Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. november 2021

Mário Schwarz / Ako uspieť bez vyhorenia, vyriešiť konflikty, prekonať strach

Kresťanský psychológ odpovedá na otázky troch tém: ako horieť a nevyhorieť, ako komunikovať a efektívne riešiť konflikty, ako čeliť strachu a zdolať ho.
Mário Schwarz / Ako uspieť bez vyhorenia, vyriešiť konflikty, prekonať strach

Ak niekto pripisuje zmysel života svojej práci, je húževnato motivovaný a v svojom pracovnom zápale často nesprávne preberá zodpovednosti za iných, cieli ku kolapsu svojich síl. A často stačí tak málo - len situáciu rozumne zvážiť, prehodnotiť jej dôsledky i riziká. Zmenou zmýšľania a postoja tak môže zmeniť smer, a dokonca i cieľ.

V rozhovore sa dozviete:

- ako pomôcť, keď „sa nedá“ pomôcť,
​- aký zmysel mala práca na niečom, čo napokon nevyšlo,
- ako ďalej, keď je človek v situácii bezmoci a „nemá na výber“,
- ako nevyhorieť a zužitkovať pravidlo „čo ťa nezabije, ťa posilní“,
- kto, kedy, ako, prostredníctvom čoho môže efektívne riešiť konflikty.


Pod tlakom okolností sa človek dostáva do situácie, že veľmi chce pomôcť, ale nemôže alebo nevie, ako pomôcť. Vplyvom okolia tak v ňom vzniká chronický stres, ktorý spôsobuje veľké vyčerpanie. Čo by si mal v takejto situácii uvedomiť?

Čo v tomto prípade môže byť najparadoxnejšie, je to, že si ten chronický stres vôbec nemusí ani uvedomovať. A tak tomu prežívaniu nemusí pripisovať veľkú váhu. Až to, že začne pociťovať niektoré prejavy, ho môže zastaviť, aby začal uvažovať aj o sebe. Pritom ešte na začiatku svojej pomoci iným by sa mal zbaviť nereálnych očakávaní nielen od druhých, ale aj od seba.

Určite pomôže aj akceptovanie reality a poznanie svojich limitov. To znamená, že má urobiť, čo...

ČLÁNOK BOL PRESMEROVANÝ; celé znenie si môžete prečítať tu: https://juliakubicova.webnode.sk/l/mario-schwarz-ako-uspiet-bez-vyhorenia-vyriesit-konflikty-prekonat-strach/

Mgr. Mário Schwarz, PhD.
vyštudoval psychológiu na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Postgraduálne pokračoval v štúdiu na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity, kde doteraz pôsobí ako odborný asistent na katedre psychológie. Absolvoval 4-ročný výcvik v psychoterapeutickom smere so zameraním na zmysel s názvom Logoterapia. Okrem pôsobenia na univerzite má viac než 10-ročnú skúsenosť so psychologickým poradenstvom a je zapísaný aj v zozname mediátorov na Ministerstve spravodlivosti. 

Inzercia

Zaoberám sa témami - spiritualita a mystika, fenomén utrpenia, Krásy a umenia. Šiesty rok pôsobím aj ako externá redaktorka. Moje články pre Postoj si môžete prečítať tu: https://svetkrestanstva.postoj.sk/autor/kubicova-julia

Odporúčame

Blog
Prečo je apoštol Pavol predobrazom bratov Krista?

Prečo je apoštol Pavol predobrazom bratov Krista?

“Na základe Jehovovho slova vám hovoríme, že tí z nás, ktorí budú žiť počas Pánovej prítomnosti, určite nepredídu tých, čo zomreli.” – 1 Tesaloničanom 4:15. A takýmto spôsobom apoštol Pavol naznačil, že on tiež bol predobrazom bratov Krista.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.