Šprintéri alebo maratónci

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Šprintéri alebo maratónci

Je lepšie behávať krátke šprinty alebo sa vydať na dlhú cestu v pomalšom tempe? Pred týmto vašim rozhodnutím si pozrite, ako vyzerajú na olympiáde šprintéri a ako maratónci. K akému typu by ste sa pridali s úsmevom? Ja preferujem šprintérov. Hoci má bežný smrteľník málo času, šprinty netrvajú dlho.

Ak chcete dopriať telu zopár svalových vláken navyše, je úsmevné vedieť, že nemusíte cvičiť hodiny a hodiny, aby ste dosiahli slušné výsledky.

Lenže to znamená dať dôraz na intenzitu. Je oveľa jednoduchšie pripraviť sa v duchu na hodinu pomalého behu, pri ktorom idete, povedzme, na tretinový výkon, ako napnúť naraz všetky svaly pri niekoľkých šprintoch s krátkymi prestávkami na vydýchanie. Tá ťažšia cesta je zvyčajne tá, ktorá prinesie lepšie výsledky... ak vám, prirodzene, nejde v prvom rade o tréning vytrvalosti.

Šprint je takým „metabolickým nakopnutím" pre vaše telo, je skokom do studenej vody, ktorý však stojí za to. Pokiaľ sa vyložene nepripravujete na maratón, ale cítite sa byť rekreačným športovcom natoľko, že chcete nielen žiť, ale aj vyzerať zdravo, potom sú pre vás šprinty práve tou časovo dostupnejšou voľbou. A nielen časovo dostupnou, ale aj efektívnou.

Pohyb je terapiou pre tých, ktorí majú sedavé zamestnanie. Myslím si, že sa všetci zhodneme na tom, keď beh nazveme pravým opakom sedenia. V neposlednom rade je beh pre mestský spôsob života kľúčový.

Možno preto ľudia tak radi utekajú do práce, radi utekajú na zastávku, preto s takou vášňou utekajú pred rozzúrenými psami a súčasne utekajú sami pred sebou. Asi v hĺbke duše tušia, že beh je úžasným riešením mnohých problémov. Síce nie všetkých, ale mnohých áno.

Či si už zvolíte šprint alebo maratón, odteraz budete behať. Vstanete z manažérskeho kresla. A to je dôležité.

Poznámka: Pri zdravom behaní mám na mysli funkčné využívanie vašich nôh bez mäkkých podrážok. Inak sa o „zdravom“ behu veľmi hovoriť nedá.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo