Jarmila Blahová

Jarmila Blahová

Som mama troch detí, učím psychológiu a angličtinu na vysokej škole, robím výskum psychickej pracovnej záťaže a snažím sa hľadať aj zdieľať to, čo môže druhých povzbudiť, potešiť alebo rozosmiať.

  Strana 1

  Blog
  Slová prorokov ako príhovor za Ukrajinu
  Slová prorokov ako príhovor za Ukrajinu

  Spoločenstvo svätých je pre nás aj v tomto čase vojny útechou. Sv. Dominik svojim bratom, keď zomieral povedal: „Neplačte, veď vám budem užitočnejší odtiaľ, kam idem, než som bol tu (na zemi).“ Sv. Terézia z Lisieux sa podobne vyjadrila, keď nám sľúbila, že bude prežívať svoje nebo tak, že bude robiť dobro na zemi. Svätí v nebi sú celkom blízko Pánovi, sú preniknutí Jeho láskou a preto tak veľmi súcitia s nami, čo sme ešte len pútnikmi. Prihovárajú sa za nás a prežívajú s nami naše boje. Milujú nás ako svoju rodinu, preto veríme, že za nás prosia a chránia nás z neba.

  Blog
  Ako by znela Juditina modlitba dnes
  Ako by znela Juditina modlitba dnes

  Prekročili sme 34. deň vojny tak ako obyvatelia júdskeho mesta Betulia, v ktorom žila múdra, krásna a zbožná vdova Judita. Holofernesove mocné vojská obliehali mesto, obsadili dôležitý prameň vody a čakali, kým obyvateľov zničí smäd. Boli pripravení zabíjať a ničiť všetko, čo im príde do cesty, presvedčení o svojej nadradenosti a sile. Judita sa modlila za oslobodenie svojho mesta aj celého národa. Modlime sa aj my podobne ako ona a trpezlivo čakajme jeho záchranu.

  Blog
  Krížová cesta ako prosba za mier
  Krížová cesta ako prosba za mier

  Pane Ježišu, túžime ti obetovať túto krížovú cestu ako prosbu za pokoj a mier vo svete. Každý deň k nám prichádzajú nové správy o vojnových udalostiach za našimi hranicami. Ľudia musia utekať pred hrôzami vojny, strácajú svoje domovy, istoty a svojich blízkych. Prosíme, prijmi tieto naše modlitby ako príhovor za nich, za nás, za všetkých, ktorí trpia a aj za tých, ktorí šíria zlo a nenávisť, aby sa obrátili. Chceme prosiť aj za tých, ktorí majú moc, aby ju využívali na konanie a šírenie dobra a vždy podporovali mier.

  Blog
  Novéna k sv.Jozefovi - "A nič vám nebude nemožné!"
  Novéna k sv.Jozefovi - "A nič vám nebude nemožné!"

  Deväť zázrakov spojených so sv. Jozefom, známych aj menej známych, je súčasťou priloženej novény. Na každý deň jeden na posilnenie viery. Boh je s nami a reálne zasahuje do našich životov. Príhovor svätého Jozefa sa považuje za jeden z najmocnejších. Pozvime ho k nám domov. Nebuďme ako hostinský v Betleheme, ktorý pre Svätú rodinu nemal miesto. Tí, ktorí svätého Jozefa prijali, svedčia o zázrakoch. Pán zosiela nadprirodzené zásahy vždy na posilnenie viery. Nech posilní aj tú našu. Modlime sa aj za "nemožné veci", vkladajme ich do rúk nášho duchovného otca svätého Jozefa a stanú sa možnými. Nech sa dejú skrze neho "uzdravenia, znamenia a divy". Sk4,30

  Blog
  5 jazykov lásky z Betlehema
  5 jazykov lásky z Betlehema

  Udalosti spojené s narodením Ježiša nás môžu inšpirovať po celý rok, nielen vo vianočnom období. Známy psychológ Gary Chapman na základe svojej 30-ročnej praxe rozpracoval teóriu piatich jazykov lásky, ktorá sa zameriava na praktické prejavy lásky v každodennom živote. Zistite, aké to sú, čím sa vyznačujú, prečo sú významné a v akej podobe sa objavili pri udalostiach spojených s príchodom Krista na tento svet. V závere sa môžete otestovať a objaviť svoj primárny jazyk lásky.

  Blog
  Priesečník času v Betleheme
  Priesečník času v Betleheme

  Koľkí tam žili a koľké životy sa navzájom prepojili v betlehemskom kraji? Pritom každého jednotlivo Boh viedol, sprevádzal, uzdravoval zo zranení a smeroval k spáse. Ako sa hovorí: "náhoda je len nerozpoznaný zázrak". Koľko "náhod" sa udialo, kým sa v Betleheme narodil Ježiš?

  Blog
  Pohni balvanom (Podnet pre dušu)
  Pohni balvanom (Podnet pre dušu)

  PODUŠKA - POdnet pre DUŠu - 10. diel. Aj keď vás niečo ťaží ako obrovský balvan na duši, nestrácajte nádej. Niekedy postačí aj malá zmena, aby bolo všetko inak. Viac o tom v poslednom dieli Podušky. Dúfam, že ste našli v týchto krátkych podnetoch inšpiráciu a povzbudenie.

  Blog
  Zázrak (Podnet pre dušu)
  Zázrak (Podnet pre dušu)

  PODUŠKA - POdnet pre DUŠu - 9. diel. Môže zo zlého vzísť aj niečo dobré? Ako vnímame náš život? Máme vôbec na výber? To, aký postoj zaujmeme, určí nielen náš príbeh, ale ovplyvní mnohých okolo nás.

  Blog
  Objavy (Podnet pre dušu)
  Objavy (Podnet pre dušu)

  PODUŠKA - POdnet pre DUŠu - 8. diel. Prekážky, napätie a stres nemusia nevyhnutne znamenať zlyhanie. Môžu byť impulzom k niečomu novému, lepšiemu a zrelšiemu. D. Carnegie to raz výborne zhrnul: "Ak vám hádžu polená pod nohy, zakúrte nimi."

  Blog
  Fenomén (Podnet pre dušu)
  Fenomén (Podnet pre dušu)

  PODUŠKA - POdnet pre DUŠu - 7. diel. Vraj sa to stáva len posledné dva týždne februára, že sa tento vodopád pri západe slnka rozžiari ako tečúca láva. Fenomén, kvôli ktorému do Yosemitského parku prúdia stovky ľudí. Niekedy nás takto zasiahne aj stretnutie s druhým človekom - rozžiari náš deň. Nadhľad, humor a životná múdrosť dokážu osvetliť a meniť životy. Odpustenie má moc premeniť tmu na svetlo. Dôkazom toho je napríklad aj príbeh slávneho leteckého akrobata Hoovera a tiež obdivuhodného vynálezcu Edisona.

  Strana 1
  Denník Svet kresťanstva

  Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

  Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.