Viera v Boha - barlička pre slabochov?

Viera v Boha - barlička pre slabochov?
Veriaci z celého sveta každý deň vzývajú svojich bohov a Bohov. Prečo to vlastne robia? Vari sa nevedia v živote postarať sami o seba a potrebujú k tomu pomoc z neba?
Erik Dujava
Erik Dujava
Venuje sa spoločenským, kultúrnym a náboženským témam. Píše aj o vzťahoch a športe. Tvorí básne. Člen Spoločenstva Ladislava Hanusa.

Pre neveriaceho, pre „outdoorového“ človeka je často pohľad na úprimne veriaceho človeka, pohľadom nechápavým až ľútostivým. Má viera vôbec zmysel? A nie je viera iba „placebom,“ barličkou, naivnou ilúziou? Sú to určite legitímne otázky. 

Tieto kritické poznámky voči kresťanstvu a náboženstvu ako takému majú svoj prapôvod u otca myšlienky „náboženstva ako ilúzie“ - Ludwiga Feurerbacha, nemeckého filozofa, ktorý sa venoval podstate kresťanstva. Jeho nasledovníci (a zároveň učeníci) Friedrich Nietzsche a Sigmund Freud vnímali náboženstvo veľmi podobne. 

Nietzsche raz dokonca označil kresťanstvo ako „náboženstvo pre slabých a chorých.“ Pre Freuda bol Boh-Otec iba odrazom ľudskej psychologickej túžby po dokonalom otcovi. Títo páni iste odkrývali a trefne pomenovali veľa škodlivých podôb náboženstva. No z premisy „niektorí ľudia chápu vieru ako barličku“ vyvodzovali nesprávny záver, že „žiaden Boh neexistuje.“ Ani z existencie ľudskej túžby po Bohu sa nedá odvodzovať presvedčenie, že túto túžbu možno vysvetliť čisto psychologicky. Existujúca túžba môže poukazovať na reálny objekt túžby. Nie nadarmo svätý Augustín písal, že „nespokojné je moje srdce, kým nespočinie v Tebe Pane.“

Viera v Boha nie je iba lacná barlička. V skutočnosti, náboženská viera je odvážny a kreatívny spôsob života. Viera v Boha je vari najinteligentnejšia odpoveď na záhadu menom život. 

Titulný obrázok - pexels

Zobraziť diskusiu
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť