Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
18. apríl 2021

O zdravom rozume a o tom, kde ho hľadať

V mnohých rozhovoroch zaoberajúcich sa ťažkosťami dnešnej doby som sa stretol s jednou známou poznámkou, ktorú by sme zbrklo mohli nazvať aj floskulou. Autor tejto poznámky ju uvádza väčšinou po stručnom (alebo aj obšírnom) popise problémov dnešnej spoločnosti, pričom následne dodá: ,,Dnes sa už úplne stráca zdravý sedliacky rozum!”
O zdravom rozume a o tom, kde ho hľadať

Jean-François Millet, L' Angélus

V takých momentoch som si vždy spomenul na strohé podmienky, ktoré panovali v dedinách mojej rodnej hornej Oravy v čase, keď tam ešte prevládal skoro výlučne sedliacky spôsob života. V tej dobe bol často jediným vzdelaným človekom iba miestny pán farár. Avšak časom som si začal uvedomovať, že sa zo spoločnosti (nielen tej na vidieku), aj napriek už dnes rozšírenému vyššiemu vzdelaniu, naozaj niečo vytráca. Mnohé tradíciou vychodené chodníčky, ktoré dávali všetkým ľuďom schopnosť viesť rozumný život, sa kamsi stratili. Myslím si, že sa jedná o koreláciu a nie o kauzalitu, ak budem tvrdiť, že sa súčasne stráca aj ochota viesť zbožný život inšpirovaný kresťanskými cnosťami. Jednoducho povedané slovami G.K. Chestertona: ,,…celá náboženská história ukazuje, že tento zdravý rozum sa stráca všade tam, kde nie je kresťanstvo, aby ho zachovávalo”1.

Než sa pustím do obhajoby svojej tézy, rád by som najprv podotkol, že pod pojmom zdravý rozum nemyslím špekulanstvo a vychytralosť na spôsob Sváka Ragana. Môjmu videniu zdravého rozumu skorej zodpovedá definícia biskupa Barrona, podľa ktorej je zdravý rozum chápaním a praktizovaním prirodzeného zákona.

Vďaka správne vyvinutému zdravému rozumu sú podľa mňa mnohí ľudia bez vzdelania v nejakej oblasti schopní mať oveľa triezvejší názor ako erudovaní odborníci. Prvým takýmto príkladom je téma interupcií. Ich bežnú dostupnosť vraj vidia problémovo len veriaci ľudia a preto je kontroverzné práve vnášanie náboženstva do verejnej diskusie. Osobne si však nemyslím, že vidieť hodnotu ľudského života od počatia je len vecou nábožnosti. Podľa mňa by každému človeku, bez ohľadu na to či verí v Boha alebo nie,  malo záležať na tom, aby každá ľudská bytosť mala možnosť narodiť sa a viesť dôstojný život. Z nejakého dôvodu si však hlavne praktizujúci veriaci kresťania prežívajúci aktívne a do hĺbky svoju vieru zachovávajú schopnosť vidieť človeka s celistvou ľudskou dôstojnosťou už od počatia.  Na druhej strane mnohí erudovaní odborníci, dokonca aj z odboru gynekológie, obhajujú veľmi voľný prístup k interupcii. Nie je to prejav schopnosti kresťanstva udržiavať v spoločnosti zdravý rozum?

Podobným prípadom je inštitúcia manželstva (zväzok muža a ženy) a zakladanie si rodiny, ktoré sa  čoraz menej vnímajú ako základné zložky našej spoločnosti. Namiesto toho sa do popredia dostáva nerozumný nezáväzný život alebo rôzne rovnako nerozumné sociálne experimenty, ako sú  otvorené vzťahy, mingles vzťahy alebo dokonca aj tie polyamorické. Počas národného týždňa manželstva som zachytil zaujímavú prednášku, v ktorej bol prezentovaný aj problém rozpadávania sa vzťahov u párov, ktoré sa rozhodli žiť spolu v manželstve a u párov, ktoré sa rozhodli spolu žiť bez akéhokoľvek záväzku, pričom spolu mali dieťa. V prednáške bola uvedená štatistika, z ktorej vyplývalo, že dlhodobé vzťahy bez záväzku majú až 70% pravdepodobnosť toho, že sa vzťah rozpadne. Na druhej strane páry žijúce v manželstve majú 25% pravdepodobnosť na rozpad vzťahu. To však samo o sebe ešte nehovorí nič o zázračnom vplyve kresťanstva na súdržnosť manželstiev. Tu prichádza opäť na pomoc veda. Dr. Brad Wilcox z University of Virginia uvádza, že manželstvá praktizujúcich kresťanov mali až o 33% nižšie riziko rozvodu ako manželstvá, ktoré nepreferovali náboženský spôsob života.

Samozrejme sa môžeme pýtať, čo je rozumné na manželstve s partnerom, ktorý je napríklad násilný alebo trpí závislosťou. Avšak aj tu prichádza zdravému rozumu na pomoc kresťanstvo. To totižto odsúva bokom pudovosť a počas budovania vzťahu sa zameriava hlavne na vzájomné spoznávanie svojho budúceho manžela respektíve svojej budúcej manželky, a to v čistote. Snúbenci sa následne môžu naplno venovať spoznávaniu vlastností svojho partnera a nenechávajú sa rozptýliť pudmi.

No nielen v oblasti hodnotových otázok môžeme sledovať zaujímavú spoluprácu medzi zdravým rozumom a kresťanstvom. Boh stvoril svet a zveril ho človeku ,, … aby ho obrábal a strážil.”2  Sedliak so zdravým sedliackym rozumom si naozaj veľmi vážil pôdu, ktorú bral ako zdroj svojej obživy. Dnes však vidíme na tej najúrodnejšej ornici vyrastať namiesto obilia veľké továrenské haly, sklady a hangáre. Úrodná pôda je tak nenávratne stratená. Je mi jasné, že dnes je priemysel hlavným zdrojom obživy pre mnohých ľudí, avšak myslím si, že pri výbere miesta výstavby tovární by sme si nemuseli devastovať našu cennú krajinu. Nedovoľme honbe za ekonomickým rastom v materialistickom besnení dnešnej doby nechávať za sebou spálenú zem. Nezabúdajme na to, že tak ako sme rýchlo prestali využívať našu pôdu vďaka dovozu potravín, ju možno budeme opäť raz potrebovať, až dovoz možný nebude.

Inzercia

S absenciou zdravého rozumu sa podľa mňa dá stretnúť na každom kroku. Napríklad tvrdenie, že v poloprázdnom kostole hrozí nákaza smrtiacim vírusom, a preto ho treba zatvoriť, avšak preplnený obchodný reťazec je bez obmedzení otvorený, je toho dôkazom. Môžeme pokračovať ďalej. Odkladanie detí kvôli kariére napriek pokročilému veku a hon za peniazmi v zahraničí, kvôli ktorému deti vyrastajú často bez otca odcestovaného na týždňovku, sú len niektorými príkladmi. Nie vždy sa však jedná o absenciu zdravého rozumu u jednotlivcov. Často chýba zdravý rozum práve štátu, ktorý následne privedie občanov ku vyššie spomenutému konaniu vo svojom živote. Vyslovene nekresťanské ceny bývania, kvôli ktorým mladé páry často odkladajú zakladanie rodiny, o tom svedčia.

Oblastí, v ktorých je nutné pre správne rozhodovanie sa mať zdravý rozum, je naozaj mnoho a postihujú všetky triedy spoločnosti, od chudobných po bohatých, od nevzdelaných po vzdelaných. Ako však pozorujem trend dnešnej doby, mám obavu, že s vytrácajúcim sa kresťanstvom sa bude vytrácať aj zdravý rozum. Jedine, že by sme znovu objavili krásu života inšpirovaného kresťanskými cnosťami. Preto pozývam všetkých, aby sa usilovali o cnostný život a prispievali tak k zachovaniu zdravého rozumu v našej spoločnosti.

 

1.CHESTERTON, G.K.: Večný človek. Bratislava: POSTOJ MEDIA, s.r.o. 2020. 308 s. ISBN 978-80-89994-30-4

2. Gn 2(15)

Odporúčame

Blog
Na nedeľu: Mimozemský život Vzkrieseného

Na nedeľu: Mimozemský život Vzkrieseného

Symbol ryby je taký drahý kresťanom už od starobylých čias. Písmená gréckeho slova ἰχθύς (ichthys) označujúceho rybu skrývajú svoje vlastné tajomstvo, ktoré Cirkev žije v Eucharistickom slávení. Ježišove zázraky a Zmŕtvychvstanie nepopierajú prírodné zákony. Romano Guardini ponúka vysvetlenie Ježišových zázrakov a Zmŕtvychvstania vo svetle nových možností života, ktorý je zhora.