Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
09. október 2021

Mária Šmidová / Intenzívna blízkosť Boha v dieťati so zdravotným postihnutím

Od správneho postoja, vyriešenia základnej otázky, závisí nielen ďalší život rodiny, v ktorej sa narodilo dieťa s ŤZP, ale i život dieťaťa.
Mária Šmidová / Intenzívna blízkosť Boha v dieťati so zdravotným postihnutím

Pápež František v posolstve pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudí so zdravotným postihnutím vyzýva k odstráneniu prekážok súvisiacich s predsudkami a k zohľadneniu všetkých rozmerov človeka. 

​„Sme povolaní k tomu, aby sme v každej osobe so zdravotným postihnutím, aj s komplexným a ťažkým, videli jej jedinečný prínos pre spoločné dobro prostredníctvom jej vlastného životného príbehu. Aby sme uznali dôstojnosť každej osoby, keďže dobre vieme, že nezávisí od fungovania jej piatich zmyslov.“
 

V rozhovore sa dozviete:

- akú najzákladnejšiu otázku musí vyriešiť rodina s ŤZP dieťaťom,
- s čím musí takáto rodina rátať, na aké fázy zvládania sa musí pripraviť,
- čo potrebujú takíto rodičia v prvom rade pochopiť a prijať,
- ako prežíva svoj život ŤZP dieťa, akým výzvam čelí, s čím najviac bojuje,
- v čom konkrétne a ako takýmto rodinám pomáha counseling.


Rodina, ktorej sa narodilo dieťa so zdravotným postihnutím, čelí hneď viacerým skúškam; ktoré sú tie najkritickejšie?

Ide hlavne o dve veci. Prvá je, ako dokáže rodina takéto dieťa prijať a či sa dokáže vysporiadať s novou situáciou, alebo sa rodina v dôsledku nezvládnutia tejto novej situácie stane dysfunkčnou, prípadne sa rozpadne.

Druhým otáznikom je, či rodina spolu s odborníkmi využije....

ČLÁNOK BOL PRESMEROVANÝ; celé znenie si môžete prečítať tu: https://juliakubicova.webnode.sk/l/maria-smidova-intenzivna-blizkost-boha-v-dietati-so-zdravotnym-postihnutim/

Prof. PhDr. Mária Šmidová, PhD.
je prodekankou Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Bratislave.
Po ukončení pedagogického štúdia v odbore špeciálna pedagogika 15 rokov pôsobila ako logopédka a venovala sa deťom s telesným postihnutím. Jej zameraním boli neurogénne poruchy reči u detí po detskej mozgovej obrne. Témou sprevádzania rodičov a celých rodín, v ktorých sa narodí dieťa so zdravotným postihnutím, sa zaoberá 11 rokov na Teologickej fakulte TU v programe Sociálna práca so zameraním na rodinu.

Inzercia

Zaoberám sa témami - spiritualita a mystika, fenomén utrpenia, Krásy a umenia. Šiesty rok pôsobím aj ako externá redaktorka. Moje články pre Postoj si môžete prečítať tu: https://svetkrestanstva.postoj.sk/autor/kubicova-julia

Odporúčame

Blog
Ján 19,23Keď vojaci Ježiša ukrižovali, vzali jeho šaty

Ján 19,23Keď vojaci Ježiša ukrižovali, vzali jeho šaty

a rozdelili ich na štyri časti, pre každého vojaka jednu. Vzali aj spodný odev. Ale tento odev bol nezošívaný, odhora v celku utkaný. 24Preto si medzi sebou povedali: „Netrhajme ho, ale losujme oň, čí bude!“ Aby sa splnilo Písmo: „Rozdelili si moje šaty a o môj odev hodili lós.“ A vojaci to tak urobili.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.