Dagmar Babčanová

Dagmar Babčanová

bývalá veľvyslankyňa SR pri Svätej stolici

  Strana 1

  Blog
  Nevyužitá príležitosť premiéra Fica
  Nevyužitá príležitosť premiéra Fica

  So všetkou úctou k aktivitám organizovaným pri príležitosti výročia od stého narodenia kardinála Korca sa nedá prehliadnuť účasť premiéra Roberta Fica na Medzinárodnej konferencii v Nitre. Z jeho slov nápadne vyčnieva slovo o odpúšťaní, ktoré zrejme bolo vyslovené v úprimnom obdive k odpúšťajúcemu kardinálovi. Nedá mi však nevyjadriť pochybnosť o pochopení tohto slova v jeho plnom význame. K odpusteniu sú potrebné dve strany. Kardinál bol na strane prenasledovaných, ktorým sa upieralo základné právo na vierovyznanie. Premiér Fico si však november 1989 ani nevšimol, čo je jasným dôkazom toho, že si nevšimol ani snahu tých, ktorí obetovali svoje pohodlie a životy za nastolenie slobody.

  Blog
  Nežiadúce ovocie okupácie
  Nežiadúce ovocie okupácie

  Doba pokročila a generácia preživšia okupáciu Československa v roku 1968 sa dožila novej násilnej ruskej okupácie Ukrajiny. Úspešná metóda „nočného vstupu“ vojsk Varšavskej zmluvy na čele so Sovietskym zväzom sa zopakovala na Ukrajine 24. februára 2022 násilným vstupom ruských vojsk pod vedením Vladimíra Putina. Tak ako nebolo možné reformovať komunistický režim v Československu a ísť vlastnou cestou, tak nebolo možné nechať slobodne rozhodovať o ďalšom vývoji Ukrajinu, najbližšieho ruského suseda.

  Blog
  Ad: Pohľad z Moskvy. Rusi ako zombie. A nielen oni
  Ad: Pohľad z Moskvy. Rusi ako zombie. A nielen oni

  Reálny pohľad novinára z Moskvy hodnotí reakcie ruského obyvateľstva na súčasný vojnový konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou ako nepochopiteľné. Ruská optika nazerania na násilnú okupáciu Ukrajiny je značne rozšírená aj u nás na Slovensku, čo nám dokazujú prieskumy verejnej mienky, ale aj osobné stretnutia s ľuďmi. Autorovi sa podarilo nájsť termín diagnózy blízkej psychickému stavu celej ruskej spoločnosti. Hovorí o psychologickom ochrannom mechanizme, ktorý z občanov Ruska urobil zombie. Súčasná terminológia označuje zombiu ako mŕtvolu oživenú pôsobením nadprirodzených javov, vykonávajúcu príkazy svojho pána, jednoducho oživenú mŕtvolu alebo osobu bez záujmu o okolie, nevšímavú, ľahostajnú, duchom neprítomnú. Nad touto vážnou deformáciou je potrebné sa zamýšľať a to nie len z hľadiska súčasných udalostí, ale aj z hľadiska historického.

  Blog
  Gróf János Esterházy, mučeník alebo kolaborant?
  Gróf János Esterházy, mučeník alebo kolaborant?

  Je dobré, ak sa citlivé miesta našej histórie v spojení s osobami na jednej strane preukázateľne uznávanými a na druhej odsudzovanými a zatracovanými priblížia verejnosti prostredníctvom dobre a kompetentne moderovaných relácii. A takou relácia „Do kríža“ v aprílovom televíznom vysielaní zaiste bola. Dôveryhodný výber historikov spolu s dobre pripraveným redaktorom priblížili životnú tragédiu jedného človeka, o ktorom sa neustále vedú polemiky. Politický profil Esterházyho a jeho kresťanská viera sa zdajú byť v očiach slovenskej verejnosti v protiklade napriek tomu, že v skutočnosti všetky vyjadrenia a postoje naznačujú jeho hlboké zakotvenie v Bohu.

  Blog
  Biblická prokreácia – budúcnosť ľudstva
  Biblická prokreácia – budúcnosť ľudstva

  Žijeme vo svete zmietanom v nespočetnom množstve pohľadov na život, sexualitu, na politické otázky. Vo väčšine sa hlbšie nezamýšľame ani nad vlastným pohľadom na danú vec, nehľadáme argumenty a nepresviedčame druhých, lebo je to zdĺhavé a marí to náš vzácny čas. V atmosfére vraždy dvoch homosexuálov sa však vyrojilo veľa svedectiev o osobách, ktoré sa priam s hrdosťou identifikujú so svojou sexuálnou orientáciou. Z pocitu ublíženia sa hľadá vinník a pravdu povediac vina padá aj na Katolícku cirkev. Zabúda sa pritom na adekvátnu reakciu tých, ktorí chcú prejaviť svoju orientáciu na Pána všetkého stvorenstva, na Ježiša Krista bez toho, aby vzbudzovali pohoršenie.

  Blog
  Exkluzívny rozhovor, ktorý ušiel našej pozornosti (2. časť)
  Exkluzívny rozhovor, ktorý ušiel našej pozornosti (2. časť)

  Čo je Putinovým konečným cieľom Podľa arcibiskupa Ševčuka chce Putin vonkajšou inváziou a agresiou riešiť vnútorné problémy Ruska. Všetky post sovietske krajiny majú svoje duchovné a sociálne choroby. Takisto Ukrajina. Takisto Rusko. História Ruska po páde Sovietskeho zväzu je históriou pokorovanej a ponižovanej spoločnosti. Veľmi často sa v nich vzbudí hnev voči celému svetu, že nedokážu byť na tej istej úrovni ako iné krajiny. Tento druh závisti ich vedie ku špecifickej ideológii. Je to ideológia „ruského sveta“. Znamená to extrémny nacionalizmus nadobúdajúci rozmery mesiášskeho poslania. Je to snaha pozdvihnúť veľké Rusko nanovo. Ako ísť na to? Nie rozvojom vlastnej jedinečnosti ale ponižovaním druhých, aby sa dokázala nová dôležitosť. Ale svet to ignoruje.

  Blog
  Exkluzívny rozhovor, ktorý ušiel našej pozornosti (prvá časť)
  Exkluzívny rozhovor, ktorý ušiel našej pozornosti (prvá časť)

  Zatiaľ čo sa niektorí prispievatelia v našich konzervatívnych médiách snažia vyviňovať ruskú agresívnu okupáciu Ukrajiny skúmaním správ amerických tajných služieb, zdá sa byť užitočnejšie predstaviť ukrajinskú realitu ľuďmi, ktorí sú dôveryhodní nie len pre konzervatívneho ale aj pre každého zdravým rozumom disponujúceho človeka.

  Blog
  Krvavé dejiny jedného mesta
  Krvavé dejiny jedného mesta

  Lietadlá s červenou hviezdou „Správy z frontovej línie a intenzívne prelety lietadiel s bombardovaním a ostreľovaním zreteľne naznačovali začatie jarnej ofenzívy. 27 lietadiel s dobre viditeľnými výsostným znakmi – červenou hviezdou - zaútočili na mesto. Bomba zasiahla Grand hotel, ďalšia dopadla na budovu školy Obchodnej akadémie, ďalšia na tržnicu. Na Župné námestie dopadli dve bomby, ktoré vyhasili tri životy. Medzi ďalšími útokmi bol zasiahnutý aj veľký seminár, kde boli sústredení seminaristi na duchovnej obnove. V kronike seminára sa píše, že „len zvláštnej ochrane Božej vyviazli všetci seminaristi z nebezpečenstva bez najmenšieho úrazu“. Najväčší počet obetí bol na Hlinkovej ulici, pretože veľa občanov stálo pred predajňou obuvi „Baťa“ na prídel obuvi, ďalej na Vŕšku a na trhovisku pri pošte. Mnoho obetí zahynulo dôsledkom tlakových vĺn, zásahom črepín a úlomkov, ako aj zavalením.

  Blog
  Svätá Rus a ruská lož
  Svätá Rus a ruská lož

  Svedectvo pravoslávneho kňaza Bohdana Ohulčanského prinieslo veľa svetla do situácie pravoslávnej cirkvi v Rusku. Potvrdilo predpokladané povýšenecké postoje moskovského patriarchu Kirilla a jeho vplyv na ruského prezidenta Putina. Zároveň vychádza najavo pozadie postojov pravoslávnej cirkvi k politickým rozhodnutiam o invázii na Ukrajinu. Inšpirovaná týmto autentickým svedectvom som znovu siahla po autorovi, ktorý otázke Ruska venoval veľa svojich analytických článkov. V knihe Svätá Rus nachádza historicky a faktograficky naratívy dnešných dní aj v súvislosti s inváziou Ruska na Ukrajinu.

  Blog
  Šanca pre Agátku
  Šanca pre Agátku

  Dnešný svet je poznačený, ako hovorí pápež František, „antikultúrou odpadu“. Svet presýtenia a pôžitku odhadzuje všetko, čo prekáža rýchlemu životnému tempu a ohrozuje pohodlie človeka. Netrpezlivosť ženie človeka k dosiahnutiu rýchleho úspechu a túžbe konzervovať materiálne dobro ako najvyššiu hodnotu. Máme radi všetko perfektné, také aké nám ponúka umelo nafúknutá krása reklamných pútačov. Niet preto divu, že aj k ľudskému životu pristupujeme ako produktu materiálnej povahy. Chceme ovládať jeho začiatok aj koniec. Akoby sme my boli pánmi života a smrti. Zabíjame telíčka nenarodených zdravých a tých, ktorí majú prísť na svet s postihnutím odhodíme do kontajnera bez toho, že by nám pripomínali metódy dávno nacistami praktizovanej eugeniky.

  Strana 1
  Denník Svet kresťanstva

  Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

  Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.