Príčiny zlyhania KDH vo voľbách

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Príčiny zlyhania KDH vo voľbách

Voľby priniesli vyhodnotenie smerovania politických strán voličmi a rozdelili ich na víťazov, štatistov a porazených. Víťazmi sú strany OĽaNO a Sme rodina. Štatistami sa stali strany Za ľudí a SaS a skupina porazených je pomerne široká, počnúc stranou SMER-SD.

Smer sa síce dostal do parlamentu, ale s nulovým vládnym potenciálom a vo voľbách oproti minulosti výrazne stratil. Medzi porazených je potrebné samozrejme započítať aj bývalé vládne strany Most a SNS, príčiny ich neúspechu sú však rozdielne: U Mostu je príčinou nespoľahlivosť a paktovanie s mafiánskym Smerom-SD, u SNS je to nepresvedčivý Andrej Danko. Ďalším porazeným je ĽSNS, ktoré malo vysoké, dvojciferné ambície a chcelo sa stať subjektom, bez ktorého zostavenie vlády nebude možné. Našťastie predvolebné vzopätie síl hlavne strán PS-SPOLU a KDH prinieslo ovocie v tom, že mnohých ľudí od voľby ĽSNS odradilo, ale neprenieslo týchto voličov k iniciátorom „protikotlebovského povstania“, ale k Igorovi Matovičovi. Naopak, fixácia na protikotlebovskú tému bola voličmi vyhodnotená ako nedostatočná a menované strany sa do parlamentu neprebojovali.

Detailnejšie by som sa chcel venovať neúspechu Kresťanskodemokratického hnutia. Tento neúspech naznačovali trendy ešte pred nástupom protikotlebovskej kampane. Budem sa teraz venovať posledným 4 rokom, pretože pád KDH má dlhšiu históriu a k jeho pádu sa vyjadrovali aj fundovanejší analytici a komentátori, ako som ja a vtedy som nemal vnútorný pohľad na vec. 

V mojom článku publikovanom na konzervatívnom priestore (klikni TU) som vymenoval a podrobnejšie popísal 3 etapy vývoja KDH po voľbách: 

1. Nástup Alojza Hlinu na post predsedu KDH

2. Voľby do Európskeho parlamentu

3. Volebná kampaň do parlamentých volieb.

Ako sa dočítate v priloženom článku, v týchto troch etapách som identifikoval 2 kľúčové udalosti, ktoré viedli k poklesu KDH a následnému volebnému neúspechu:

1. Odchod Anny Záborskej a vznik Kresťanskej Únie

Toto je udalosť, kde KDH dosiahla vrchol svojich preferencií a nastal ich postupný pokles. Niektorí obviňujú z vzniknutej situácie Annu Záborskú, iní Alojza Hlinu. Mojím cieľom nie je hľadať vinníkov. Viktimizácia a konflikt totiž neprinesú riešenie tejto situácie. Som presvedčený o tom, že ak by nedošlo k odchodu Anny Záborskej a vzniku KU a vytvorila by sa možnosť kandidovať aj Branislavovi Škripekovi ako členovi inej frakcie, bolo by KDH dosialo ešte silnejší výsledok a získalo by 3 mandáty. Je pravdepodobné, že by malo po týchto voľbách dostatočný drive na to, aby sa stalo lídrom opozície. Tu si treba uvedomiť ďalší zásadný moment. KDH totiž na seba viaže pomerne významnú časť mladých kresťanských voličov a hlasy, ktoré dostala KU na kandidátke OĽaNO chýbali KDH na to, aby sa dostali do parlamentu. Do budúcna vidím nutnosť komunikácie KDH a KU a ich budúcu spoluprácu v záujme zachovania a znovuvystavania silnej kresťanskodemokratickej strany.

2. Podpis dohody o neútočení s PS-Spolu

Podpis tejto dohody a jeho následná interpretácia voličom bola takisto kľúčovým bodom, kde došlo k zneisteniu jadrového voliča a jeho odchod od KDH. Následné mediálne útoky sa dali očakávať a častý výskyt predsedu KDH v spoločnosti predstaviteľov koalície PS a Spolu bol pre kresťanského konzervatívneho voliča veľmi zneisťujúci. Táto dohoda sama o sebe priniesla tisíce nových voličov KDH, ale ešte väčší počet odradila. Situácia, v ktorej bolo KDH v otvorenom konflikte s inou kresťanskou stranou - KU a v úzkej spolupráci s liberálnou ľavicovou PS bola totiž pre mnohých jadrových voličov KDH neakceptovateľná. Mnohí títo voliči sa odklonili smerom k hnutiu OĽaNO, niektorí aj smerom ku Kotlebovi alebo Kollárovi.

Volebný výsledok, ktorý priniesol ešte nižšie percentá ako v predošlých parlamentných voľbách je v tomto kontexte jasným vyjadrením vôľe voličov, ktorí nechcú konflikty kresťanov v politike a ktorí nechcú užšiu spoluprácu s liberálnou ľavicou. 

Obroda kresťanskej demokracie na Slovensku bude o to ťažšia, že KDH nepostúpilo do parlamentu už druhý krát za sebou. Podstatné je vedieť sa postaviť tomuto výsledku čelom, vyvodiť zodpovednosť a pokúsiť sa napraviť uvedené chyby. Ak sa má kresťanská demokracia obnoviť, musia sa urovnať konflikty medzi kresťanskými subjektami a ich zástupcami, musí sa prekonať vzájomný pocit krivdy a rozdelenia, či už sú to krivdy aktuálne, alebo minulé.  Ako na to? Tomu sa viac povenujem v nasledujúcom blogu.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo