Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
05. február 2013

Alfonz Paulen - kňaz martýr

Alfonz_Paulen_0.jpg Alfonz Paulen - kňaz martýr /26.1.1913 - 10.4.1954/ Pred sto rokmi sa v malej dedinke v Malých Bedzanoch, ktoré sú teraz súčasťou Topoľčian, narodil kňaz martýr Alfonz Paulen, podľa tvrdenia jeho matky Anny Paulenovej, rod. Števicovej z Liviny, bol...

Alfonz Paulen - kňaz martýr /26.1.1913 - 10.4.1954/

Pred sto rokmi sa v malej dedinke v Malých Bedzanoch, ktoré sú teraz súčasťou Topoľčian, narodil kňaz martýr Alfonz Paulen, podľa tvrdenia jeho matky Anny Paulenovej, rod. Števicovej z Liviny, bol dieťaťom vymodleným v pútnickom Mariazelli. Pri krste v Krušovciach mu dali v rodine obľúbené meno Alfonz, po veľkom ctiteľovi Panny Marie sv. Alfonzovi z Liguori.

Ako päť ročnému mu zomrel otec, ale i tak ho ako nadané dieťa dali na štúdia do gymnázia v Kláštore pod Znievom, ktoré i napriek podlomenému zdraviu úspešne ukončil. Rodina túžila mať z neho kňaza, ale hlavne on sám túžil po kňazskej službe Bohu a ľuďom. Bohoslovecké teologické štúdia absolvoval v Trnave v rokoch 1931/36, kde ho 17. mája 1936 vysvätil biskup Pavol Jantausch, bývalý topoľčiansky kaplán. Pred vojenčinou pôsobil ako kaplán Leopoldove a vo Veľkých Kostoľanoch. Po vojenčine v Prahe 1936/37 spravoval farnosť Sološnica a roku 1939 odchádza na faru do Banského Studenca vtedajších Kolpách pri Banskej Štiavnici, kde zostáva do roku 1947. Je známe, že tu v dosť biednom kraji pomáhal vždy všetkým, čo boli v núdzi, dokonca neodmietol v čase vojny ani partizánov.

Jeho posledným pôsobiskom boli Šenkvice. V tejto veľkej rozľahlej katolíckej obci sa starostlivo venoval nielen kňažskej, ale i spoločenskej práci. Veľmi inklinoval k sv. Jánovi Boscovi a veľa lásky a úsilia obetoval mládeži a celkove výchove farníkov. V rokoch 1947/48 organizoval ľudové misie. Ako človek pochádzajúci s vidieka a pôsobiaci na dedine, popri svojej duchovnej práci dokázal byť podľa potreby užitočný aj pri manuálnych prácach. Bol známy tým, že vždy a veľmi rád podporoval chudobnejších a dokázal rozdať všetko čo dostal.

Inzercia

Od septembra 1949 pôsobil v Šenkviciach ako kaplán Títus Zeman SDB. Spolu s farárom Paulenom vytvorili v Šenkviciach od apríla 1950 miesto prípravy na presun kňazov a bohoslovcov cez rieku Moravu do Rakúska. Dva presuny boli úspešné, žiaľ tretí zlyhal. Spolupracovníci ilegálneho prechodu boli odhalení a postupne zatknutí. Aj pána farára Paulena zatkli na fare 19.septembra 1951. ŠtB ho tri mesiace vyšetrovala v Leopoldove a v Bratislave. 2.júna 1952 bol odsúdený za velezradu na 11 rokov odňatia slobody, prepadnutie majetku a stratu občianskych práv. Necelý rok bol väznený v ilavskej väznici a potom v Mírove v Čechách. Ťažké neľudské podmienky mu poškodili obličky a zdravotný stav sa natoľko zhoršil, že často strácal vedomie a trpel bolesťami.

Pri poslednej ceste do väzenskej nemocnice požiadal tesne pred smrťou o vstup do Salezianskej spoločnosti. Utýraný tvrdými podmienkami zomrel 10. apríla 1954. Pochovaný bol v Brne za prítomnosti svojej matky Anny, netere Márie a synovca Ľubora. V roku 1995 jeho spopolnené pozostatky previezli do Šenkvíc a v prítomnosti bratanca Antona Vácvala ich pochoval Mons. Dominik Tóth, trnavský pomocný biskup. V jeho rodisku v Malých Bedzanoch mu odhalil pamätnú tabuľu na kostole 11. novembra 2001 arcibiskup Mons. Ján Sokol.

Pri príležitosti 100. jubilea narodenia martýra otca Alfonza Paulena sa konali spomienkové bohoslužby koncom januára tohto roku v jeho rodisku v Malých Bedzanoch, 27.1.2013 v Šenkviciach za účasti bratislavského arcibiskupa Mons. Stanislava Zvolenského, ktorý vyzdvihol odvahu otca Alfonza Paulena pri pomoci blížným ako aj trpezlivosť a obetavosť vo väzení.Počas bohoslužby bol otec Alfonz označený za vzor, ktorý bude príkladom pre nás život, a nevylúčil pritom možnosť jeho beatifikácie. Rovnaká spomienková bohoslužba sa konala aj 2.2.2013 na sviatok Obetovania Pána vo farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Topoľčanoch za účasti ThDr. Mariána Červeného PhD.

V príspevku boli použité aj údaje z práce Mgr. Dušana Dúbravického výpomocného duchovného v Topoľčanoch, foto internet

spracoval Miroslav Gulika

Odporúčame

Blog
USA  nechceli bombardovať koncentračný tábor Osvienčim

USA nechceli bombardovať koncentračný tábor Osvienčim

V polovici augusta 1944 USA nechceli bombardovať koncentračný tábor Osvienčim, odmietli to z obavy o osud tamojších väzňov. 14. augusta /1944/.Citujem : " Prostredníctvom väzňov utečencov sa správy o priemyselnej vyvražďovacej mašinérii v Osvienčime dostali ku Spojencom a potvrdili ich údaje z oslob...

Blog
„Veľa šťastia, zdravia a božieho utrpenia“

„Veľa šťastia, zdravia a božieho utrpenia“

Celý život sa systematicky vyhýbam bolesti. Alebo ešte nepopulárnejšie povedané – utrpeniu. Napokon, nie je až také ťažké naučiť sa to. Pokiaľ nemáte úchylku, pre ktorú má psychiatria hanlivo znejúce meno, akonáhle pocítite bolesť, odtiahnete sa. A potom čítam príbehy ľudí ako Chiara Corbella. A zr...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.