Jozef Mikloško

Jozef Mikloško

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

  Strana 1

  Blog
   Jozef kardinál Tomko - slovenská stálica Vatikánu
  Jozef kardinál Tomko - slovenská stálica Vatikánu

  Jeho Eminencia, veľký muž Katolíckej cirkvi a Slovenska, dnes zomrel v Ríme. Isto bude o ňom veľa úvah, dovolím si napísať pár osobných spomienok. Pri mojich návštevách Ríma, ale najmä počas rokov 2000-2005, keď som tam žil, som sa s ním často stretal. Aj on neraz navštívil slávnosti nášho veľvyslanectva.

  Blog
  Marta – moja mama
  Marta – moja mama

  Dnes by mala meniny. Po rakovine v 39 rokoch, ju prenasledovali choroby, operácie a prenasledovania eštebákov. Vyšetrovania a domové prehliadky jej tiež skrátili život. Po prvej operácii sa ešte dožila, ako Ezechiáš, predpovedaných presne 15 rokov (2 Kr, 20, 1-6). V svadobnú noc svojej dcéry zomrela 27.3.1966, na rakovinu pľúc.

  Blog
  Najkrajší príbeh Starého zákona je o Naamanovi
  Najkrajší príbeh Starého zákona je o Naamanovi

  V Starom zákone som nenašiel krajšiu historku ako je príbeh Naamana (2.kniha Kráľov 5:1-14). Spomína ju aj Nový zákon: „Mnoho malomocných bolo v Izraeli za proroka Elizea a ani jeden z nich nebol očistený, iba Sýrčan Naaman (Lk, 4, 27).

  Blog
  Slovensku chýba Andrej Hlinka
  Slovensku chýba Andrej Hlinka

  Ružomberok je mesto so slávnou proslovenskou históriou. Aj preto ho niektorí stále zaznávajú. Andrej Hlinka, Katolícka univerzita a Ladislav Hanus sú kľúčovými slovami pre toto mesto, s ktorým ma spája mnoho spomienok. Tu bolo aj viacero úspešných snemov a manifestácií KDH.     

  Blog
  Svätí Cyril a Metod, patróni Európy, bráňte kresťanstvo
  Svätí Cyril a Metod, patróni Európy, bráňte kresťanstvo

  V preambule Ústavy SR je vyhlásenie národa slovenského, že „pamätajúc na politické a kultúrne dedičstvo svojich predkov ..., v zmysle cyrilo-metodského duchovného dedičstva a historického odkazu Veľkej Moravy uznášame sa na tomto texte Ústavy.“ Keď si to človek prečíta, pochopí, že na Slovensku sa dialo a stále deje veľa protiústavných udalostí.

  Blog
  Skalka s biskupom Petrom Beňom a cisárom Markom Auréliom
  Skalka s biskupom Petrom Beňom a cisárom Markom Auréliom

  Stará Skalka je duchovné miesto, bývalé sídlo  pustovníkov sv. Svorada - Andreja a sv. Beňadika, apoštolov tejto krajiny z 11. storočia. Sú patrónmi nitrianskej diecézy, ich pozostatky sú v bazilike sv. Emeráma na Hrade v Nitre. 13. júna 2022 navštívila Skalku púť Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

  Blog
  Talianski kresťanskí demokrati a najmä Flaminio Piccolli
  Talianski kresťanskí demokrati a najmä Flaminio Piccolli

  V blogu spomeniem pár porevolučných stretnutí s talianskymi reprezentantmi kresťanskej demokracii (CD). Bol som s nimi napr. v Ríme, Miláne, Cagliari, Pesare,... ale stretali sme sa aj na nemeckých, holandských a rakúskych akciách. Rád si spomínam na stretnutia s G. Andreottim, A. Fanfanim, R. Buttiglionem, R. Formigonem, A. Bernasolom a senátorom Flaminio Piccollim. Toho, dnes už zabudnutého, si viac všimnem.

  Blog
  Príbeh arcibiskupa Jozefa Zlatňanského
  Príbeh arcibiskupa Jozefa Zlatňanského

  20.mája 2022 som sa zúčastnil promócie knihy o Topoľčiankach, ktorej editorom bol Peter Korec. Slávnosť sa uskutočnila v plnom farskom kostole sv. Kataríny Alexandrijskej. Aj ja som vystúpil s referátom, ktorého jadrom bol môj príspevkom v zborníku. Tu je jeho upravené znenie.

  Strana 1
  Denník Svet kresťanstva

  Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

  Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.