Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
25. júl 2020

Kristovo evanjelium je vzácnou perlou. Alebo nie?

Evanjeliový úryvok najbližšej nedele (Mt 13, 44 - 52) podáva až tri podobenstvá, ktorými Pán Ježiš názorne približuje Božie kráľovstvo a jeho vlastnosti.
Kristovo evanjelium je vzácnou perlou. Alebo nie?

Poklad

Nebeské kráľovstvo nie je pripodobnené tomu, kto pole kúpi, ale samotnému pokladu. Poslucháč je teda v úlohe nálezcu pokladu. Na poli nie je navonok nič zvláštne. Poklad sa totiž ukrýva vnútri. Nájsť poklad však ešte nestačí. Je potrebné urobiť ďalší krok - zariskovať, všetko investovať a kúpiť pole. Úžitok investície sa prejaví až v budúcnosti. V hre je neistota a riziko. Pre tých, ktorí o poklade nevedia, je takýto krok možno až hlúposťou, lebo navonok vidia iba kus poľa. Pravý Ježišov učeník je ten, kto sa rozhodne zariskovať a všetko investovať do nebeského kráľovstva - „predá všetko, čo má...“, ktorý si nenecháva nejaký záložný plán pre prípad, žeby to nevyšlo. Iba ten, kto zariskuje spolu s Bohom, môže zakúsiť radosť a spozná hodnotu Božieho kráľovstva. Je to radosť „z objavenia“ nebeského kráľovstva. 

Pravý Ježišov učeník je ten, kto sa rozhodne zariskovať a všetko investovať do nebeského kráľovstva. Zdieľať

Byť v zástupe a počuť Ježišovo evanjelium je prvým krokom, kde sa človek dozvie o poklade. Učeník je pozvaný, aby celý svoj život investoval do prijatia Pánovho slova. 

Perla

Toto podobenstvo vytvára dvojicu s predchádzajúcim o poklade. Avšak v tomto prípade nejde o neočakávaný nález, ale o kupca, ktorý sa živí vyhľadávaním vzácnych perál. Podobne ako nálezca pokladu aj on sa ocitne pred životnou príležitosťou, ktorá sa nemusí zopakovať, keď nájde perlu mimoriadne vysokej hodnoty. Otázka stojí, či sa rozhodne zariskovať a „predá všetko, čo má a kúpi ju.“ 

Kupcom z podobenstva je v reálnom živote Ježišov učeník. Kľúčová nie je otázka, čo bude robiť s cennou perlou, ale že obetuje úplne všetko, aby ju získal. Nebeské kráľovstvo sa dáva len tomu, kto je úplne odhodlaný ho získať so všetkými dôsledkami pre svoj život (že stratí kamarátov, že bude mediálne nezaujímavý, že príde o výhody, že bude považovaný za konzervatívneho, za podivína atď.). 

Dokážeme rozpoznať nevyčísliteľnú hodnotu a dôležitosť Božieho kráľovstva pre náš život? Zdieľať

Stali sme sa odborníkmi na rôzne oblasti nášho života. Dokážeme rozpoznať nevyčísliteľnú hodnotu a dôležitosť Božieho kráľovstva pre náš život? Ak by to tak skutočne bolo, nedovolili by sme, aby nám vzácna perla Kristovho evanjelia doslova prešla pomedzi prsty a my si to ani nevšimneme. 

Rybárska sieť

Pán Ježiš pri tomto podobenstvo podáva opäť aj jeho vysvetlenie. Ide o alegorické podobenstvo, v ktorom každý prvok má ešte ďalší hlbší význam. Sieť je Božie kráľovstvo, ryby sú ľudia, vytiahnutie siete je posledný súd: Tak bude aj na konci sveta: vyjdú anjeli, oddelia zlých od spravodlivých a hodia ich do ohnivej pece. Tam bude plača škrípanie zubami.“ (Mt 13, 49 - 50)

Inzercia

Podobenstvo učí, že posledný súd je istou realitou, keď dobrí a zlí nebudú viac pomiešaní, ale jasne oddelení a zlo bude potrestané. Preto od Ježišovho učeníka sa očakáva, že po celý čas života ostane verným učeniu svojho Majstra. Podobenstvo nás upozorňuje, že pôsobenie Božieho kráľovstva nie je podobné akémusi geografickému vyčleneniu hraníc, ale zahŕňa každého, každý je pozvaný. 

Poslucháčovi sa dáva na výber byť dobrou alebo zlou rybou. Zdieľať

V podobenstve sa bližšie nehovorí, kto hádže sieť. Poslucháčovi sa dáva na výber byť dobrou alebo zlou rybou. Všetko ostatné je nepodstatné. Vidíme tu podobnosť s podobenstvom o rozsievačovi a o kúkoli medzi pšenicou. Človek má možnosť vybrať si, či chce byť v tomto živote dobrou pôdou, alebo tŕním, či chce byť pšenicou alebo burinou. 

Počas troch nedieľ sme mohli počuť až sedem Ježišových podobenstiev. Skúsme si ich zapamätať a čerpať z ich duchovného posolstva. 

 

 

Katolícky kňaz Spišskej diecézy, farár v Kežmarku a prednášajúci Sväté písmo v kňazskom seminári v Spišskej Kapitule.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.