Dagmar Babčanová

Dagmar Babčanová

bývalá veľvyslankyňa SR pri Svätej stolici

  Strana 1

  Blog
  Exkluzívny rozhovor, ktorý ušiel našej pozornosti (2. časť)
  Exkluzívny rozhovor, ktorý ušiel našej pozornosti (2. časť)

  Čo je Putinovým konečným cieľom Podľa arcibiskupa Ševčuka chce Putin vonkajšou inváziou a agresiou riešiť vnútorné problémy Ruska. Všetky post sovietske krajiny majú svoje duchovné a sociálne choroby. Takisto Ukrajina. Takisto Rusko. História Ruska po páde Sovietskeho zväzu je históriou pokorovanej a ponižovanej spoločnosti. Veľmi často sa v nich vzbudí hnev voči celému svetu, že nedokážu byť na tej istej úrovni ako iné krajiny. Tento druh závisti ich vedie ku špecifickej ideológii. Je to ideológia „ruského sveta“. Znamená to extrémny nacionalizmus nadobúdajúci rozmery mesiášskeho poslania. Je to snaha pozdvihnúť veľké Rusko nanovo. Ako ísť na to? Nie rozvojom vlastnej jedinečnosti ale ponižovaním druhých, aby sa dokázala nová dôležitosť. Ale svet to ignoruje.

  Blog
  Exkluzívny rozhovor, ktorý ušiel našej pozornosti (prvá časť)
  Exkluzívny rozhovor, ktorý ušiel našej pozornosti (prvá časť)

  Zatiaľ čo sa niektorí prispievatelia v našich konzervatívnych médiách snažia vyviňovať ruskú agresívnu okupáciu Ukrajiny skúmaním správ amerických tajných služieb, zdá sa byť užitočnejšie predstaviť ukrajinskú realitu ľuďmi, ktorí sú dôveryhodní nie len pre konzervatívneho ale aj pre každého zdravým rozumom disponujúceho človeka.

  Blog
  Krvavé dejiny jedného mesta
  Krvavé dejiny jedného mesta

  Lietadlá s červenou hviezdou „Správy z frontovej línie a intenzívne prelety lietadiel s bombardovaním a ostreľovaním zreteľne naznačovali začatie jarnej ofenzívy. 27 lietadiel s dobre viditeľnými výsostným znakmi – červenou hviezdou - zaútočili na mesto. Bomba zasiahla Grand hotel, ďalšia dopadla na budovu školy Obchodnej akadémie, ďalšia na tržnicu. Na Župné námestie dopadli dve bomby, ktoré vyhasili tri životy. Medzi ďalšími útokmi bol zasiahnutý aj veľký seminár, kde boli sústredení seminaristi na duchovnej obnove. V kronike seminára sa píše, že „len zvláštnej ochrane Božej vyviazli všetci seminaristi z nebezpečenstva bez najmenšieho úrazu“. Najväčší počet obetí bol na Hlinkovej ulici, pretože veľa občanov stálo pred predajňou obuvi „Baťa“ na prídel obuvi, ďalej na Vŕšku a na trhovisku pri pošte. Mnoho obetí zahynulo dôsledkom tlakových vĺn, zásahom črepín a úlomkov, ako aj zavalením.

  Blog
  Svätá Rus a ruská lož
  Svätá Rus a ruská lož

  Svedectvo pravoslávneho kňaza Bohdana Ohulčanského prinieslo veľa svetla do situácie pravoslávnej cirkvi v Rusku. Potvrdilo predpokladané povýšenecké postoje moskovského patriarchu Kirilla a jeho vplyv na ruského prezidenta Putina. Zároveň vychádza najavo pozadie postojov pravoslávnej cirkvi k politickým rozhodnutiam o invázii na Ukrajinu. Inšpirovaná týmto autentickým svedectvom som znovu siahla po autorovi, ktorý otázke Ruska venoval veľa svojich analytických článkov. V knihe Svätá Rus nachádza historicky a faktograficky naratívy dnešných dní aj v súvislosti s inváziou Ruska na Ukrajinu.

  Blog
  Šanca pre Agátku
  Šanca pre Agátku

  Dnešný svet je poznačený, ako hovorí pápež František, „antikultúrou odpadu“. Svet presýtenia a pôžitku odhadzuje všetko, čo prekáža rýchlemu životnému tempu a ohrozuje pohodlie človeka. Netrpezlivosť ženie človeka k dosiahnutiu rýchleho úspechu a túžbe konzervovať materiálne dobro ako najvyššiu hodnotu. Máme radi všetko perfektné, také aké nám ponúka umelo nafúknutá krása reklamných pútačov. Niet preto divu, že aj k ľudskému životu pristupujeme ako produktu materiálnej povahy. Chceme ovládať jeho začiatok aj koniec. Akoby sme my boli pánmi života a smrti. Zabíjame telíčka nenarodených zdravých a tých, ktorí majú prísť na svet s postihnutím odhodíme do kontajnera bez toho, že by nám pripomínali metódy dávno nacistami praktizovanej eugeniky.

  Blog
  Ad: Myslela som, že manželove týranie musím ako poslušná manželka prijať
  Ad: Myslela som, že manželove týranie musím ako poslušná manželka prijať

  Vyznanie nešťastnej manželky v blogu o týraní a poslušnosti v manželstve prezrádza nedostatočne vyzretú osobu, ktorá vidí iba svoje šťastie a vzhľadom na to, že je úspešná a obdivovaná očakáva od života veľmi veľa. Niet potom divu, že manžela, ktorého si vedome vybrala, podrobila viacerým hodnotovým skúškam a celkový bodový zisk nebol pre ňu uspokojujúci, ale viac menej ponižujúci. Spôsob uzatvorenia manželstva napriek pochybnostiam nebol od začiatku férový ani voči partnerovi a ani voči nej samej. Veľkou chybou však bolo, že hľadala partnera ideálneho a úprimnú lásku zastierala túžba po vydaji ako sama hovorí, aby konečne založila rodinu (vzhľadom na rodinné zázemie).

  Blog
  Tajomstvo koronavírusu: hypotézy a istoty
  Tajomstvo koronavírusu: hypotézy a istoty

  Koronavírus alebo Covid-19, infekčné ochorenie, ktoré sa za niekoľko mesiacov rozšírilo po celom svete a preukazuje črty pravej pandémie, je stále zahalené záhadnou aurou. O povahe tohto vírusu existuje mnoho hypotéz ale iba veľmi málo istôt. Hypotézy sa predovšetkým týkajú pôvodu choroby. Prišiel vírus prirodzeným spôsobom (ako to tvrdí väčšina virológov) alebo ho vyrobili v laboratóriách, ako si to zase myslia ostatní? A bol v druhom prípade vyrobený na terapeutické účely alebo vojenské? V ktorom laboratóriu by ho mohli vyrobiť, v čínskom alebo západnom? Bol únik z laboratória náhodný alebo cielený?

  Blog
  Ako malá neviditeľná čiastočka postavila do pozoru celý svet....
  Ako malá neviditeľná čiastočka postavila do pozoru celý svet....

  Nie len obri majú silu. Nie je to o veľkosti ani o dôležitosti. Malý vírus prenikajúci cez všetky hranice štátov mení svet. Mení všetky paradigmy nášho správania a stavia nás pred nové výzvy v našich životoch. Paradoxne nás núti vrátiť sa k našej prirodzenosti danej Bohom a zabudnúť na všetky perverzity nášho žitia.

  Blog
  Cirkev našla cestu... bolestnú ale úprimnú
  Cirkev našla cestu... bolestnú ale úprimnú

  Stáva sa bežným klišé, že my kresťania sa posťažujeme na nedostatok kontaktu s cirkevnými predstavenými. Často nám prekáža nezáujem zo strany cirkevnej vrchnosti o naše problémy, o problémy dnešného sveta. Akokoľvek kritickí by sme chceli byť, akokoľvek reálne naše pocity môžu byť, jedno je však isté. Nie vždy je to tak.

  Blog
  Gróf János Esterházy očami kresťana
  Gróf János Esterházy očami kresťana

  Posudzovať človeka nepatrí do pravej výbavy kresťana a už vôbec nie niekoho odsudzovať. Čo však môžeme a niekedy musíme urobiť je vyrieknuť pravdivé hodnotenie o našich blížnych, aby sa napĺňala objektívna historická pamäť tak veľmi potrebná na očisťovací proces každého národa. Je preto žiadúce, aby sme aj my Slováci vedeli zaujať spravodlivé postoje voči tým, ktorí sa na našom území narodili a prejavili túžbu v rodnej zemi aj zomrieť. Napriek možnému vykúpeniu sa z rúk prenasledovateľov zostal práve János Esterházy svojej túžbe zomrieť v rodnej zemi verný a zvolil si tak dlhoročné utrpenia končiace martýrskou smrťou.

  Strana 1
  Denník Svet kresťanstva

  Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

  Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.