Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
20. marec 2021

Kríž je intronizáciou lásky

Evanjeliový úryvok najbližšej nedele (Jn 12, 20 - 33) hovorí o Grékoch, ktorí pri svojej návšteve Jeruzalema túžia vidieť Ježiš.
Kríž je intronizáciou lásky

Na 5. pôstnu nedeľu sa v našich kostoloch na Slovensku zahaľujú kríže. Až do obradov Veľkého piatku tak zostane Kristus obrazne skrytý pre našimi očami. Do tejto symboliky zaznieva nedeľné evanjelium o túžbe vidieť Krista. 

Túžba vidieť Ježiša zo strany Grékov je podobná túžbe Nikodéma po novom zrodení (Jn 3) a Samaritánky po živej vode (Jn 4). Zdieľať

Túžba po Kristovi

Túžba vidieť Ježiša zo strany Grékov je podobná túžbe Nikodéma po novom zrodení (Jn 3) a Samaritánky po živej vode (Jn 4). Evanjelista Ján charakterizuje mužov ako tých, ktorí sa prišli do Jeruzalema klaňať Bohu, pričom túžia stretnúč sa s Kristom. Pán Ježiš odpovedá odkazom na svoju hodinu (Jn 12, 23). Sme pred ústredným jadrom Jánovej teológie, ktoré sa točí okolo tajomstva smrti ako oslávenia: Teraz je moja duša vzrušená. Čo mám povedať? Otče, zachráň ma pred touto hodinou? Veď práve pre túto hodinu som prišiel. Otče, osláv svoje meno!(Jn 12, 27 - 28) Jánovo chápanie Boha a spásy nachádza svoj vrchol v kríži, ktorý je pre Jána povýšením. Kríž je víťaznou zástavou Boha. 

Kríž je kráľovským trónom a ukrižovanie Ježišovou intronizáciou. Zdieľať

Pri porovnaní s ostatnými troma evanjelistami Ján vynechá bolestivé a ponižujúce podrobnosti. Nehovorí o Ježišovej agónii v Getsemanskej záhrade, nespomína výsmech v dome veľkňaza, neuvádza pomoc Šimon z Cyrény, ktorý vyčerpanému Kristovi niesol kríž, nezmieňuje sa o tme v okamihu Ježišovej smrti. Kríž je kráľovským trónom a ukrižovanie Ježišovou intronizáciou. Je chvíľou, keď Boží Syn všetkých pritiahne k sebe (porov. Jn 12, 32) 

V tajomstve kríža klíči zmysel každého života. Zdieľať

Sila lásky

Paradoxne to nie je smrť, ktorá robí pšeničné zrno sterilným. „Ak pšeničné zrno nepadne do zeme a neodumrie, ostane samo. Ale ak odumrie, prinesie veľkú úrodu.“ Stojíme pred veľkým tajomstvom, ktorému mimo kresťanstva je náročné porozumieť. Spása nekráča po klamstve večnej mladosti, šťastia a zdravia, ani po ceste výkonnosti človeka. Tí, ktorí veria, neutekajú pred smrťou, ale čelia jej jedinou zbraňou schopnou poraziť ju - silou lásky. V tajomstve kríža klíči zmysel každého života.

Inzercia

Katolícky kňaz Spišskej diecézy, farár v Kežmarku a prednášajúci Sväté písmo v kňazskom seminári v Spišskej Kapitule.

Odporúčame

Blog
Seď po mojej pravici, kým ti…

Seď po mojej pravici, kým ti…

Denno-denne sme zaplavovaní udalosťami, informáciami, vrátane tých správ, ktoré sa dnes rozšírujú rýchlosťou svetla, cez internet, aj keď väčšina sú dezinfomácie! Zdá sa, že väčšina ľudí na celom svete sa tým nezaoberá alebo ani im vôbec nedávajú pozornosť.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.