Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
15. január 2016

Musia na štátnych zákazkách zarábať len tí veľkí?

Na Slovensku sme si za štyri roky vlády Smeru už zvykli, že z tendrov a verejných obstarávaní profitujú väčšinou len veľké firmy. Najlepšie také, ktoré sú priamo, alebo nepriamo prepojené s vrcholovými predstaviteľmi štátostrany.
Musia na štátnych zákazkách zarábať len tí veľkí?

Malé a stredné podniky u nás tvoria drvivú väčšinu všetkých firiem a živia až tretinu zamestnancov. V tom istom čase, keď si veľkí žraloci našej ekonomiky krátia čas hraním golfu, dohliadajú tisíce bezmenných majiteľov na chod svojej firmy až do hlbokej noci. Víkendy netrávia na jachtách, ale vypisovaním nezmyselných formulárov a premýšľaním, kde zoškrtať výdavky, aby nemuseli prepúšťať.

Malé firmy sa k štátnym zákazkám dostávajú priamo len sporadicky. V drvivej väčšine prípadov sú odkázaní na rôzne subdodávateľské práce pre veľkých a tí si, prirodzene, diktujú podmienky. Subdodávatelia tak musia ísť často pod cenu, čím sa deformuje trh, ničí sa konkurencia a možnosť investovať do inovácií. Malé a stredné podniky sa tak fakticky stali rukojemníkom systému, ktorý si Smer nastavil presne na svoj obraz.

Vo Veľkej Británii, v krajine, kde sú malé a stredné podniky tradičnou a rešpektovanou súčasťou národnej ekonomiky, existuje od roku 2011 funkcia Zástupcu Koruny pre malé a stredné podniky (Crown Representative for SMEs). Jeho úrad má v popise práce dohľad nad tým, aby neboli malé firmy pri verejných zákazkách diskriminované a v niektorých prípadoch má dokonca právo do procesu obstarávania vstúpiť a zabezpečiť nápravu.

Niečo podobné som navrhoval pre potreby Slovenska už koncom roku 2011 aj ja v rámci KDH. V blogu na Hospodárskych novinách som to nazval Ombudsman pre živnostníkov a malých podnikateľov. Namiesto neho však do vlády nastúpil Ombudsman pre zopár vyvolených veľkopodnikateľov – strana SMER. Piateho marca sa preto rozhodne aj o tom, či Slováci zostanú pracovať pre zopár vyvolených veľkopodnikateľov, alebo sa umožní mnohým menším podnikateľom, aby pracovali pre Slovensko.

Zlepšenie postavenia malých a stredných podnikateľov pritom nie je len otázkou ekonomiky. Každá zodpovedná vláda by mala mať záujem na tom, aby v krajine existovali firmy, ktoré si poctivou prácou budujú svoje dobré meno a tradíciu. Prosperujúci malý podnikateľ si nekúpi hodinky za päťdesiattisíc eur. Spraví však pre našu spoločnosť oveľa viac. Investuje do rozvoja školy, alebo futbalového klubu vo svojom meste, dá ľuďom v regiónoch prácu a svojich potomkov vychová tak, aby vedeli, že nič nie je v živote zadarmo a všetko si treba zaslúžiť poctivou prácou.

 

Inzercia

Venujem sa ekonomike, verejným financiám a dôchodkového systému. Sledujem politické dianie a verím, že sa nám podarí spraviť Slovensko lepším miestom pre život.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.