Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
30. marec 2021

Prežite podstatu Veľkej noci spolu s deťmi

Napriek tomu, že aj tohtoročnú Veľkú noc opäť pravdepodobne budeme doma s tými, s ktorými posledné mesiace trávime väčšinu svojho času, pozývame vás aj v tomto úzkom kruhu sláviť Kristovo víťazstvo nad smrťou. Veľkonočné tajomstvo má obrovskú hĺbku a silu, a prenikať doň môžeme mnohorakými spôsobmi.
Prežite podstatu Veľkej noci spolu s deťmi

Pripravili sme pre vás niekoľko inšpirácií pre slávenie s menšími aj staršími deťmi v rodine, no môžete si vytvoriť aj svoju vlastnú liturgiu, ktorá bude odzrkadľovať to, čím aktuálne vo vašej rodine žijete. Uvažovať nad slávením veľkonočných sviatkov môže znamenať aj hľadať odpovede na otázku, ktorú položili učeníci Peter a Ján Ježišovi: „Kde ju máme pripraviť?“ (Lk 22, 9) 
Aj my sa môžeme pýtať: Pane, kde a ako ti máme v našej rodine pripraviť veľkonočnú večeru? Čo je to podstatné a čo si môžeme dovoliť pustiť? Ako spoločne zažívať radosť nádeje zmŕtvychvstania u nás doma?

Veľkonočný kútik

V priebehu štvrtka si môžeme doma začať tvoriť veľkonočný kútik. Je to pokojné miesto v dome, kde sa zmestíme všetci a budeme sa tam stretávať pri slávení počas veľkonočných sviatkov. Ak už máme doma modlitebný kútik, môžeme si ho premeniť na veľkonočný. Ak vhodné miesto neviete nájsť, môže to byť aj časť jedálenského stola, na ktorú všetci dobre vidia. 

Základom kútika môže byť mapa Jeruzalema s označenými miestami, na ktorých sa odohrali udalosti Veľkej noci. Viac sme o mape Jeruzalema hovorili minule. Postupne, ako sa v ňom budeme v jednotlivé dni stretávať, aby sme premýšľali nad tým, čo sa stalo, môžeme do kútika ukladať vždy to, čo nám tieto udalosti pripomína, a tiež tematické kresby našich detí.

Zelený štvrtok - Posledná večera

Kým začneme s deťmi premýšľať nad udalosťou Poslednej večere, je dobré, aby sme sa my sami zamysleli nad tým, čo sa vlastne vo večeradle stalo. Ježiš počas Poslednej večere predpovedá udalosti nasledovných dní. Cez slová „toto je moje telo, ktoré sa dáva za vás a toto je moja krv, ktorá sa vylieva za vás“ hovorí, že to, čo sa stane na Veľký piatok, bude darovaním sa jeho samého - dá sa celý ako dar Otcovi za nás všetkých. Týmto jeho sebadarovaním sa cesta na Kalváriu premieňa z brutálne násilného činu na ohromný čin lásky. Touto optikou dokážeme udalosti Poslednej večere, smrti a zmŕtvychvstania vnímať v jednote –ako jednu veľkú skutočnosť – ako veľkonočné Tajomstvo. S týmto vedomím sa môžeme oveľa lepšie my sami zamerať na podstatu, ktorú chceme odovzdať deťom. 

Udalosť Poslednej večere si pripomíname čítaním zo Svätého písma už aj s najmenšími deťmi. S nimi čítame krátku verziu textu z Markovho evanjelia a ich pozornosť upriamujeme na Ježišove slová lásky k nám, ktorými sa nám chce dať celý a zostať s nami navždy. 

So staršími deťmi môžeme čítať aj úryvok o umývaní nôh učeníkom a premýšľať, aký príklad nám Ježiš týmto gestom pokornej lásky dáva do našej každodennosti.

Návrh na slávenie Poslednej večere doma nájdete na tomto odkaze.

Veľký piatok - ukrižovanie

Hoci je u nás zvykom sústreďovať sa aj s malými deťmi v tento deň na modlitbu krížovej cesty a na upriamovanie ich pozornosti na Ježišovo utrpenie, skúsme to tento rok inak. 

S najmenšími si znovu sadnime k mape Jeruzalema a pomenujme jednotlivé miesta spolu s krátkym vysvetlením. Ak sme si mapu nestihli urobiť, venujme sa jej na Veľký piatok. 

S menšími deťmi nečítame konkrétne evanjeliové texty o umučení a smrti Ježiša, hoci v nich nájdeme podrobné opisy týchto udalostí. Tieto podrobnosti vyvolávajú hrôzu, ktorá môže byť pre menšie deti neznesiteľná a nepochopiteľná vo vzťahu k niekomu tak dobrému, láskavému a drahému ako je Ježiš Kristus – Dobrý pastier. Zaoberanie sa týmito detailmi môže dieťa úplne odviesť od podstaty nekonečnej lásky Boha k ľudstvu.

So staršími deťmi môžeme meditovať vybrané časti zo Svätého písma, najmä z Lukáša a z Jána.

Návrh na slávenie Veľkého piatku nájdete v prehľadnom dokumente, ktorý je k dispozícií cez náš web.

Biela sobota - Ježiš je v hrobe

Sobota po Veľkom piatku a pred veľkonočnou nedeľou je dňom očakávania. Je ticho, celý svet čaká na to, čo sa stane. Takto tento deň môžeme prežiť aj my s deťmi. Ježiš je v hrobe, ale my vieme, že to nie je koniec. Môžeme sa zas spolu ešte ráno alebo doobeda stretnúť vo veľkonočnom kútiku alebo za stolom a spontánne predniesť modlitbu chvály a vďaky za to, čo práve prežívame.

Veľkonočná vigília - slávnosť svetla

V sobotu podvečer, najlepšie po zotmení slávime aj s najmenšími deťmi slávnosť svetla. Slávnosti majú pre deti osobitný význam a obrad svetla, v ktorom zažívajú kontrast tmy a svetla, je pre ne zvlášť silným momentom umožňujúcim hlboko sa ponoriť do udalosti zmŕtvychvstania Krista.

Inzercia

Slávnosť svetla je vlastne časť obradov liturgie veľkonočnej vigílie na Bielu sobotu. Jej časti vychádzajú priamo z Rímskeho misála. Prežívaním tejto slávnosti doma sa pripájame k spoločenstvu celej Cirkvi.

Táto procesia pozostáva z chôdze, radostného spevu, prípadne nesenia sviečky. Je to modlitba oslavy zmŕtvychvstalého Krista. Je to oslava nielen našim srdcom, ale i naším telom. Nechajme sa preniknúť touto radosťou, budeme tak pekným príkladom aj pre naše deti. 

Návrh na slávenie veľkonočnej vigílie doma sme pre vás pripravili v prehľadom dokumente, ktorý si môžete stiahnuť na našom webe.

Po slávnostnej procesii a radostnom speve Aleluja, môžeme stráviť spolu ako rodina radostný večer pri veľkonočnej večeri. Ak máme veľkonočný kútik, jeho dominantou sa po slávnosti svetla stane veľkonočná svieca. 

Veľkonočná nedeľa 

Nedeľný deň môžeme v našej rodine premeniť na slávnosť. Ráno sa zhromaždime za stolom alebo vo veľkonočnom kútiku, kde pri zapálenej veľkonočnej svieci slávnostne prečítame text evanjelia hovoriaceho o zmŕtvychvstaní Ježiša, napríklad Mk 16, 1-7 alebo Lk 24, 1-9. Po prečítaní upriamime deti najmä na veľkú radosť prameniacu v tajomstve, že Ježiš premohol smrť, jeho svetlo premohlo temnotu a nikdy nezhasne, jeho láska prikrýva celý svet. Premeňme našu radosť a žasnutie nad týmto veľkým tajomstvom na spontánnu modlitbu chvály a vďaky obohatenú o spev veľkonočných piesní alebo radostného Aleluja. Na konci modlitby pozvime naše deti, aby ešte zostali pri stole a nakreslili to, čo počas veľkonočného trojdnia zažili, čo sa ich najviac dotklo, nad čím premýšľajú. Zostaňme s nimi aj my a prepíšme si text zo Svätého písma, ktorý nás najviac oslovuje. Kartu s textom môžeme ozdobiť a dať do veľkonočného kútika. Počas dňa s deťmi vyjdime do prírody, obdivujme krásu Božieho stvorenstva a ďakujme za ňu spolu s deťmi.

Slávenie veľkonočného tajomstva sa však nekončí vo Veľkonočnú nedeľu večer. Vracajme sa k spievaniu veľkonočných piesní a modlitbe chvály a vďaky do veľkonočného kútika zvlášť počas veľkonočnej oktávy, ale aj celého veľkonočného obdobia. Nezabudnime, že radosť z Kristovho zmŕtvychvstania prežívame spolu s celou Cirkvou každú jednu nedeľu počas celého roka.

Prajeme vám hlboké prežitie veľkonočných dní spolu s vašimi deťmi. Nech svetlo zmŕtvychvstalého Krista prežiari vaše životy a rodiny a prinesie vám veľkú radosť!

 

Autor: OZ Átrium Dobrého pastiera – Lenka Bene, Mária Sroková

 

Blog Zastolom.sk vychádza v spolupráci s denníkom Postoj, pripravuje ho občianske združenie Slovenská asociácia kresťanských rodín (SAKRO). Našu činnosť môžete podporiť nákupom v našom eshope alebo finančným darom.

Portál www.zastolom.sk sprevádza kresťanské rodiny na ceste viery. Robí tak prostredníctvom online magazínu, rozširovaním zoznamu odporúčaných psychológov, budovaním Facebookovej komunity, vymýšľaním a vyrábaním konkrétnych nástrojov na slávenie liturgického roka v rodine, ktoré ponúka vo svojom eshope. Nové články od septembra 2020 publikuje na Postoji.

Odporúčame

Blog
Tri tipy, ako sa s deťmi pripraviť na Veľkú noc

Tri tipy, ako sa s deťmi pripraviť na Veľkú noc

Tohtoročné veľkonočné sviatky opäť nemôžeme sláviť spoločne zhromaždení okolo Pánovho stola v chráme, no táto situácia nás pozýva zamyslieť sa, ako ich môžeme prežiť doma s našimi rodinami. Pripravili sme pre vás pár nápadov a inšpirácií, ako deťom viac priblížiť a pomôcť prežiť tajomstvo Veľkej noci primerane ich veku. Veríme, že tieto inšpirácie sa dotknú aj nás dospelých a naše rodiny naplní svetlo a radosť veľkonočného rána.

Blog
Keď paraziti kritizujú vládu SR

Keď paraziti kritizujú vládu SR

Kritizovať vládu, najmä v týchto dňoch je na mieste. Môžu a plné právo na to majú všetci obyvatelia Slovenska, ktorí sú daňovými poplatníkmi. A to preto, lebo všetci politici, či už komunálni alebo parlamentní, sú ich zamestnancami.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.