Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
19. máj 2021

Samuraj (Podnet pre dušu)

PODUŠKA - POdnet pre DUŠu - 4. diel. Niečo nás vytočí a my vybuchne. Ovládne nás hnev a potom ľutujeme. Trápia nás negatívne emócie ako strach, smútok, či v kruhu točiace sa sebaľútostné myšlenky. Okolnosti, ktoré v nás zobudia "draka" by nás však nemali mať vo svojej moci. V priestore medzi podnetom a našou reakciou totiž vždy existuje možnosť rozhodnúť sa.
Samuraj (Podnet pre dušu)

Stará japonská povesť hovorí o samurajovi, ktorý raz na svojich cestách stretol mudrca. Hneď sa na neho obrátil s otázkou, aký je rozdiel medzi nebom a peklom. Mních ho však vysmial s tým, že s takým násilníkom nemieni strácať svoj drahocenný čas. To samuraja tak rozčúlilo, že vytasil meč a vyhrážal sa majstrovi smrťou. Ten mu len pokojne odpovedal: „Toto je peklo“.

Prekvapený samuraj si hneď uvedomil, čo mu tým chcel mních povedať o zúrivosti, ktorá ho úplne pohltila a mala ho vo svojej moci. Upokojil sa, uklonil a poďakoval mníchovi za jeho múdrosť. Na to mu mních povedal: „A toto je nebo“.

Ozajstné trápenie vyviera z toho, čo si o okolnostiach myslíme... Zdieľať

Peklo nám nespôsobujú vonkajšie okolnosti – aj keď na nás samozrejme vplývajú. Ozajstné trápenie vyviera z toho, čo si o týchto okolnostiach myslíme alebo nakoľko sa nimi necháme pohltiť. Je totiž zásadný rozdiel medzi prežívaním nejakej emócie a tým, keď nás má vo svojej moci ako otroka, teda, keď nás úplne pohltí.

Niekedy na to ideme nesprávne. Hovoríme: nemám dôvod sa usmievať alebo byť veselý. Až keď bude iná situácia, keď sa zmení môj partner, šéf, až keď dostanem viac peňazí alebo až keď sa mi Chosé ospravedlní – až potom budem šťastný a spokojný. Psychológ William James nám ale radí inak: „usmernite najskôr prejavy správania, ktoré viete mať pod kontrolou vôle a potom budete cítiť zmenu aj v pocitoch.“ Nečakajte, kým sa budete cítiť šťastne, začnite sa správať šťastne už teraz.

...je to o vašej túžbe žiť radostný  a naplnený život. Zdieľať

Nemôžeme si rozkázať, čo budeme cítiť, ale môžeme sa rozhodnúť, ako sa budeme správať. A len čo zmeníme svoje prejavy správania, je vysoko pravdepodobné, že sa zmenia aj naše pocity. Takže pokiaľ ste mrzutí, znudení alebo smutní, skúste sa začať správať tak, akoby ste už dobrú náladu mali. Vystrite ramená, nadýchnite sa, usmejte sa. Nie je to popieranie vášho smútku, ani všetkého ťažkého, čo možno prežívate, je to rozhodnutie, že nie ste v moci týchto vecí a je to o vašej túžbe žiť radostný  a naplnený život. Je v našej moci rozhodnúť sa odbúrať nežiadúce emócie a naopak podporovať tie prínosné. Naše myšlienky nás totiž robia takými, akí sme. Určujeme si sami, či budeme zažívať nebo alebo peklo. Rozhodnite sa správne a najlepšie hneď teraz.

Nemôžeme si rozkázať, čo budeme cítiť, ale môžeme sa rozhodnúť, ako sa budeme správať. Zdieľať

 


Podobné inšpirácie nájdete tu: Dale Carnegie. Ako sa zbaviť starostí a začať žiť. 2016.; Daniel Goleman. Emocionálna inteligencia. 2017.; S. Muhleisen, N. Oberhuber. Komunikační a jiné měkké dovednosti, Soft skills v praxi. 2008.

Inzercia

Som mama troch detí, učím psychológiu a angličtinu na vysokej škole, robím výskum psychickej pracovnej záťaže a snažím sa hľadať aj zdieľať to, čo môže druhých povzbudiť, potešiť alebo rozosmiať.

Odporúčame

Blog
Zvyky (Podnet pre dušu)

Zvyky (Podnet pre dušu)

PODUŠKA - POdnet pre DUŠu - 3. diel. Podľa výskumov nám naše zvyky vytvárajú "stopy" v mozgu, preto je často také ťažké sa z nich vymaniť. Vedci nám však ponúkajú riešenie. V našej moci je totiž niečo, čo nám môže výrazne pomôcť. Drobný, ale účinný tip ako na to, vám prezradí tento krátky postreh.

Blog
Tatry v červenom

Tatry v červenom

Bratia Slováci a sestry Slovenky, ponúkam vám čerstvé na Tatry spomienky.... V časoch červenej výstrahy na Kovid-semafore, sediac na terase koliby, pozerajúc ako v hustom daždi čašníci kmitajú medzi kuchyňou a zafóliovanou terasou, keď im lejak riedil horúcu polievku a pivo – napadlo mi, že pri pohľade zhora musíme všetci vyzerať ako blbci....

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.