Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Blog
11. máj 2019

Globálny problém, ktorý máme na Slovensku my, kresťania

Pravdivosť slov, hoci nie v tom zmysle, v ktorom dnes v jednom z našich najčítanejších denníkov komentovali výsledky simulovaných stredoškolských volieb do Európskeho parlamentu: „Tieto výsledky by mohli byť výkričníkom pre občanov Slovenska...“
Globálny problém, ktorý máme na Slovensku my, kresťania

Vedel som, že dnes po príchode z práce si nemôžem sadnúť a s napätím začať pozerať náš prvý zápas na hokejovom šampionáte.  Musel som si ísť zabehať napriek tomu, že za naším mestom výdatne pršalo. Obliekol som goretexovú bundu a nasmeroval sa k neďalekému lesu. Behal som viac ako hodinu, kým sa mi podarilo aspoň trochu usporiadať utekajúce myšlienky v hlave. Neriešil som dnešné, v krátkom čase hromadne pribúdajúce udalosti na našom Servis Desku v práci, kedy nedostupnosť hlasových liniek ma prinútilo obrátiť sa na Telekom. Odpoveď znela, že majú plošný výpadok, globálny problém na celom Slovensku.

V hlave mi však víril úplne iný problém. Globálny, ktorý máme na Slovensku my, kresťania. Ktorý nevznikol náhle, ako v Telekome na nejakom technickom komponente. S bolesťou v srdci som videl pravdivosť slov, hoci nie v tom zmysle, v ktorom dnes v jednom z našich najčítanejších denníkov komentovali výsledky simulovaných stredoškolských volieb do Európskeho parlamentu: „Tieto výsledky by mohli byť výkričníkom pre občanov Slovenska...“.

Tieto výsledky sú výkričníkom pre nás dospelých kresťanov na celom Slovensku!

Prieskum, ktorý robila Kancelária Európskeho parlamentu v spolupráci so združením Pre stredoškolákov na začiatku mája, ukázal, že oslovení mladí študenti  by v simulovaných eurovoľbách nezvolili žiadneho kandidáta z rýdzo kresťanských strán!

Prieskum sa nerobil na nejakej malej, nereprezentatívnej vzorke, ale na vzorke s 10.000 platnými simulovanými hlasmi, keďže záujem o simulované eurovoľby prejavilo viac ako 40 %  študentov z vyše 200 slovenských stredných škôl a gymnázií a dvoch vysokých škôl, ktoré sa do neho zapojili.

Jeho výsledky možno majú širší kontext než len nulové počty kresťanských zástupcov v europarlamente. Zreteľne naznačujú, aká generácia kresťanov vyrastá na Slovensku.

Tento prieskum môže napríklad vypovedať o počte kresťanských rodičov, ktorí dokázali odovzdať živú vieru svojim dospievajúcim deťom. Reálne to môžeme vidieť u katolíkov v počte mladých birmovancov alebo prvoprijímajúcich detí, zúčastnených na nedeľných bohoslužbách nasledujúcich po ich birmovke, či po prvom svätom prijímaní.

Nadovšetko však svedčí o tom, aký malý je priestor, na ktorom naša mládež, ale aj dospelí „papieroví“ kresťania a ostatní nekresťania „z ulice“ majú možnosť počuť hlboko oslovujúce osobné svedectvá o prežitých telesných a vnútorných uzdraveniach Božím dotykom, uzdravení zranených vzťahov, oslobodení zo závislostí, o Božích zásahoch do priebehu udalostí a napĺňaní našich konkrétnych potrieb.

Kde by mali možnosť byť sami uzdravení skrze mocnú modlitbu príhovoru, kedy Boh vstupuje svojou autoritou.

Kde by boli pozvaní prijať Ježiša ako svojho Pána.

Inzercia

Kde by mohli prijať svoje duchovné znovuzrodenie v Duchu Svätom.

Kde by mohli prežiť svoje osobné stretnutie so živým Ježišom a začať nadobúdať s Ním svoj osobný každodenný dôverný vzťah. 

Kde by sa mohli naučiť bojovať víťazný duchovný boj v modlitbách.

Kde by mohli zažiť, že Boh dáva človeku nielen úžasné prisľúbenia, ale je aj verný v ich plnení. Kde by sa mohli na sebe presvedčiť, že Boh aj teraz robí zázraky.

Možno sa cítime teraz bezradní, alebo nekompetentní. Kto si z nás dospelých kresťanov však teraz napíše na modlitebný remienok Ježišove slová:  „Žatva je veľká, ale robotníkov málo. Preto proste Pána žatvy, aby poslal robotníkov na svoju žatvu.“ (Mt, 9,37-38) ?

A uverí v Ježišovu autoritu a silu nad mocnosťami tohto sveta, jeho kráľovskú moc, ktorá stojí za nami, keď sa modlíme za Ježišovo kráľovstvo?

 

 

 

Zatiaľ sa mi nedarilo vyrobiť perpetuum mobile pre dvoch, na lietanie v oblakoch. Návod už mám: jeden máva krídlami, druhý do nich fúka; nik sa neunaví, navzájom striedajú sa. Za ruky sa držať musia, ináč nepoletia.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.