Jozef Mikloško

Jozef Mikloško

Jozef Mikloško (RNDr., DrSc., Doc., * 31.3.1939, Nitra) je ženatý, má 4 deti, 12 vnukov a 5 pravnukov. Absolvoval Vysokú školu pedagogickú (matematiku a chémiu) a MFF UK (numerickú matematiku), 27 rokov vedecky pracoval ako matematik na Ústave technickej kybernetiky SAV, prednášal na MFF UK. Bol podpredsedom vlády ČSFR, poslancom SNR, FZ a NR SR, prezidentský radca v KPR, prorektorom TU v Trnave a veľvyslancom ,v Taliansku, San Marine a na Malte. Bol vydavateľ kníh, komunálnym poslancom, predsedom nadácií. Je v Predstavenstve Spolku slovenských spisovateľov, napísal osem kníh literatúry faktu. Vystupuje v médiách a na sociálnych sieťach, je aktívny publicista a bloger, v r. 2007-2019 predseda Združenia kresťanských seniorov Slovenska.

  Strana 1

  Blog
  V blízkosti svätca
  V blízkosti svätca

      Pri návšteve Jána Pavla II. na Slovensku v r. 1995 pápež povedal pamätné slová: „Slovensko má osobitnú úlohu pri budovaní Európy tretieho tisícročia! Dobre si to uvedomte!“ Občas by sme si na túto tému mali spytovať svedomie. Mal Slovensko rád a Slováci ho tiež milovali. Jeho prvá historická návšteva sa narýchlo uskutočnila 21.-22.4.1990. Slovenský denník 19.4. uverejnil môj úvodník: Nebojte sa, nemajte strach: „...Je charizmatikom, ktorého uznáva celý svet. Je mužom živej viery, hlbokej modlitby a a dobrého srdca. Na cestách je poslom lásky, dobroty a pokoja. Ľuďom hovorí pravdu  nezaobalenú do diplomacie, aj tak si ich získava. Často zdôrazňuje význam obety, modlitby a utrpenia. Za svoje heslo si zvolil: Mária, celý tvoj...“

  Blog
  Ladislav Hanus, svedok „ťažkého storočia“
  Ladislav Hanus, svedok „ťažkého storočia“

     12. mája Šimon Sádovský zorganizoval a bol moderátorom internetového konferenčného rozhovoru so mnou a so študentami akademického programu Spoločenstva Ladislava Hanusa. Témou bolo dielo L. Hanusa (*1907, +1994), najmä jeho kniha Pamäti svedka storočia (Lúč, 2006, 717 s.). Ďakujem organizátorom za 1,5 hodinový rozhovor cez ZOOM. Som rád, že aj Juraj Šust, predseda spoločnosti L. Hanusa a organizátor Hanusových dní v Bratislave a Košiciach, sa zapojil do debaty.  

  Blog
  4. mája 1950 komunisti likvidovali misionárov SVD
  4. mája 1950 komunisti likvidovali misionárov SVD

  V apríli a máji 1950 komunisti likvidovali všetko rehole a rády v Československu. Vyše 10.000 rehoľníkov a rehoľníčky zavreli do pracovných táborov a väzenia. Vyše 900 budov kráštorov ukradli, 40 rokov využívali a keď ich mali vrátiť v r. 1990 boli urazení a neochotní. Niečo o tom viem, mal som tieto reštitučné zákony na starosti vo Federálnej vláde ČSFR.

  Blog
  Nemecko - vtedy a dnes
  Nemecko - vtedy a dnes

  Dnes som v rámci karantény robil poriadok medzi stovkami magnetofónových kaziet. Našiel som nahrávky zo západného Nemecka (BRD) z r. 1970 - zabudnuté slaďaky: Leben - geben, Liebe - Lied - Abschied - Dieb. Pripomínajú mníchovskú Kaufinger strasse s Woolworthom a Oktoberfest na Teresienwiese.

  Blog
   Mimoriadna Krížová cesta vo Vatikáne
  Mimoriadna Krížová cesta vo Vatikáne

  Sú témy, o ktorých sa v našich médiách, ale aj v médiách Európy málo, alebo vôbec nehovorí. Týkajú sa aj skrytého života ťažkých väzníc, ich dlhoročných odsúdených obyvateľov, strážcov a vychovávateľov. Krížovou cestou 10.apríla na prázdnom svätopeterskom námestí pod vedením pápeža Františka sa toto tabu prelomilo. Via Crucis sa stala Via Lucis, krížová cesta cestou svetla.

  Blog
  Dnes ma brat Marián dohonil!
  Dnes ma brat Marián dohonil!

  Máme rovnaký počet rokov, aj keď nie sme dvojičky! Už som mu telefonoval a cez WhatsApp poslal slávnostný prejav. Pretože spomedzi troch bratov je stále najvtipnejší, moje spomienky na neho budú iba veselé.

  Blog
  Padlý a podlý kňaz
  Padlý a podlý kňaz

  Mal by som sa poďakovať k stovkám gratulácií k Jozefovi, ale radšej napíšem, prečo som túto noc nevedel spať. Od včerajška viac noviny SME neotvorím, ani na internete. Od čias svokry nám vo štvrtok chodí program televízie so štvrtkovým SME, včera to bolo posledný krát. Niektoré ich články, ale najmä stránky akéhosi „teológa“  akejsi cirkvi, boli sú a budú stále sprostejšie a provokujúcejšie.

  Blog
   Dnes je 14. marec
  Dnes je 14. marec

  Marec je mesiac knihy, ale aj všeličoho iného. Vstúpili sme do neho dlhou nocou „neobyčajným“ 25% víťazstvom a neobyčajným prepadom vyše 28% hlasov. 8. marca sa v Ríme dávajú ženám mimózy, ktoré tam kvitnú od februára. Taliani na to isto nezabudli, aj s rúškami na tvári. Do mimóz sa zaľúbil aj slovenský básnik Eugen Vesnin (Ignác Zelenka) z Mokrého Hája, svojou krásnou úvodnou zbierkou „Zo zátišia mimóz“. Napísal ich veľa, žil 50 rokov v Ríme, ale doma ho temer nepoznáme.

  Blog
  Dovidenia, 17-ročná Šarlota
  Dovidenia, 17-ročná Šarlota

  „Tak ani váš Otec, ktorý je na nebesiach, nechce, aby zahynul, čo len jediný z týchto maličkých.“  (Mt, 18,14) Zahrmelo z  jasného neba, nastala tma, svetielko nádeje sa stratilo v mori smútku.

  Strana 1