Jozef Mikloško

Jozef Mikloško

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

  Strana 1

  Blog
  Dnes je sv. Cecílie
  Dnes je sv. Cecílie

  V Ríme, v parku Caffarella, pri Via Appia Antica je Svätý les. Tu žil aj budúci svätý Urban, ktorého umučili za Marka Aurélia a pochovali ho na 4 km Via Appia. Bol priateľom mladej ženy Cecílie z bohatej noblesnej rímskej rodiny. Mal významný vplyv na jej obrátenie na kresťanstvo, ktorým sa jej život veľmi skomplikoval.

  Blog
  7. november – Goethe a Lenin 
  7. november – Goethe a Lenin 

  7. novembra sa v histórii všeličo prihodilo. V r. 1786 prišiel nadšený J.W. Goethe prvýkrát do Ríma. V r. 1917 začali bolševici s Leninom na čele v Rusku Veľkú októbrovú socialistickú revolúciu, ktorá nebola ani veľka, ani októbrová, ani socialistická, ani revolúcia. V r. 1918 sa narodil slávny baptistický evanjelizátor Billy Graham. V r. 1931 vyhlásil Maocetung v Číne založenie Čínskej ľudovej republiky na báze komunistickej ideológie...

  Blog
  Stretli sa „staré šunky“ KDH
  Stretli sa „staré šunky“ KDH

  Politiku už majú za sebou. V boji za lepšie Slovensko mnoho prežili - za socializmu, ale najmä počas 32 rokoch od Novembra 1989. Všeličo sa týmto kádehákom  a exkadehákom podarilo, nebolo to zadarmo, aj keď to dnes berieme za samozrejmé. Všeličo sa im ešte podarí, ale aj nepodarí.

  Blog
  Večer s patrónom pandémií
  Večer s patrónom pandémií

  1.júla sa Pi-klub stretol v devínskej pivnici u farára Mariána Gavendu. V tieni sochy sv. Rochusa, patróna pandémií, sme sa pomodlili Otčenáš. Bez poradia dôležitosti témy našej debaty boli tieto:  

  Blog
  Stretnutie na veži Dómu sv. Martina
  Stretnutie na veži Dómu sv. Martina

  Po májovom stretnutí v tôni kostola v záhrade Miloša Jurkoviča v Bernolákove, sa jednohlasne dohodlo, že nasledujúce stretnutie bude exkluzívne, na veži Dómu sv. Martina v Bratislave. Uskutoční sa 2. júna 2021, na štátny sviatok Talianska, krajiny krásnej prírody, dôležitej histórie, nádhernej architektúry, vysokej kultúry a kolísky kresťanstva.

  Blog
  Pi-klub žil, žije a bude žiť
  Pi-klub žil, žije a bude žiť

  Ešte chvíľu potrvá, keď posledný zhasne svetlo. Aj v pandémii sme mali stretnutie Pi-klubu - spisovateľov, básnikov a umelcov, ktorí v tieni bernolákovského kostola prežili slnečné popoludnie. „Laboratórium ideí“ sa zasa vydarilo! Imunitný a mandátový výbor skontroloval zdravie účastníkov, z ktorých nejeden má tri na štvrtú+ rokov. Mrzelo nás, že Ľubo Jurík, bard Pi-klubu, sa pre zdravotné problémy nemohol zúčastniť (foto Juraj Rašla).  

  Blog
  Jozef - potomok Dávidov
  Jozef - potomok Dávidov

  Dnes, na sviatok sv. Jozefa začína Rok rodiny a manželstva, ktorý bol vyhlásený pápežom Františkom a ktorý skončí v júni 2022 na 10. svetovom stretnutí rodín v Ríme. Slávime tiež piate výročie vydania apoštolskej exhortácie Amoris laeticia – Radosť lásky. Jej úvod sa končí slovami: „Dúfam, že každý po jej prečítaní pocíti povolanie s láskou sa starať o život rodín, pretože ony nie sú problémom ale predovšetkým príležitosťou.“ Som vďačný pápežovi, že systematický dáva sv. Jozefa do modlitieb na miesto, ktoré mu patrí. Veď bol opora, strážca a záchranca Svätej rodiny. V Novom zákone sa málo spomína, nie je tam zaznamenaný ani jeden jeho výrok.     

  Blog
  Kardinál Burke: v Cirkvi je kultúra lži
  Kardinál Burke: v Cirkvi je kultúra lži

  Na https://www.christianitas.sk/aktualny-stav-cirkvi-alebo.../  bol 24.2.2021 uverejnený článok amerického kardinála Raymonda L. Burkeho: Aktuálny stav Cirkvi alebo keď pracuje zmätok. Jedná sa o preklad článku, ktorý bol, nevedno kde, publikovaný. Je dlhý, týka sa viacerých tém, nie je jasné, komu je určený. Vyšiel na portály, ktorý často kritizuje súčasnú Cirkev a pápeža Františka.  

  Strana 1
  Denník Svet kresťanstva