Po acédii, ktorej sme sa venovali v predošlých blogoch, sa sv. Ján Kasián venuje neresti zvanej márna sláva alebo márnosť, márnivosť z gréckeho slova κενοδοξία (kenodoxia).
Čo sa skrýva pod týmto pojmom? Márnivosť alebo "márna sláva" je hľadanie chvály a slávy u ľudí. Ježiš hovorí: "Nech tak svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali vášho Otca, ktorý je na nebesiach." Čiže je dobré, aby sme sa usilovali o oddanosť a činnú lásku, aby sme kráčali cestou k dokonalosti, úplnosti, no toto má byť inšpiratívne pre ľudí a cieľom je, aby oslavovali Boha a boli motivovaní k pokániu a k vedeniu cnostného života. Ak však robíme veci pre to, aby nás iní uznávali, aby si o nás mysleli čokoľvek, čo chceme, aby si mysleli (nie, aby poznali, akí skutočne sme), utápame sa v neresti márnosti.
Kasián nás učí, že márnivosť má dve tváre. Hovorí: "Neotáčajte sa ani vpravo, ani vľavo... (to znamená) nechvastajte sa svojimi cnosťami a nebuďte nadutí zo svojích duchovných úspechov na pravej strane, nebočte ani vľavo - na cestu nerestí a nehľadajte slávu v hanbe."
Pomyslíme si, že celkom rozumiem, keď sa niekto chváli tým, čo dosiahol, aký je úspešný, ale kto by sa chválil svojimi prehreškami? No predstavme si takého vysokoškoláka, ktorý hľadá uznanie u spolužiakov na chodbovici tým, koľko vypije. Alebo mladí stredoškoláci sa pretekajú, ktorý z nich je väčší "vodvaz", kto pije, kto fajčí, kto je "najmenej konformný" voči požiadavkom svojích rodičov.
V Biblii je o márnivosti písané napríklad v troch jednoznačných pasážach.
"V tom čase babylonský kráľ Berodach-Baladán, Baladánov syn, poslal Chizkijovi listy a dar, lebo sa dozvedel o jeho chorobe. Chizkija poslov vypočul a ukázal im celú klenotnicu: striebro, zlato, balzamy, vzácny olej, svoju zbrojnicu i všetko, čo sa nachádzalo v jeho pokladniciach. Nebolo nič, čo by im Chizkija nebol ukázal vo svojom paláci a v celom svojom kráľovstve." Nato povedal Izaiáš Chizkijovi: „Počuj slovo Hospodina! ‚Blíži sa čas, keď všetko, čo sa nachádza v tvojom paláci a čo tvoji predkovia dodnes nahromadili, bude odvlečené do Babylonu. Neostane tu nič,‘ vraví Hospodin. ‚I niektorých tvojich synov, ktorí vzídu z teba, ktorých splodíš, odvlečú a budú dvoranmi v paláci babylonského kráľa.‘ "Zdieľať
Neresť je návyk alebo vlastnosť, z ktorej plynie mnoho iných hriechov. Aké to sú v prípade márnivosti?
Ak márnivosť je neresť, veľkodušnosť je cnosť, o ktorú sa potrebujem usilovať. Márnivý človek sa zaujíma, ako si získať slávu a pochvalu u ľudí, pokým veľkodušný človek sa snaží konať dobro a žiť čestný, cnostný život, aj keby si to nik nemal všimnúť. Takýto človek si je vedomý, že ak by si aj nik na svete nevšimol jeho dobré skutky, jeho nebeský Otec ich vidí a bude odmenený. A podľa mňa osobne, skutočná veľkodušnosť je robiť dobré skutky, aj keby som odmenený nemal byť ani Bohom, proste robiť ich nezištne, z lásky.
Kasián ako lieky na márnivosť predpisuje, aby sme sa ani nezačali robiť nič z pohnútky získať slávu u ľudí.
Keď však dobré skutky robíme, potrebujeme byť bdelí, pretože pokušenie márnivosti spravidla príde a ak sa mu poddáme, prídeme o ovocie našej snahy a práce.
Kasián rovnako predpisuje minimalizmus - nevlastniť nič, čo by sme nepotrebovali k životu a čo by mohlo viesť k tomu, aby sme sa tými vecami chvastali pred ľuďmi.
Nabudúce si povieme niečo o pýche