Ak chceš Boha rozosmiať...

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ak chceš Boha rozosmiať...

Evanjeliový úryvok najbližšej nedele (Lk 12, 13 – 21) ponúka podobenstvo o boháčovi, ktorému polia priniesli veľkú úrodu. Pán Ježiš ním varuje svojich učeníkov pred chamtivosťou a bohatstvom.

Niekomu napadne, kde bude boháč uskladňovať úrodu, kým postaví nové sýpky. Ale charakteristikou vyrozprávania podobenstva je, že sa nevenuje každému detailu príbehu, ale sústredí sa na odovzdanie posolstva. Podobne v podobenstve o stratenej ovci sa nerieši, kto bude strážiť zvyšných 99 oviec, kým pastier hľadá zblúdenú ovcu.

Ľudské plány

V gréčtine úrodu prinesie „chóra“ = „krajina“, nie „agrós“ = „pole“,ako je to v uvedené v slovenskom preklade. Použitím výrazu „chóra“ = „krajina“ sa chce poukázať na to, že ide o väčšie majetky, čím sa ešte viac zvýrazňuje veľkosť nadobudnutého bohatstva.

Podobenstvo vyjadruje taký prístup k životu, ktorému sa treba vyhýbať. Je to vkladanie viery do materiálnych vecí namiesto Boha. Zdieľať

Boh v podobenstve hovorí: „Blázon.“ Podobne je to v žalme 14,1: „Blázon si v srdci hovorí: „Boha niet.“ Skazení sú a ohavnosti páchajú. Nikto z nich nerobí dobre.“ V Starom zákone to nie je označenie osoby so slabými rozumovými schopnosťami, ale označenie človeka, ktorý odmieta Boha. Božie rozhodnutie o odchode boháča z tohto života „ešte tejto noci“ stojí v protiklade s plánmi boháča, aby mu sýpky slúžili „na mnohé roky“. Inými slovami to môžeme vyjadriť aj známou vetou: „Ak chceš Boha rozosmiať, povedz mu o svojich plánoch.“ 

Záverečná veta nedeľného úryvku je varovaním pred nesprávnym prístupom k bohatstvu a je aj Ježišovým záverečným posolstvom o význame podobenstva: „Tak je to s tým, kto si hromadí poklady, a pred Bohom nie je bohatý.“ (Lk 12, 21) 

Boh neprichádza do života človeka, aby ho obral o to, čo vlastní, ale aby mu daroval „vyváženosť“.  Zdieľať

Vyváženosť

Podobenstvo vyjadruje taký prístup k životu, ktorému sa treba vyhýbať. Je to vkladanie viery do materiálnych vecí namiesto Boha. To je ateizmus a modloslužba v praxi. Na prvý pohľad podobenstvo predstavuje človeka, ktorý po viacerých stránkach má svoje kvality: je pracovitý, plánuje, premýšľa, ako ochrániť svoj majetok. V inom podobenstve by bol boháč svedomitým hospodárom, ktorý zveľaďuje majetok. Podobenstvo však nevyčíta jeho pracovitosť a rozvahu. Nikto netvrdí, že boháč majetok získal nečestne. Kritika smeruje na naviazanosť na majetok, čo je vyjadrené zámenom „moje“, ktoré sa viackrát opakuje (úroda, sýpky, majetok...), pričom Boh nemá v jeho živote miesto. Boh neprichádza do života človeka, aby ho obral o to, čo vlastní, ale aby mu daroval „vyváženosť“. 

Otázky pre náš život

- Usiluješ sa byť bohatý v Božích očiach? Pýtaš sa, aké „bohatstvo - poklad“ sa páči Bohu?

- Čo si vo svojom živote zhromažďuješ ako poklad? Obstojí tento poklad aj pred Božími kritériami? Nebráni ti, aby si mal stále pred očami Boha?

- Nemáš aj ty nejakú modlu, ktorá ťa odťahuje od Boha? 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo