Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
17. august 2020

Milan Kundera - Žert

ŽertŽert by Milan Kundera
My rating: 5 of 5 stars

Dielo Žert od Milana Kunderu - autora, ktorého som do tohto roku nepoznal- mi odporučila moja manažérka z práce. Keď som ju začal čítať(knihu, nie manažérku), vôbec som nevedel, o čom bude. A bola o mnohých veciach - kritika režimu po Februári 1948 v Česko-slovensku, o priateľstve, láske, túžbe, zrade, traume, trpkosti neodpustenia, zázraku odpustenia a istote zabudnutia... a o folklórnej hudbe.
Na Kunderovi sa mi páčilo, ako obratne, citlivo narábal so slovami. Kniha sa čítala jedna báseň, vety boli uhladené, neplytval slovami, kniha bola ako ovocný strom, kde bolo plno ovocia a málo lístia. Tento rok som sa s veľkou vervou pustil aj do Dostojevského, no u neho je to akosi naopak. Ovocie chutné, sladké, veľké, avšak dostať sa k nemu je pre množstvo lístia, v ktorom je zahrabané, ťažké, ba až nemožné... Mnoho ovocia u Dostojevského som našiel, až pri čítaní rôznych book summaries and analyses na sparknotes.com alebo cliffnotes.com. U Kunderu to je inak. Áno, občas úvah o folklóre bolo na mňa priveľa. Ale keďže jazyk, ktorým tie úvahy boli napísané, bol nápaditý, svieži a razil pre mňa optimálnu cestu medzi lyrickými opismi plnými metafor, obrazov, symbolov a "bežným rozprávaním" (sorry za slabú slovnú zásobu v tejto oblasti), nie len, že som mu to odpustil, ale aj som si to užil.
Knihu odporúčam každému čitateľovi.

Z akých časti sa skladala?
Žert bol rozdelený do častí, ktoré boli rozdelené do kapitol. V rámci kapitol sa striedali rozprávači. Najmä Ludvík Jahn, Helena, Jaroslav a Kostka. Problém je, že niekedy až do konca kapitoly čitateľ nevie s istotou, ktorá postava danú kapitolu rozpráva.

Čo sa mi páčilo?
Páčil sa mi jazyk, autorov pohľad na totalitný komunistický režim, hlboké úvahy o vzťahoch, odpustení, evanjeliu, pravej láske, autenticite života.
Čo sa mi nepáčilo?
Niektoré časti sa mi nečítali až tak dobre a ľahko a bol som netrpezlivý. Niekde asi v strede knihy, keď mal Ludvík po vojne a riešila sa folklórna hudba a Jazda kráľov... V konečnom dôsledku sa mi to páčilo, no nečítalo sa to ľahko.
Nepáčilo sa mi ani, že som nevedel, kto je rozprávačom. Dozvedel som sa to z kontextu a dialógov vždy ešte v rámci danej kapitoly, no niekedy až na konci.


View all my reviews

Fascinuje ma život, milujem skúmať ho a hľadať, čo má zmysel. Neviem si predstaviť nezdieľať v článkoch, čo sa učím a čo sa ma dotýka. Posledné obdobie ide najmä o témy ako bdelosť, kontemplatívna spiritualita, celistvosť, písanie, história a filozofia.

Odporúčame

Blog
Nenormálna práca umelcov

Nenormálna práca umelcov

V súvislosti s korona vírusom sa dostalo do ťažkej situácie viacero odvetví. Jednou z najviac postihnutých skupín boli umelci, ktorí s tým zápasia doteraz. Umenie je masová záležitosť a pri obmedzení masových podujatí umelci prichádzajú o divákov a často musia hlavne z ekonomických dôvodov rušiť rôzne podujatia – jednoducho sa im pre málo ľudí ekonomicky neoplatí hrať. V súvislosti s týmto sa rozbehla diskusia o tom, či by umelci nemali robiť radšej nejakú „normálnu prácu“. Čo je to vlastne „normálna práca“?

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.