Mária Šmidová / Intenzívna blízkosť Boha v dieťati so zdravotným postihnutím

Pápež František v posolstve pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudí so zdravotným postihnutím vyzýva k odstráneniu prekážok súvisiacich s predsudkami a k zohľadneniu všetkých rozmerov človeka.
„Sme povolaní k tomu, aby sme v každej osobe so zdravotným postihnutím, aj s komplexným a ťažkým, videli jej jedinečný prínos pre spoločné dobro prostredníctvom jej vlastného životného príbehu. Aby sme uznali dôstojnosť každej osoby, keďže dobre vieme, že nezávisí od fungovania jej piatich zmyslov.“
- akú najzákladnejšiu otázku musí vyriešiť rodina s ŤZP dieťaťom,
- s čím musí takáto rodina rátať, na aké fázy zvládania sa musí pripraviť,
- čo potrebujú takíto rodičia v prvom rade pochopiť a prijať,
- ako prežíva svoj život ŤZP dieťa, akým výzvam čelí, s čím najviac bojuje,
- v čom konkrétne a ako takýmto rodinám pomáha counseling.
Rodina, ktorej sa narodilo dieťa so zdravotným postihnutím, čelí hneď viacerým skúškam; ktoré sú tie najkritickejšie?
Ide hlavne o dve veci. Prvá je, ako dokáže rodina takéto dieťa prijať a či sa dokáže vysporiadať s novou situáciou, alebo sa rodina v dôsledku nezvládnutia tejto novej situácie stane dysfunkčnou, prípadne sa rozpadne.
Druhým otáznikom je, či rodina spolu s odborníkmi využije....
ČLÁNOK BOL PRESMEROVANÝ; celé znenie si môžete prečítať tu: https://juliakubicova.webnode.sk/l/maria-smidova-intenzivna-blizkost-boha-v-dietati-so-zdravotnym-postihnutim/
je prodekankou Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Bratislave.
Po ukončení pedagogického štúdia v odbore špeciálna pedagogika 15 rokov pôsobila ako logopédka a venovala sa deťom s telesným postihnutím. Jej zameraním boli neurogénne poruchy reči u detí po detskej mozgovej obrne. Témou sprevádzania rodičov a celých rodín, v ktorých sa narodí dieťa so zdravotným postihnutím, sa zaoberá 11 rokov na Teologickej fakulte TU v programe Sociálna práca so zameraním na rodinu.