Stretnutia so svätcom    

Stretnutia so svätcom    

Keď som sa nedávno prechádzal po írečitej štvrti Ríma Trastevere, zastavil som sa aj v kostole Santa Maria della Scala. Bol som prekvapený, že od 8.6.2012 je tu pochovaný môj vzácny priateľ, teraz kandidát svätosti, vietnamský kardinál Francois-Xavier Nguyen Van Thuan (ďalej Van Thuan).

Van Thuan sa narodil 7.4.1928 v Hué vo Vietname. V roku 1953 sa tam stal kňazom, v r. 1959 promoval v Ríme kanonické právo a vrátil sa do vlasti. V r. 1967 sa stal biskupom v Hočimine. 15.8.1975 ho vietnamskí komunisti zatvorili a do r. 1988, teda 13 rokov, bol v tvrdom väzení, z toho 9 rokov v totálne izolácii. 

Ako expodpredseda vlády ČSFR pre ľudské práva (1990-2) som bol v r. 1995-2000  tajomník slovenskej komisie pri KBS Iustitia et Pax, Spravodlivosť a mier. Naša komisia z rôznych dôvodov nebola veľmi aktívna, píšem o tom v knihe „Ako sme boli slobodní“. Veľmi si však cením, že pri rôznych príležitostiach sme sa stretli s vtedajším arcibiskupom Van Thuanom,  podpredsedom a neskôr predsedom pápežskej Komisie Iustitia et Pax vo Vatikáne.

Prostredníctvom mňa prijal Van Thuan dvakrát aj Lyndona LaRouchea, amerického kandidáta na prezidenta, ktorého, spolu s jeho spolupracovníkmi, pre jeho kritické politické názory v USA uväznili na mnohoročné väzenie. Pri našich návštevách Ríma a Vatikánu predbežne dojednané osobnosti zrazu nemali čas, iba Van Thuan nás vždy prijal. Chápal veci a nebál sa k nim otvorene vyjadriť.

Keď som bol veľvyslancom SR v Ríme, Van Thuan sa 21.2.2001 stal kardinálom, bol som na jeho menovaní. Prihovoril som sa mu, dobre si ma pamätal. Bol som aj na jeho prednáške, kde s Bil Gatesom hovorili pred veľkým auditóriom o práci v budúcnosti. Mám podrobný zápis z ich vystúpení. Van Thuan na začiatku konferencie s úsmevom povedal, že pracoval 13 rokov bez výplaty, keď bol vo Vietname uväznený.

V pôste jubilejného roku 2000 Van Thuan viedol pápežské duchovné cvičenia v Kúrii. Vo Vatikáne napísal a vydal desať kníh, temer všetky majú v titule slovo Nádej (Nádej, ktorá nás nesie-duchovné cvičenia, Cesty nádeje, Päť chlebov a dve ryby – cesty nádeje, Nádej nesklame, Pútnik na ceste nádeje, Odhaľte radosť nádeje). 

Na jeho hrobe som našiel prospekt s nadpisom „Dobrá nálada bola vôňou jeho života.“ Aj ja potvrdzujem, že som ho poznal vždy s typickým láskavým úsmevom na tvári.  

Benedikt XVI. o ňom v encyklike Spe salvi napísal, že „Kardinál v knihe svojich duchovných cvičení rozpráva, ako v dlhých momentoch neschopnosti sa modliť siahal k základným modlitbám cirkvi: Otčenáš, Zdravas Mária, k liturgickým modlitbám...“

16.9.2002 J.E. kardinál Van Thuan zomrel vo Vatikáne na rakovinu. Presne po piatich rokoch, 17.9.2007 začal proces jeho blahorečenia. 6.7.2013 sa diecézny proces skončil.  V tento deň v prejave pápeža Františka odznelo: „Povesť svätosti kardinála Van Thuana bola potvrdená svedectvami mnohých ľudí, ktorí ho stretli a ktorí si jeho jemný úsmev a veľkosť duše zachovali vo svojich srdciach...“

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Prečítajte si tiež