Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
03. júl 2020

Keď hlad zaklope na dvere

V Centre konkrétnej pomoci FEMINA pomáhame systematicky rodinám, ktoré sa ocitli v núdzi. Pandémia spôsobená ochorením Covid-19, zasiahla do ich života zničujúcim spôsobom. Obracajú sa na nás matky rodín a hovoria to isté – potom ako zaplatíme za náklady spojené s bývaním, nemáme za čo deťom kúpiť jedlo. Preto sme vyhlásili zbierku – Zje sa každé zrnko. 80 balíkov potravín pre rodiny v núdzi.
Keď hlad zaklope na dvere

Poznáme tieto rodiny osobne. Sú to zodpovední rodičia, ktorí statočne zápasia s problémami, ktoré im vstúpili do ich života. Ako napríklad pani Helenka. Žila spolu so svojimi 4 maloletými deťmi a aj manželom v menšej obci. Mali problém nájsť prácu a tak sa s manželom dohodli, že on pôjde pracovať do zahraničia a Helenka sa bude starať o deti, domácnosť a chorľavých rodičov. Jej manžel Ferko mal cestou domov tragickú dopravnú nehodu. Náhle odišiel a rodina stratila nielen otca, manžela, ale aj živiteľa rodiny.

Helenka sa však nevzdala – našla si občasnú brigádu. Ale aj tak, ak zaplatí za náklady spojené s bývaním – za prenájom + energie, zostane im malá suma, ktoré nepostačuje ani na pokrytie všetkých základných potrieb. O deti sa stará príkladne – napriek chudobe, v ktorej žijú, deti sa dobre učia, sú čisto oblečené. Pani Helenke sme už kúpili a doniesli potravinový balík z našej zbierky. Bola veľmi vďačná. So slzami v očiach nám hovorila, že ani nevieme, ako sme jej pomohli.

Pani Agneška nemala dobrého manžela. Vydávala sa mladučká a manžel začal časom piť. A bil ju a tiež ich dve deti. Ozvala sa nám do Centra konkrétnej pomoci Femina a pomohli sme jej nájsť ubytovanie v azylovom centre. Keď si však zaplatí  aj tak veľmi nízku sumu za nájom, zostáva jej malý obnos na živobytie. Aj pani Agneške sme vďaka štedrým darcom mohli nakúpiť trvanlivé potraviny. 

Stretávame sa s tým, že rodiny sa hanbia za svoju chudobu a nedostatok.  Zdieľať

Zatvorené školy a aj letné prázdniny zhoršili situáciu chudobných rodín aj tým, že deti zostali doma. V školách deti dostali zadarmo obedy, čo pomohlo aj tak dosť napnutým rodinným rozpočtom. Mamy im potom len spravili raňajky a večeru z toho, čo bolo doma. Ak bola špajza prázdna, išlo sa späť bez večere. Situácia, keď deti nemajú možnosť ísť na obedy zadarmo, prináša aj väčší hlad. Stretávame sa s tým, že sa rodiny hanbia za svoju chudobu a nedostatok. Často ani ich najbližší príbuzní, či susedia netušia, že už niekoľko dní nemali poriadne jedlo. Za zatvorenými dverami domov či brán nie je vidno, že hrnce, špajza a ladnička trpia nedostatkom.

Chceme sa preto poďakovať všetkým darcom, vďaka ktorým sme mohli kúpiť potraviny a aj rodiny pani Helenky a Agnešky už nie sú hladné. Takto spoločne pomáhame  80 rodinám z okresov južného a východného Slovenska, kde pôsobí Centrum Femina.  Moje kolegyne pracujú v regiónoch:  Levice, Snina a Prešov. Každá naša rodina má svoj príbeh a má spoločné to, že u nás vo Femine našli vždy pomoc. Riešime domáce násilie, pomáhame tehotným ženám v núdzi, nezamestnaným rodičom, starším občanom – jednoducho poskytujeme základné sociálne poradenstvo tým, ktorí to potrebujú. Viac o tom ako pomáhame si môžete prečítať tu. Centrum konkrétnej pomoci Femina je jedným z viacerých projektov konkrétnej pomoci, ktoré  založilo a zastrešuje Fórum života.

Inzercia

Aby nik nemusel zaspávať hladný, podporte našu zbierku. Zje sa každé zrnko. 80 balíkov potravín pre rodiny. Zdieľať

Vďaka potravinovej zbierke sa nám podarilo nasýtiť už niekoľko rodín. Začali sa nám však ozývať aj ďalšie a preto by sme vás chceli poprosiť – aj o malý príspevok na nákup potravín. Aby nik nemusel zaspávať hladný. Zbierku môžete podporiť dnes aj vy. Ďakujeme.

 

Elena Burešová

Fórum života

Zaujíma ma PR, komunikácia a aj dianie v spoločnosti. Ochranu ľudského života od počatia po prirodzenú smrť a prírody považujem za svoju osobnú misiu.

Odporúčame

Blog
Zodpovedné rozhodnutie pre život

Zodpovedné rozhodnutie pre život

Vzbudzuje to falošný dojem. Akoby prolife žilo len pre zakázanie potratov. Isto, ak sa bavíme o ochrane života od počatia po prirodzenú smrť, tak je potrebné mať nastavenú legislatívu tak, aby aktívne pomáhala k ochrane ľudského života. Ale celý prolife nemôže stáť len na zakázaní potratov.

Blog
Mária, matka Ježišova, v Koráne

Mária, matka Ježišova, v Koráne

Pohľady na Máriu, matku Mesiáša Ježiša, sa líšia naprieč rôznymi vierovyznaniami. V nasledujúcom článku sa Vám pokúsim priblížiť pohľad islámu na jej výnimočnú osobnosť a činy cez výroky Koránu, ktoré sa na ňu vzťahujú. 

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.