Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
10. september 2020

Diakon z mesta: Poučenia z FB

Pri prehliadaní stránok na facebooku som našiel na ruskej stránke Православные смеются😊 Pravoslávni sa smejú :-) tento text. Rozhodol som sa ho preložiť, pretože si myslím, že je vhodný do tejto doby aj pre nás katolíkov. Stačí si slovo pravoslávni zameniť za slovo katolíci, alebo jednoducho kresťania.
Diakon z mesta: Poučenia z FB

Jedno dieťa sa spýtalo kňaza, čím sa odlišujú pravoslávni od nepravoslávnych

Kňaz odpovedal: No, Pravoslávnych si s nikým nepomýliš. Obliekajú sa do svojho špeciálneho pravoslávneho oblečenia a zapúšťajú si špeciálne pravoslávne brady. Potom začnú všetkým kázať a poučovať ich. Demonštratívne sa žehnajú a vždy namiesto slova ďakujem vravia Pán Boh zaplať, namiesto dobrú chuť vravia požehnanú dobrú chuť. Potom sa dlho zaoberajú svojou diétou a všetkým objasňujú, čo práve jedia a od čoho sa práve zdržujú (diéta - pôst bez duchovného zmyslu). Potom netrvá dlho a nepravoslávni sa začnú vyhýbať a obchádzať pravoslávnych naďaleko.  Pre pravoslávnych to je  znakom, že ich svet nenávidí a teda z toho vyplýva, že robia podľa Evanjelia a Boh ich preto miluje.

Tu nastal čas postaviť slovo pravoslávny do správneho významu, pretože medzi momentom, kedy človek sa nazýva pravoslávnym a kedy sa stane pravoslávnym je ohromná vzdialenosť. Ľudia sa držia formálnych pravoslávnych pravidiel, ale bez toho aby došli k ich zmyslu. A tak aj mnoho ľudí žije do smrti - sú pravoslávni názvom, sú eda farizejmi.

Skutočný pravoslávny človek je ako vzduch - neviditeľný,  ale pre každého potrebný. 

odkaz na stránku na FB: https://www.facebook.com/groups/493440037507355 

Inzercia

Teológiu študoval na GTF PU v Prešove. V roku 2016 mu vyšla kniha Deje obce Blažov zvanej, kde sa venuje dejinám gréckokatolíckej obce Blažov, ktorá bola vysťahovaná v smutných 50-tych rokoch kvôli vzniku VO Javorina. Od mája 2019 je diakonom Bratislavskej eparchie. Je členom Federácie skautov Európy. Je ženatý a má tri dcérky.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Blog
Ján     2,18 Židia sa ho opýtali: „Aké znamenie nám ukážeš,

Ján 2,18 Židia sa ho opýtali: „Aké znamenie nám ukážeš,

že môžeš toto robiť?“ 19Ježiš im odpovedal: „Zborte tento chrám a za tri dni ho postavím.“ 20Židia povedali: „Štyridsaťšesť rokov stavali tento chrám a ty ho postavíš za tri dni?“ 21Ale on hovoril o chráme svojho tela. 22Keď potom vstal z mŕtvych, jeho učeníci si spomenuli, že toto hovoril, a uverili Písmu i slovu, ktoré povedal Ježiš.