Jozef Mikloško

Jozef Mikloško

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

  Strana 1

  Blog
  Pre srdce je A lepšie ako B
  Pre srdce je A lepšie ako B

  Rok 2020 začal na A. Najprv Absencia, potom Abdikácia, neskôr Arytmia a Ablácia. Arytmia sa vyskytuje v modernej hudbe, ablácia je podľa internetu „povrchové roztápanie snehu“. Mne sa prihodila v lete.

  Blog
   Sto dní našej vlády
  Sto dní našej vlády

  Aj keď média všetko spochybňujú, demokraticky zvoleným som dal 100 dní pokoj. Matovič porazil Fica, aj liberálov, márne vyskakujú. Je však pravdou, že jeho poslanci sú nesúrodí, mnohí neznámi a mlčiaci a ako ich šéf, môžu mať sklony byť „neriadenými strelami“. 28% prepadnutých hlasov pri voľbách bolo škandálom. Vypadnutie PS Spolu z parlamentu bolo zázrakom, ich témy nie sú našimi témami. Budú stále viac vyskakovať proti vláde, ale je to „too late“, musia byť trpezliví a inovovať program, ktorý nezabral.

  Blog
  Tereza Spencerová náhle zmĺkla
  Tereza Spencerová náhle zmĺkla

  Dlho som sa chystal k tejto téme, konečne je tu! Ako mnohí, aj ja som si zvykol na „ranné kávičky“ na Prime. Bolo tam to, čo inde nebolo. Čerstvé informácie zo sveta s vlastným politicky nekorektným komentárom a opisom skrytých súvislostí udalostí sveta. 

  Blog
   Karanténa PI-klubu vyhovuje
  Karanténa PI-klubu vyhovuje

  Excelentnému koncertnému sólistovi  Milošovi Jurkovičovi napadlo, že Pi klub už dlho nediskutoval a nepil. Zvolal teda do Bernolákova svojich starých kamarátov. Uvaril výborný guláš a keď vyšiel prvýkrát z budovy nemal v ruke čiernu flautu ale fľašku červeného.

  Blog
  V blízkosti svätca
  V blízkosti svätca

      Pri návšteve Jána Pavla II. na Slovensku v r. 1995 pápež povedal pamätné slová: „Slovensko má osobitnú úlohu pri budovaní Európy tretieho tisícročia! Dobre si to uvedomte!“ Občas by sme si na túto tému mali spytovať svedomie. Mal Slovensko rád a Slováci ho tiež milovali. Jeho prvá historická návšteva sa narýchlo uskutočnila 21.-22.4.1990. Slovenský denník 19.4. uverejnil môj úvodník: Nebojte sa, nemajte strach: „...Je charizmatikom, ktorého uznáva celý svet. Je mužom živej viery, hlbokej modlitby a a dobrého srdca. Na cestách je poslom lásky, dobroty a pokoja. Ľuďom hovorí pravdu  nezaobalenú do diplomacie, aj tak si ich získava. Často zdôrazňuje význam obety, modlitby a utrpenia. Za svoje heslo si zvolil: Mária, celý tvoj...“

  Blog
  Ladislav Hanus, svedok „ťažkého storočia“
  Ladislav Hanus, svedok „ťažkého storočia“

     12. mája Šimon Sádovský zorganizoval a bol moderátorom internetového konferenčného rozhovoru so mnou a so študentami akademického programu Spoločenstva Ladislava Hanusa. Témou bolo dielo L. Hanusa (*1907, +1994), najmä jeho kniha Pamäti svedka storočia (Lúč, 2006, 717 s.). Ďakujem organizátorom za 1,5 hodinový rozhovor cez ZOOM. Som rád, že aj Juraj Šust, predseda spoločnosti L. Hanusa a organizátor Hanusových dní v Bratislave a Košiciach, sa zapojil do debaty.  

  Blog
  4. mája 1950 komunisti likvidovali misionárov SVD
  4. mája 1950 komunisti likvidovali misionárov SVD

  V apríli a máji 1950 komunisti likvidovali všetko rehole a rády v Československu. Vyše 10.000 rehoľníkov a rehoľníčky zavreli do pracovných táborov a väzenia. Vyše 900 budov kráštorov ukradli, 40 rokov využívali a keď ich mali vrátiť v r. 1990 boli urazení a neochotní. Niečo o tom viem, mal som tieto reštitučné zákony na starosti vo Federálnej vláde ČSFR.

  Blog
  Nemecko - vtedy a dnes
  Nemecko - vtedy a dnes

  Dnes som v rámci karantény robil poriadok medzi stovkami magnetofónových kaziet. Našiel som nahrávky zo západného Nemecka (BRD) z r. 1970 - zabudnuté slaďaky: Leben - geben, Liebe - Lied - Abschied - Dieb. Pripomínajú mníchovskú Kaufinger strasse s Woolworthom a Oktoberfest na Teresienwiese.

  Blog
   Mimoriadna Krížová cesta vo Vatikáne
  Mimoriadna Krížová cesta vo Vatikáne

  Sú témy, o ktorých sa v našich médiách, ale aj v médiách Európy málo, alebo vôbec nehovorí. Týkajú sa aj skrytého života ťažkých väzníc, ich dlhoročných odsúdených obyvateľov, strážcov a vychovávateľov. Krížovou cestou 10.apríla na prázdnom svätopeterskom námestí pod vedením pápeža Františka sa toto tabu prelomilo. Via Crucis sa stala Via Lucis, krížová cesta cestou svetla.

  Blog
  Dnes ma brat Marián dohonil!
  Dnes ma brat Marián dohonil!

  Máme rovnaký počet rokov, aj keď nie sme dvojičky! Už som mu telefonoval a cez WhatsApp poslal slávnostný prejav. Pretože spomedzi troch bratov je stále najvtipnejší, moje spomienky na neho budú iba veselé.

  Strana 1