Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
12. august 2019

Zodpovedné rozhodnutie pre život

Vzbudzuje to falošný dojem. Akoby prolife žilo len pre zakázanie potratov. Isto, ak sa bavíme o ochrane života od počatia po prirodzenú smrť, tak je potrebné mať nastavenú legislatívu tak, aby aktívne pomáhala k ochrane ľudského života. Ale celý prolife nemôže stáť len na zakázaní potratov.
Zodpovedné rozhodnutie pre život

Pokiaľ spoločnosť berie do úvahy vedecké poznatky, tak vychádza z toho, že ľudský život začína počatím. A vyspelá spoločnosť by preto mala chrániť každý počatý ľudský život.  V tú chvíľu sa okamžite otvára väčšie spektrum oblastí, ktoré slovenská legislatíva vôbec nerieši. Napr. tému abortívnej antikoncepcie („tabletka po“), surogátneho materstva alebo čo sa deje s babätkami, ktoré sú počaté pri umelom oplodnení a nie sú umiestnené do materníc? S veľkou pravdepodobnosťou končia ako biologický odpad, či sú predmetom neetických pokusov. Kto bude hlasom týchto počatých detičiek?

Média priniesli už viacero informácií o nehumánnych praktikách – pokusoch s ľudskými génmi. Napríklad – čínski vedci implantovali opiciam ľudský gén. Článkov je viacero a obávam sa, že je to len špička ľadovca strašného ľudského chcenia rozhodovať o zachovaní čo odobraní ľudskej dôstojnosti, či života iným. Hlbším skúmaním tejto témy sa nám otvárajú  nepríjemné otázky: Vedel ten človek, ktorému bol odobraný gén, že bude implementovaný do opíc? Súhlasil s tým? Čo/kto vyrastie z opice s ľudskými génmi – bude to človek? Či opica? Na desiatky otázok nepoznáme odpovede. Neúcta voči žijúcim bytostiam je hlavným menovateľom týchto pokusov, ktoré v budúcnosti prinesú chaos a dôsledky, ktoré si dnes ani nevieme predstaviť.

Načrtla som len veľmi zľahka tému počatého života a jeho ochrany. Lebo nie sú to len umelé potraty, ktoré berú právo žiť počatým ľuďom.

Snívam o našej krajine, v ktorej sa budú ľudia prirodzene rozhodovať pre život a pre rešpektovanie dôstojnosti iných. K dosiahnutiu tohto cieľa vidím dve veľmi ťažké cesty a ktoré nie sú mediálne „sexy“. Prvou je  osveta. Súčasné moderné technológie dokážu priniesť nejakú myšlienku v reálnom čase aj miliónom ľudí. Takéto možnosti ľudstvo nikdy nemalo. Výchova a vzdelávanie k ochrane ľudského života a jeho dôstojnosti by malo byť súčasťou vyučovacích procesov, ako  aj rodinných debát, či spoločenských diskusií. Sviežou novinkou v rybníku prolife je „štuka“ z dielne Fóra života. Ide o  edukatívnu hru pre deti aj dospelých s názvom Neviditeľný človek.

Druhá cesta je poskytnúť pomocnú ruku v čase, keď je človek postavený pred zásadné rozhodnutie. Je potrebné pomôcť, aby človek mohol spraviť zodpovedné rozhodnutie pre život, napr. rozhodnúť sa, že prijme do rodiny 3 dieťa. K tomu je potrebné mať vybudovaný sociálny systém, ktorý nebude vrhať do biedy mnohodetné rodiny, ako je tomu dnes. Existujú však aj projekty Fóra života, ktoré vytvárajú už dnes túto záchrannú sieť. Jedným z nich je  projekt Zachráňme životy, vďaka ktorému sa  narodilo 156 detí. Samozrejme, každý komu záleží na konkrétnej pomoci tehotným matkám v núdzi by nemal zostať bokom, ale zapojiť sa. Ďalej sú to poradne pre ženy a dievčatá – poradňa Alexis, poradňa Femina v Leviciach a novootvorená v Snine.  

Pred ťažkými rozhodnutiami nestoja však len tehotné ženy v núdzi. Človek od narodenia po svoju smrť čelí rôznym problémom, ktoré sa nedajú vyriešiť bez pomoci odborníkov. Preto Fórum života prichádza s inovatívnym projektom, do ktorého pozýva všetky pomahájuce organizácie i dobrovoľníkov. Budujeme centrá pre rodiny, kde ľudia v núdzi získajú informácie, na ktorých odborníkov a na ktoré inštitúcie sa môžu obrátiť v čase, keď čelia ťažkým rodinným dilemám a rozhodnutiam. Viac o projekte na webe Fóra života. Spoluautorkami projektu sú RNDr. Ing. Marcela Dobešová, predsedníčka Fóra života a Ing. Magdaléna Veselská, PhD. Projekt vychádza z dlhoročných skúseností z fungovania projektov konkrétnej pomoci. Tu vďaka patrí aj Márii Demeterovej, ktorá je koordinátorka projektu Zachráňme životy a ktorá obohatila projekt aj o svoje skúsenosti. Tento projekt  s názvom Medzigeneračná solidarita a ochrana ľudskej dôstojnosti je vyústením 18 ročnej prolife práce. Priamo v praxi bude prispievať k väčšej ochrane ľudského života a dôstojnosti. Rozhodne o tomto prolife projekte budeme ešte počuť.

Inzercia

Osveta spojená s konkrétnou pomocou ľuďom prinesie dlhodobé výsledky, ktorých sa možno ani nedožijeme my, ale budú z nich čerpať ďalšie generácie, ktoré prídu po nás. A možno pre nich bude tak samozrejmé ako dýchať, i chrániť ľudský život od počatia po prirodzenú smrť.

 

Elena Burešová

 

Odporúčame