Cinycké bludy
V predvianočnom TV Oko redaktorka Jana Alexová dala svojmu „spolupracovníkovi“, šéfovi Cynickej obludy, Radovi Ondřejičkovim (RO), múdru otázku: „Uťahovať si z viery, boha, biskupov, kňazov je u nás stále pre mnohých ľudí tabu. Niečo, čo je neslušné a nepatrí sa to. Prečo je to tak?“
Odpoveď RO bola na vysokokvalifikovanej úrovni: „Nemyslím si, že lámem nejaké tabu. Mne sa veci okolo viery a cirkvi zdajú absurdné. Celá myšlienka náboženskej viery a etických pravidiel spísaných formou príbehu plného protirečení, ktorý hovorí o tom ako máme žiť.“
Terčom jeho „vtipov“ nie sú len politici, často aj cirkev. Všetko má podľa RO spoločného menovateľa – ľudskú hlúposť a tuposť. Ďalšie výroky RO sú plné „ľudskej múdrosti“:
- to isté, čo je v Biblii, je aj v Nevedkových dobrodružstvách, a ešte je to aj menej násilné,
- myšlienka, prečo je niekto aktívnym veriacom, je pre mňa ťažko pochopiteľná,
- ľudia zastupujúci cirkev..., ktorí chcú ovplyvniť životy druhých je otravujúca absurdnosť,
- vždy som cirkev a jej snahy vnímal ako niečo absurdné,
- netuším, prečo by to malo mať záväzný vplyv na môj vlastný život,
- dlho som ani nevedel, ktorý je to ten Zvolenský,
- viem, že majú pápeža, ale inak mi ich hierarchia veľa nehovorí,
- neviem mnohých ľudí pochopiť, prečo sú veriaci.
Uspokojúce je tvrdenie, že "nie je mojim cieľom zničiť cirkev alebo odvrátiť niekoho od viery," O to sa už márne snažia 2000 rokov iné kalibre.
Ani po Vianociach „vtipy“ RO nekončia. Z textu fotografií s bublinou katolikabanca Fera Miklošku a arcibiskupa Stanislava Zvolenského vyplýva zaujímavý postreh, že obom ide v podstate - len o peniaze.
Okopírovať z novín alebo internetu cudzie fotky a dať ľuďom do úst trápne výroky v bublinách, nie je nič „originálne“. Aj na tému cirkvi a politiky možno písať vtipne, prečo nie? Musí to však mať svoj nadhľad, znalosti a dobrú vôľu, nie diletanstvo a ignoráciu.
Keď chcete písať na úrovni o parciálnych diferenciálnych rovniciach, musíte niečo z matematiky vedieť. Keď chcete písať niečo vtipné o literatúre, hudbe alebo umení, mali by ste mať z týchto oblastí niečo prečítané. Ak píšete o cudzích krajoch, o Paríži, Ríme alebo Washingtone, vaše vedomosti by nemali byť iba z Wikipédii. Keď píšete o katolíckej cirkvi, stačí vám Cynická obluda na stránkach SME.