Stretnutia so svätcom    

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Stretnutia so svätcom    

Keď som sa nedávno prechádzal po írečitej štvrti Ríma Trastevere, zastavil som sa aj v kostole Santa Maria della Scala. Bol som prekvapený, že od 8.6.2012 je tu pochovaný môj vzácny priateľ, teraz kandidát svätosti, vietnamský kardinál Francois-Xavier Nguyen Van Thuan (ďalej Van Thuan).

Van Thuan sa narodil 7.4.1928 v Hué vo Vietname. V roku 1953 sa tam stal kňazom, v r. 1959 promoval v Ríme kanonické právo a vrátil sa do vlasti. V r. 1967 sa stal biskupom v Hočimine. 15.8.1975 ho vietnamskí komunisti zatvorili a do r. 1988, teda 13 rokov, bol v tvrdom väzení, z toho 9 rokov v totálne izolácii. 

Ako expodpredseda vlády ČSFR pre ľudské práva (1990-2) som bol v r. 1995-2000  tajomník slovenskej komisie pri KBS Iustitia et Pax, Spravodlivosť a mier. Naša komisia z rôznych dôvodov nebola veľmi aktívna, píšem o tom v knihe „Ako sme boli slobodní“. Veľmi si však cením, že pri rôznych príležitostiach sme sa stretli s vtedajším arcibiskupom Van Thuanom,  podpredsedom a neskôr predsedom pápežskej Komisie Iustitia et Pax vo Vatikáne.

Prostredníctvom mňa prijal Van Thuan dvakrát aj Lyndona LaRouchea, amerického kandidáta na prezidenta, ktorého, spolu s jeho spolupracovníkmi, pre jeho kritické politické názory v USA uväznili na mnohoročné väzenie. Pri našich návštevách Ríma a Vatikánu predbežne dojednané osobnosti zrazu nemali čas, iba Van Thuan nás vždy prijal. Chápal veci a nebál sa k nim otvorene vyjadriť.

Keď som bol veľvyslancom SR v Ríme, Van Thuan sa 21.2.2001 stal kardinálom, bol som na jeho menovaní. Prihovoril som sa mu, dobre si ma pamätal. Bol som aj na jeho prednáške, kde s Bil Gatesom hovorili pred veľkým auditóriom o práci v budúcnosti. Mám podrobný zápis z ich vystúpení. Van Thuan na začiatku konferencie s úsmevom povedal, že pracoval 13 rokov bez výplaty, keď bol vo Vietname uväznený.

V pôste jubilejného roku 2000 Van Thuan viedol pápežské duchovné cvičenia v Kúrii. Vo Vatikáne napísal a vydal desať kníh, temer všetky majú v titule slovo Nádej (Nádej, ktorá nás nesie-duchovné cvičenia, Cesty nádeje, Päť chlebov a dve ryby – cesty nádeje, Nádej nesklame, Pútnik na ceste nádeje, Odhaľte radosť nádeje). 

Na jeho hrobe som našiel prospekt s nadpisom „Dobrá nálada bola vôňou jeho života.“ Aj ja potvrdzujem, že som ho poznal vždy s typickým láskavým úsmevom na tvári.  

Benedikt XVI. o ňom v encyklike Spe salvi napísal, že „Kardinál v knihe svojich duchovných cvičení rozpráva, ako v dlhých momentoch neschopnosti sa modliť siahal k základným modlitbám cirkvi: Otčenáš, Zdravas Mária, k liturgickým modlitbám...“

16.9.2002 J.E. kardinál Van Thuan zomrel vo Vatikáne na rakovinu. Presne po piatich rokoch, 17.9.2007 začal proces jeho blahorečenia. 6.7.2013 sa diecézny proces skončil.  V tento deň v prejave pápeža Františka odznelo: „Povesť svätosti kardinála Van Thuana bola potvrdená svedectvami mnohých ľudí, ktorí ho stretli a ktorí si jeho jemný úsmev a veľkosť duše zachovali vo svojich srdciach...“

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo

Prečítajte si tiež