Vláda potrebuje spoluprácu. Iba ona zachráni Slovensko

Vážený pán predseda parlamentu,
Vážený pán premiér,
Ctená snemovňa,
Vážená vláda,
Rokujeme v čase krízy. A nie hocijakej. Bezprecedentnej krízy v mierových časoch, ktorá celosvetovo prekonáva ekonomickú krízu spred 10 rokov i tú migračnú spred piatich, a ktorá môže ešte prehĺbiť tú environmentálnu. Nestojím tu iba sama za seba, som tu aj ako predsedníčka Kresťanskej únie. Som rada, že Kresťanská únia išla do parlamentných volieb spoločne s hnutiami OĽANO, NOVA a Zmenou zdola a desaťtisíce ľudí, väčšinou kresťanov, ktorí nás volili tu majú svojich zástupcov.
Kríza prišla znenazdania a našla nás nepripravených. Toto konštatujem bez akejkoľvek výčitky. Viacerí moji koaliční kolegovia vo svojich príhovoroch zdôrazňovali koľko z ich volebných programov sa dostalo do programového vyhlásenia vlády, ale zatiaľ nevieme, aké budú východiská pre plnenie týchto plánov. A to je najväčšie riziko dokumentu, ktorý prerokovávame.
Vďaka rýchlym a rozhodným opatreniam, či už bývalej alebo súčasnej vlády, sme zachránili mnoho životov. Naša vlasť však naďalej trpí a okrem riešenia pandémie COVID – 19 sa musíme snažiť podľa možností napĺňať paralelne tento program.
Rokujeme o programovom vyhlásení, ktorý je z veľkej časti programom v čase krízy, ale nie programom pre jej riešenie. Napriek tomu je to program národnej záchrany, ale aj jednoty a spolupráce. Spolupráca by mala byť imperatívom nielen pre koalíciu, ale pre všetky dobré riešenia pre našich spoluobčanov. Jednotu a spoluprácu potrebujeme viac ako kedykoľvek za skoro 30 rokov existencie našej republiky.
V programovom vyhlásení ma tešia mnohé body. Nedá sa reagovať na všetky, preto spomeniem len niektoré. O viacerých hovorili moji kolegovia – Peter Kremský, Katarína Hatraková a ďalší.
- Dôraz na prepojenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti o chorých, starých a odkázaných na našu pomoc. Ak hovoríme o tejto starostlivosti nie je to len o rovnakom financovaní štátnych a súkromných sociálnych služieb a zlepšení odmeňovania ich pracovníkov, ale aj o spravodlivom ocenení rodinných príslušníkov, ktorí sa o svojich blízkych starajú doma. Títo ľudia nesmú byť odkázaní žiť v chudobe, len preto, že nechcú dať svojich rodičov do domova dôchodcov alebo sociálnych služieb.
- Úroveň podpory solidarity medzi generáciami je tiež vizitkou úrovne spoločnosti. Rovnako to platí aj o ocenení práce matiek, ktoré sa starajú o domácnosť a svoje deti. Práca v domácnosti nie je našou spoločnosťou považovaná za produktivnu, pokiaľ ju nerobí opatrovateľka alebo pomocnica v domácnosti. A to radšej nehovorím o zodpovedných mnohodetných rodinách, ktoré sú na Slovensku diskriminovanou menšinou. Napriek demografickej kríze tieto rodiny v našich politikách nezohľadňujeme.
- Oceňujem, že vláda našla pochopenie preto, že rodina a rodinné podnikanie je to, čo nám môže pomôcť čeliť ekonomickému prepadu, ktorý nás čaká. Ak dáme rodine v spoločnosti miesto, ktoré jej patrí a prestaneme ju vnímať len ako objekt sociálnej starostlivosti, rodina dá spoločnosti to bohatstvo, ktorým oplýva.
- Zmienka o ochrane nenarodených a jasné odmietnutie eutanázie ako asistovanej samovraždy, inými slovami uznanie hodnôt života a jeho dôstojnosti sa v programovom vyhlásení vlády objavilo prvýkrát v moderných dejinách nášho národa.
- Oceňujem, že vláda SR podporí rozvoj následnej zdravotnej starostlivosti aj z pohľadu kúpeľnej liečby, vo vzťahu k doliečovaniu pacienta po prepustení z akútneho lôžka. Je to ambiciózny plán, ale bez neho sa nepohneme, lebo je to bytostne dôležité pre urýchlenie návratu občanov do produktívneho života alebo zabezpečenia ich sebestačnosti. Z národohospodárskeho hľadiska podpora slovenského kúpeľníctva znamená podporu udržateľnosti a rastu pracovných síl Slovenska. Rozvinuté kúpeľníctvo je významnou zložkou zabezpečujúcou prevenciu najčastejšie sa vyskytujúcich chorôb.
- Venovať adekvátnu pozornosť paliatívnej a hospicovej starostlivosti je bezpodmienečná povinnosť a zodpovednosť vlády a ministerstva zdravotníctva voči nevyliečiteľne chorým obyvateľom republiky.
- Nedá mi nespomenúť ambíciu vlády zaviesť demografické a geografické kritéria pri sieti lekární. Nebude to jednoduché, ale tento cieľ potrebné dosiahnuť.
Ekonomický úspech a inovatívnosť si vyžadujú nielen znalosť technických či prírodovedných disciplín, ale najmä kreativitu a dôveru vo vlastné schopnosti. Ako laik si myslím, že úlohou dobrého školstva a dobrých učiteľov je dať žiakom solídny prírodovedný a humanitný základ, no zároveň posilniť ich sebadôveru.
Tu niekde vidím priesečník, v ktorom sa kresťanské hodnoty Západu, predovšetkým absolútna hodnota ľudského života a dôstojnosti každého človeka, solidarita s druhými, zodpovednosť a sloboda, stretávajú so schopnosťou kriticky myslieť, ktorá je výsledkom nielen odborného, ale aj ľudského vedenia zo strany pedagóga.
Tento priesečník je zároveň miestom, kde vidí Kresťanská únia, ako sa škola a rodina navzájom dopĺňajú. A ak jedna z týchto inštitúcií zlyháva, musí pomôcť tá druhá.
Viem, že slovenskí učitelia to vôbec nemajú ľahké. Viem, že si zaslúžia lepšie ohodnotenie, že potrebujú viac slobody vo vyučovaní a viac času na to, aby sa mohli naplno venovať každému svojmu žiakovi tak intenzívne, ako to potrebuje. Napriek tomu, že uznávame, že rodičia majú rozhodujúce postavenie pri výchove a vzdelávaní svojich detí, ako politici Kresťanskej únie sa budeme snažiť, aby sa postavenie učiteľov zlepšilo. Pretože aj od nich záleží, kam sa bude západná spoločnosť uberať o dvadsať rokov a na akých hodnotách bude stáť.
Navrhované programové vyhlásenie vlády je rôznorodé ako je aj rôznorodá táto vládna koalícia. Chcem veriť, že je to vláda spolupráce a preto je dôležité, aby prúdy v nej zastúpené išli jedným smerom.
Áno, mám predstavu o Slovensku, o Slovensku postavenom na univerzálnych hodnotách. Pandémia ju možno odsúva na neskôr, ale táto vízia musí byť naplnená. Toto programové vyhlásenie je krokom správnym smerom.
Ja i Kresťanská únia podporujeme predložené riešenia súčasných výziev a budeme hlasovať za toto programové vyhlásenie.