Veľmi krátke zamyslenie nad pojmom teológ

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Veľmi krátke zamyslenie nad pojmom teológ

Zamyslenia niektorých "teológov" ma nabádajú vysvetliť pôvod slova teológ.

Titul teológ dnes nosí hocikto. Avšak chcem upozoniť, že slovo teológia je z gréckych slov Theos a Logos, teda slovo o Bohu, čo je veľmi náročná a seriózna veda, grécke slovo Theos si v žiadnom prípade nesmieme pomýliť s anglickým slovom TEA, čo znamená čaj. Teológ  nie je ten, kto sedí pri krbe s mačkou,  s vranou na ramene a  sprostredkúva svoje názory a fabulácie pri čaji, ale ten, kto doslova na kolenách v pokore študuje Božie slovo.   

Teológ stojí na troch micheášovských pilieroch:

Zachovávať právo – Boh chce, aby sme poznali to, čo On ustanovil ako sväté a správne, podľa toho konali a usudzovali. Sv. Bazil vo svojich mníšskych pravidlách vraví, že jediným pravidlom pre človeka je Písmo, pretože si myslí, že je bezpečnejšie hľadať božiu vôľu v inšpirovaných textoch ako u ľudí. Preto je potrebné čítať Písmo a byť v ňom odborníkom, nechať sa ním pretvárať, nechať ho zostupovať do svojho srdca.
Milovať milosrdenstvo – „Milovať budeš blížneho svojho ako seba samého!“(Mt 22,38) Boh ako milujúci otec chce, aby sme sa navzájom medzi sebou správali ako bratia a sestry... ba čo viac, On chce aby sme nimi boli.
Pokorne kráčať so svojim Bohom – to znamená nestrácať ho zo svojej mysle. Na túto myšlienku veľmi dbajú východní otcovia, ktorí k tomuto cieľu radi využívaju tzv. „Isusovu molitvu“ Vzývanie Ježišovho mena nám ma Ježiša živo sprítomniť Jeho menom je symbolickým obrazom a nositeľom osoby Krista. V opačnom prípade by vzývanie jeho mena bolo obyčajným modlárstvom, lebo „litera zabíja, kým Duch oživuje“ (2Kor 3,6) Pri vyslovovaní svätého mena, by sme mali pociťovať radosť. Myslím si, že Micheáš a aj iní Bohom povolaní proroci, pocítili svoje povolanie práva pri tomto rozpamätávaní sa na Boha.
Kniha Micheáš je zakončená nádhernou oslavou božej lásky k nám. Myslím si, že nepotrebuje žiadny komentár: „Kto je Boh ako ty, ktorý odpúšťa hriechy, prejdeš ponad vinu zvyškov svojho dedičstva? Jeho hnev netrvá večne, lebo má záľubu v zľutovaní. Zase sa zmiluje nad nami, zmyje naše hriechy a do morských hlbín zahodí všetky naše viny. (7,18-19)

 

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Ďalšie články autora