Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
29. december 2019

Cinycké bludy

V predvianočnom TV Oko redaktorka Jana Alexová dala svojmu „spolupracovníkovi“, šéfovi Cynickej obludy, Radovi Ondřejičkovim (RO), múdru otázku: „Uťahovať si z viery, boha, biskupov, kňazov je u nás stále pre mnohých ľudí tabu. Niečo, čo je neslušné a nepatrí sa to. Prečo je to tak?“

Odpoveď RO bola na vysokokvalifikovanej úrovni: „Nemyslím si, že lámem nejaké tabu. Mne sa veci okolo viery a cirkvi zdajú absurdné. Celá myšlienka náboženskej viery a etických pravidiel spísaných formou príbehu plného protirečení, ktorý hovorí o tom ako máme žiť.“

Terčom jeho „vtipov“ nie sú len politici, často aj cirkev. Všetko má podľa RO spoločného menovateľa – ľudskú hlúposť a tuposť.  Ďalšie výroky RO sú plné „ľudskej múdrosti“:

  • to isté, čo je v Biblii, je aj v Nevedkových dobrodružstvách, a ešte je to aj menej násilné,
  • myšlienka, prečo je niekto aktívnym veriacom, je pre mňa ťažko pochopiteľná,
  • ľudia zastupujúci cirkev..., ktorí  chcú ovplyvniť životy druhých je otravujúca absurdnosť,
  • vždy som cirkev a jej snahy vnímal ako niečo absurdné,
  • netuším, prečo by to malo mať záväzný vplyv na môj vlastný život,
  • dlho som ani nevedel, ktorý je to ten Zvolenský,
  • viem, že majú pápeža, ale inak mi ich hierarchia veľa nehovorí,
  • neviem mnohých ľudí pochopiť, prečo sú veriaci.

Uspokojúce je tvrdenie, že "nie je mojim cieľom zničiť cirkev alebo odvrátiť niekoho od viery," O to sa už márne snažia 2000 rokov iné kalibre.

Ani po Vianociach „vtipy“ RO nekončia. Z textu fotografií s bublinou katolikabanca Fera Miklošku a arcibiskupa Stanislava Zvolenského vyplýva zaujímavý postreh, že obom ide v podstate - len o peniaze.

Okopírovať z novín alebo internetu cudzie fotky a dať ľuďom do úst trápne výroky v bublinách, nie je nič „originálne“. Aj na tému cirkvi a politiky možno písať vtipne, prečo nie? Musí to však mať svoj nadhľad, znalosti a dobrú vôľu, nie diletanstvo a ignoráciu. 

Keď chcete písať na úrovni o parciálnych diferenciálnych rovniciach, musíte niečo z matematiky vedieť. Keď chcete písať niečo vtipné o literatúre, hudbe alebo umení, mali by ste mať z týchto oblastí niečo prečítané. Ak píšete o cudzích krajoch, o Paríži, Ríme alebo Washingtone, vaše vedomosti by nemali byť iba z Wikipédii. Keď píšete o katolíckej cirkvi, stačí vám Cynická obluda na stránkach SME.

 

Inzercia

 

 

 

 

 

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

Odporúčame

Blog
Slovenská lipa rastie vo Vatikáne 25 rokov

Slovenská lipa rastie vo Vatikáne 25 rokov

17.decembra 1994 na námestí Svätého Petra ticho stál 35-metrový smrek zo Zázrivej, dar Slovenska Jánovi Pavlovi II. Spomedzi 30 kandidátov Slovensko dostalo ako prvé z postsocialistických krajín privilégium darovať vianočný strom. Okrem 130 ročného smreka Slováci darovali Vatikánu aj 40 borovíc. Ku každej Oravčania pridali list s balíkom ozdôb. Poslali aj tri lipky na zasadenie: do Vatikánskych záhrad, kardinálovi Tomkovi a do Slovenského ústavu sv. Cyrila a Metoda.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.