Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
16. september 2020

12 Pravidiel Pre Život - Recenzia

12 Rules for Life: An Antidote to Chaos12 Rules for Life: An Antidote to Chaos by Jordan B. Peterson
My rating: 3 of 5 stars

K 12 pravidlám pre život som sa dostal po vyše 100 hodinách počúvania Jordanových podcastov, univerzitných prednášok a debát. Ak by sa ľudstvo delilo na fanúšikov a hejterov tohto profesora, tak som určite fanúšik. Mám rád jeho ostrý, sarkastický humor, precíznosť v reči a schopnosť podať hlboké psychologické a antropologické koncepty tak, aby ich pochopil aj človek ako ja. Prečo som čítal knihu, keď som mal toľko napočúvaného? Pretože knihu začala čítať aj manželka a chceli sme mať rovnakú bázu pre prípadnú diskusiu.

Jednou vetou by som knihu zhrnul...
Súbor jednoduchých pravidiel a rád do života, ku ktorým vedie extrémne obšírna a zložitá esej, kde sa autor snaží vtesnať hádam všetko, čo učí na University of Toronto v kurzoch "Personality and its transformations" a "Maps of meaning".

Z akých časti sa skladala?
Predhovor, úvod a samotné pravidlá. Na konci je veľmi zaujímavá "coda" alebo dovetok. Ten bol super.

Čo sa mi páčilo?
Páčilo sa mi, že v knihe je naozaj napísané veľa zaujímavého a dôležitého pre život.

Čo sa mi nepáčilo?
Ako človek, ktorý je zvyknutý na počúvanie Petersona, nepáčilo sa mi, ako je kniha napísaná. V mnohom to bol boj. Možno preto, že všetko, čo som čítal, som pred tým už počul aspoň raz. Teda okrem niektorých anekdot zo života. Nudil som sa. Dve pravidlá - o počúvaní a o precíznosti v reči, boli vyslovene boj. Inak dobré... Ale určite odporúčam Jordana počúvať, nie čítať. Hrozne dobre hovorí, no ako spisovateľ ma neoslovil.

Z knihy som mal silný dojem, že bola doslova "zbúchaná" narýchlo a v strese. Čo asi aj bola. Prvú knihu - Maps of meaning - písal 15 rokov a každú vetu prepísal údajne 50x, kým si nebol istý, že vyjadruje presne to, čo chce komunikovať. Pri 12 pravidlách som mal pocit, že ju písal v móde - "som zrazu známy, extrémna ľavica po mne ide, musím rýchlo niečo napísať a vydať..." Neviem... Knihu som čítal v angličtine, no ak som bol z nej sklamaný v originále, neviem, čo musia zažívať ľudia, ktorí čítajú preklad.

Ďalšia vec - ak človek nevie anglicky a chce mať možnosť vstrebať niečo z toho, čo JBP učí, je to dobrá voľba. Ja ostávam fanúšikom jeho podania hlbinnej psychológie a antropológie, no v hovorenej forme.

Zaujímavé citáty
 
“To stand up straight with your shoulders back is to accept the terrible responsibility of life, with eyes wide open. It means deciding to voluntarily transform the chaos of potential into the realities of habitable order. It means adopting the burden of self-conscious vulnerability, and accepting the end of the unconscious paradise of childhood, where finitude and mortality are only dimly comprehended. It means willingly undertaking the sacrifices necessary to generate a productive and meaningful reality (it means acting to please God, in the ancient language).”

“It took untold generations to get you where you are. A little gratitude might be in order. If you're going to insist on bending the world to your way, you better have your reasons.”

“And if you think tough men are dangerous, wait until you see what weak men are capable of.”

“Ideologies are substitutes for true knowledge, and ideologues are always dangerous when they come to power, because a simple-minded I-know-it-all approach is no match for the complexity of existence.” Zdieľať


View all my reviews

Odporúčame