Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
27. február 2021

Riešenie koronavírusu - odizolovanie ľudí nad 65 rokov

Riešenie koronavírusu - odizolovanie ľudí nad 65 rokov

Predostieram tu svoj návrh, ako bojovať proti koronavírusu, pričom o takomto návrhu som písal už aj na iných fórach ešte pred niekoľkými mesiacmi. Ako teda bojovať proti pandémii, aby sa čo najviac ušetrila ekonomika a zdravie obyvateľstva ? 

 

1) Odizolovanie ľudí nad 65 rokov 

Vedecké štúdie už dlhodobo ukazujú, že okolo 70% hospitalizovaných a vyše 90% úmrtí tvoria ľudia nad 65 rokov. Najideálnejším riešením by bolo preto zamerať sa výlučne na túto vekovú skupinu ľudí a odizolovať ich od ostatných. 

Otázka : Ako by prebiehalo takéto odizolovanie ?

Odpoveď : Ľudia nad 65 rokov by mali povinnú štátom nariadenú domácu karanténu s úplným zakázaním vychádzania z domu, ale i prijímaním návštev. Akékoľvek porušenie týchto opatrení by sa trestalo vysokou pokutou. 

Otázka : Ak by títo ľudia nemohli vychádzať z domu, ako by si zabezpečili prísun potravín a liekov ? 

Odpoveď : Vznikli by donáškové služby, ktoré by nakupovali týmto ľudom potraviny a lieky a donášali im ich domov.

Otázka : Na Slovensku žije okolo 800 tisíc ľudí nad 65 rokov, približne v 500 tisíc domácnostiach. Je vôbec možné vedieť zásobiť všetkých týchto ľudí ? 

Odpoveď : Predpokladajme, že jeden zásobovací pracovník stihne za 8 hodín (denná pracovná doba) nakúpiť týždňový nákup potravín a doniesť ich 8 domácnostiam. A teda za týždeň by takto vedel zásobiť 56 domácnosti (8x7). 
A teda 500 000 : 56 = 8928 pracovníkov
Na zásobenie potravín pre 500 tisíc domácnosti by bolo potrebných 8928 pracovníkov.

Čo sa týka zásobenia liekmi, tam by pracovali iná zásobovací pracovníci, ktorí by mali na starosť výlučne zásobovanie liekmi. Na zásobovanie liekmi by bolo potrebne menšie množstvo pracovníkov než na zásobovanie potravinami vzhľadom na rýchlosť nákupu liekov v lekárni. Na túto prácu by teda bolo potrebné vyčleniť okolo 2000 pracovníkov. 
Podčiarknuté - na zásobenie potravinami a liekmi by bolo potrebných okolo 8928+2000 = 10928 pracovníkov 

Otázka : Odkiaľ by štát zohnal vyše 10 tisíc takýchto pracovníkov ? 

Odpoveď : Dnes na úrade práce poberá podporu v nezamestnanosti desatisícky ľudí. Ideálne by preto bolo zamestnať práve týchto ľudí. Štát by teda týmto ľudom dal prácu - ľudia by mali prácu, a štát by ich už viac nemusel dotovať dávkami v nezamestnanosti, takže v konečnom dôsledku by si štát v tomto ekonomicky polepšil

Otázka :  Aký by bol plat pracovníkov a kto by dával plat týmto pracovníkom ? 

Odpoveď : Plat pracovníkov by bol 4 eura na hodinu. Dotovali by ich ľudia nad 65 rokov, ktorým pracovníci nosia nákupy a lieky. 
Vysvetlím : Pracovník donesie 70 ročnému Janovi týždenný nákup potravín. Jano mu zaplatí cenu nákupu + 4 eura navyše (hodinová mzda pracovníka). 
Za mesiac by teda Jano zaplatil pracovníkovi navyše 16 eur. Nedá sa však povedať, že by to bolo pre Jana nevýhodné. Jano, ktorý je doma totiž ušetrí na doprave, a nemusí si kupovať mesačnú električenku, ktorá stojí 30 eur mesačne. V konečnom dôsledku sa takéto zásobovanie potravín oplatí aj štátu, aj pracovníkom, aj dôchodcom.

Inzercia

 

2) Otvorenie ekonomiky 

Starí ľudia by sa teda odizolovali a celá ekonomika by sa otvorila. Otvorili by sa všetky prevádzky a služby. Veľké hromadné podujatia ako športové zápasy, koncerty, diskotéky by síce boli normálne otvorené, ale s obmedzeným počtom ľudí, a teda bolo by pustených len toľko množstvo ľudí, aby bolo možné udržať medzi ľudmi 2 metrove odstupy. Podobalo by sa to teda šachovnicovému rozmiestneniu s potrebou nasadenia rúška na tváre. 

Čo sa týka rúškovania, stále by bolo povinné nosiť rúško vo vonkajších priestoroch a vo vnútorných priestoroch. V reštauráciach a kaviarnach by samozrejme nebolo povinné nosenie rúška s výnimkou prípadu kedy si zákaznici objednávajú od čašníka jedla a nápoje, vtedy sú totiž v tesnej blízkosti s čašníkom.

Otázka : Nespôsobilo by takéto uvoľnovanie obrovský nárast pandémie ? 

Odpoveď : Pravdepodobne nie. Treba si totiž uvedomiť, že odizolovaním 800 tisíc ľudí nad 65 rokov na verejnosti, by sa znížila mobilita ľudí na verejnosti o 18%! 
Ďalej, ľudia pod 65 rokov oveľa ľahšie zvládajú koronavírus, než ľudia nad 65 rokov. Z takéhoto dôvodu aj kebyže sa covid rozšíri medzi ľudmi pod 65 rokov, nespôsobil by prudký nárast hospitalizácii, ktoré by naše zdravotníctvo nevedelo zvládnuť. 

Pome sa tiež pozrieť na vedecké štúdie : Z dnešných štatistík vieme, že zhruba každý desiaty človek nakazený koronavírusom si vyžaduje hospitalizáciu. A teda zo 100 nakazených ľudí, 10 ľudí má ťažší priebeh a vyžaduje nemocničnú starostlivosť.  Z týchto 10 ľudí 70% tvoria ľudia nad 65 rokov. A teda len 3 ľudia zo 100 nakazených ľudí mladších ako 65 rokov si vyžaduje hospitalizáciu ! 

Otázka : Dobre, ale predstavme si najhorší možný scénar a totiž že v priebehu roka by sa nakazilo všetkých 100% ľudí pod 65 rokov, a teda z 4,2 milióna by 3% vyžadovalo hospitalizáciu, čo by činilo 120 tisíc hospitalizácii v priebehu roka ! Takýto veľký počet hospitalizácii by zdravotníctvo nezvládlo !

Odpoveď : Štát by mohol zadovážiť a dávať obyvateľom pod 65 rokov zadarmo vitamín d, o ktorom už dlhú dobu vieme, že má okolo 35% ochranu, a teda tí čo užívali vitamín d mali o 35% nižšiu pravdepodobnosť že sa nakazia koronavírusom, než tí, čo vitamín d neužívali. V prípade, že by ľudia dostali vitamín d a povinne by ho jedli, tak by sa ani v tom najhoršom prípade nenakazilo 120 tisíc ľudí, ale o 35% menej a teda 78 tisíc ľudí. 
https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2020_10/Vitamin_D_ako_prevencia_ochorenia_COVID-19_.aspx?did=6&sdid=81&tuid=0&
https://www.startitup.sk/zaznamenali-sme-o-52-mensiu-umrtnost-vitamin-d-je-doslova-prelomovy-pri-koronaviruse/

Avšak aj toto číslo je znepokojivé a stále ide o nezvládnuteľné číslo pre naše zdravotníctvo.
Treba si však uvedomiť jednu zásadnú vec, je nemožné aby sa pri zarúškovaní obyvateľstva nakazilo všetkých 100% obyvateľov. Porovnajme si šírenie koronavírusu s chrípkou :
V roku 2016/2017 bolo oficiálne diagnostikovaných okolo 200 tisíc prípadov chrípky ! Predpokladajme, že každý druhý človek, ktorí chytil chrípku bol bezpríznakový, alebo nenavštívil svojho obvodného doktora a teda nebol diagnostikovaný. V takom prípade by išlo o 400 tisíc ľudí, ktorí chytili v roku 2016/2017 chrípku. 

400 tisíc ľudí predstavuje len 8% ľudí z celého Slovenska ! A teda chrípkou sa v roku 2016/2017 nakazilo len okolo 8% ľudí, a to ľudia nenosili na seba rúška, a boli otvorené hromadné podujatia bez obmedzenia počtu ľudí ! 
Koľko ľudí by sa teda nakazilo koronavírusom ak by boli všetky prevádzky otvorené, a ľudia by poctivo nosila rúška a hromadné podujatia by boli len s obmedzeným počtom ľudí ? Určite by išlo o menší počet než 8%, predpokladám, že okolo 2-3%.  

Berme však do úvahy aj to, že koronavírus je 2,5 krát viac nákazlivejší než chrípka, a britská mutácia je o 30% nákazlivejšia než klasický koronavírus. No aj keď vynásobime 2,5% x 3 = dostaneme okolo 8% ! A teda  len okolo 8% ľudí pod 65 rokov by sa nakazilo v priebehu roka.


8% ľudí z 72000 predstavuje 5760 hospitalizácii V PRIEBEHU ROKA ! Takéto niečo by naše zdravotníctvo určite zvládlo. 
A keby to číslo bolo predsa len vyššie, existuje veľa prázdnych budov, v ktorých sa dajú vybudovať oddelené lôžka a teda s nedostatkom voľných miest by nemal byť problém. Ani personál by nemal predstavovať problém, vzhľadom na fakt, že dnes máme tisícky študentov medicíny, ktorí by mohli v prípade potreby nastúpiť do terénu.
A keby ani to nemalo fungovať, stále by tu bola možnosť, zo sprísnovaním opatrení !
https://www.uvzsr.sk/docs/info/epida/Vyhodnotenie_chripkovej_sezony_a_zaockovanosti_2017_2018.pdf

Mojím hobby je náboženstvo, veda a technika. Studoval som na matematickom gymnáziu na Grosslingovej ulici. V minulosti som hrával aktívne tenis. Založil som i svoju protestantskú apologetickú stránku katolik0.webnode.sk na ktorej obranujem a dokazujem pravdivosť protestantského učenia a píšem aj o zázrakoch v krestanstve. Momentálne sa venujem teologii a biblistike.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Kardinál Burke: v Cirkvi je kultúra lži

Kardinál Burke: v Cirkvi je kultúra lži

Na https://www.christianitas.sk/aktualny-stav-cirkvi-alebo.../  bol 24.2.2021 uverejnený článok amerického kardinála Raymonda L. Burkeho: Aktuálny stav Cirkvi alebo keď pracuje zmätok. Jedná sa o preklad článku, ktorý bol, nevedno kde, publikovaný. Je dlhý, týka sa viacerých tém, nie je jasné, komu je určený. Vyšiel na portály, ktorý často kritizuje súčasnú Cirkev a pápeža Františka.