdravotníctvu, ale iba sebe a SMERu exkomunistu Fica, ktorý ho 12 rokov korupčne ničil a tuneloval.

Blog
Rozlúčka s Mozartom teológie

Rozlúčka s Mozartom teológie

Dnes sme sa rozlúčili s jedným z najvzdelanejších ľudí sveta – s emeritným pápežom Benediktom XVI. Bol špičkovým teológom, znalcom histórie, hudby, literatúry a umenia. Som vďačný, že som ho mohol zblízka a z diaľky päť rokov sledovať, aj si s ním občas pohovoriť. Vždy mal čas, úsmev a odpoveď.  Neraz to bolo aj v Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme, najmä na oslavách Jozefa, ktorých bolo medzi Slovákmi vždy dosť.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.